Hallitukselta puuttuu suunnitelma

Miten tästä mennään eteenpäin ja millä aikataululla ja miten ihmeessä Suomen romahtanut talous saadaan nousuun. Ei riitä, että jätetään talouden sopeutus seuraaville hallituksille.
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Mutta tavis lökäpöksy suomalaiselle sekin näköjään riittää kun kyselyn mukaan kaikki on taas hoidettu niin hienosti.

Ikävää että näin tärkeä asia politisoidaan näin räikeästi.

Äänestä

Onhan se kummallista. Hallitus ei tiedä, miten korona tilanne kehittyy. Ei tiedä, koska tämä loppuu, ei tiedä sairastuneiden ja menehtyneiden määrää tulevina kuukausina. Ei tiedä, koska rokote valmistuu.
Hallitus ei tiedä, kuinka paljon tämä maksaa. Ei tiedä, miten kilpailijamaat hoitavat taloutensa.
Tämä se vasta on kummallista.

Äänestä
  • Oliko kommentti sarkasmia? Pitäisikö hallituksen jo osata ennustaa? Tätä ei ole ennen koettu. Pandemian tuleva käyttäytyminen on melko lailla arvoitus. Niin no, Persut osaavat ennustaa, ne on Kassisia kaikki.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Oliko kommentti sarkasmia? Pitäisikö hallituksen jo osata ennustaa? Tätä ei ole ennen koettu. Pandemian tuleva käyttäytyminen on melko lailla arvoitus. Niin no, Persut osaavat ennustaa, ne on Kassisia kaikki.

    Siksi pitäisi olla suunnitelma A, suunnitelma B jne, koronan etenemisen mukaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Oliko kommentti sarkasmia? Pitäisikö hallituksen jo osata ennustaa? Tätä ei ole ennen koettu. Pandemian tuleva käyttäytyminen on melko lailla arvoitus. Niin no, Persut osaavat ennustaa, ne on Kassisia kaikki.

    Sarkasmia tietenkin. Jatkuvasti moititaan hallitusta siitä, ettei se kerro riittävästi asioista ja että se noudattaa tutkimuslaitosten ym. ohjeita ja tietoja.
    Tuntuu, että hallituksen pitäisi osata ennustaa. Se näkyy jo eduskunnan kyselytunnilla, jossa oppositio kysyy aivan mahdottomia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Siksi pitäisi olla suunnitelma A, suunnitelma B jne, koronan etenemisen mukaan.

    Näinhän onkin. Turhaa on tehdä tarkkarajaisia suunnitelmia, koska tilanne ja tiedot muuttuvat koko ajan.

    Äänestä

Onhan niillä. Hybridi strategia😆. Sähköautoista tuttu. Jos se toimii autoissa ilmastolle niin miks ei koronaan..vinkki tullu varmaan vihreiltä.

Äänestä
  • Eli suomeksi sanottuna mitään linjaa ei ole. Kaikkien miellyttäminen ei toimi koronan kanssa.

    Äänestä

Ei ne ehdi, kun niitten pitää olla jakamassa vajaille koronaohjeita käsinpesusta ja valvoa turvaetäisyyksiä. Ja aina vaan kuuluu kuinka kuinka ohjeistusta pitää selventää, kun on YLE:nkin mukaan on niin "rajut liikkumisen rajoitukset ettei voi mennä lääkäriin"(eilen aamutv). Tai normaalilääkäriin ei oteta vastaan. Tuota paskaa yle suoltaa ja ei ihme että ihmiset sekoaa. Kokoomusyle valjastettu täysillä saattamaan hallitusta huonoon valoon.

Äänestä

Johan toissapäivänä joku vihreä telkkarissa sanoi, että Suomen talous nousee vihreillä arvoilla, pyöräteiden ja tuulimyllyjen rakentamisella.

Äänestä
  • Virolaiset, latvialaiset ja puolalaiset yms rakentamaan?

    Äänestä

Mistä lähtien vihervasureilla on ollut kunnon realistisia suunnitelmia?

Äänestä
  • Ylipäätään suunnitelmia seuraavan "annoksen" jälkeiselle ajalle?

    Äänestä

Meillä persuilla on suunnitelma: Suomi osaksi Venäjää

Äänestä
  • Päinvastoin suunitelma menikin reisille lähes 80 vuotta sitten.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Miten tästä mennään eteenpäin ja millä aikataululla ja miten ihmeessä Suomen romahtanut talous saadaan nousuun. Ei riitä, että jätetään talouden sopeutus seuraaville hallituksille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu