Hallitus sanoo yhtä, mutta tekee toista

Hallituksen pääministerin sanaan ei ole luottamista, sillä hän puhuu toista kuin hallitus tekee

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006509163.html

Jos hallitus ja pääministeri olisivat olleet vastuullisia, he olisivat pysäyttäneet viruslingot jo lentokentälle alkutalvesta, mutta hallituksen ministerit seisoivat tumput suorina ja virus levisi aivan vapaasti Suomeen.

Tanska tarttui heti taudin ehkäisyyn. Niinpä maassa ei esim. tänään ole yhtään koronatartuntaa.

Marin vain ylimalkaisesti toistelee, että tulipa tehtyä virheitä.

Tämä ei riitä, sillä kysymys on ihmishengistä. Onko päättäjien kädet veressä?

Päättäjät on saatettava vastuuseen, ei riitä esikoululaispuolustus - tulipa tehtyä virheitä !
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Koko ajan on edetty hybridistrategian mukaan. Kaikki esitetyt toimet ovat olleet sen mukaisia.

Äänestä
  • hybridi hybridi hybridi..

    Äänestä

  • Hybridi, jokaiselle jotain eli ei linjaa. Hyvä piiloutua tuon alle. Hybridi on niin tehokas että ollaan epäonnistujien joukossa.
    Miten helposti tauti olisi oikeilla toimilla taltutettu kokonaan suomen kokoisessa maassa.

    Äänestä

Laumasuojaa on hallitus ollut hankkimassa yhdessä stm:n Varhilan ja thl:n Salmisen kanssa. Lisäksi ovat väittäneet totuudenvastaisesti, että maskit ei auta eikä suomalaiset niitä osaisi edes käyttää vaikka kehitysmaissa lukutaidottomatkin osaavat.

Vihdoinkin oikea linja, joka tuli Tervahaudalta. Maskeista on hyötyä ja tukahdutetaan se korona nyt!

Äänestä

Opposition ei pidä odottaa hallitukselta välittömiä vastauksia kysymyksiin, joihin olisi vastattava selkeästi. Eihän poliitikot ole kuin politrukkeja, joiden on saatava vastaukset ja selvitykset asiantuntijoilta ja osaajilta. Siihen menee hiukan aikaa, lisäksi asia on yritettävä omaksua, koska pelkkä papereista suoritettu oikoluku ei riitä keskusteluun. Ei kai kukaan voi odottaa, että poliittisella osaamisella ja politikkojen koulutuksella pyöritettäisiin miljarditalouksia. Muutenhan poliittiset osaajat olisi valittu suurten pörssiyhtiöiden johtoon, johon vaaditaan jotain muuta kuin poliittista osaamista.

Äänestä
  • Hallitukset selitykset sekä suunnitelmat ovat kovasti epäselviä ja ylimalkaisia ihan siitä syystä etteivät itsekkään tiedä kuinka on edettävä ja luotettava kun koko ajan vedotaan asiantuntijoiden lausuntoihin. Omaa päätään eivät ole vielä uskaltaneet käyttää....tulos näkyy heti kannatusluvuissa, nyt voidaan vedota virkamiesten näkemyksiin....heidän päät ovat vadilla EI OMA NUPPI. Toinen yhtä suuri vaikutus päätöksiin on tuo NAIKKOS VIISIKKO....ei ole ainuttakaan työpaikkaa joissa on vain naisia, yhteisymmärrystä EI KOSKAAN SAAVUTETA.
    Ovat niin kateellisia toisilleen ja vain omaan napaan tuijottavia pyrkyreitä.
    Hyvin tietoinen terveysalan toimijana 40 v

    Äänestä

Lentokentillä on nyt sama tilanne. Antavat vain suosituksen karanteenista, ja voivat matkustaa miten tahtovat, ja minne hyvänsä.

Äänestä
  • On hyvin epävarmaa hellittääkö tuo virus tällä vuosikymmenellä.

    Kaupassa oli hyvä idea: isolla ruudulla kehoitus: käytä ostoskärryjä, niiden avulla tulee automaattisestikin turvaetäisyys toisiin ihmisiin.

    Ja kauppiaille mukavaa, kun moni ei kehtaa esimerkiksi yhtä jäätelöpuikkoa ostaa suurten ostoskärryjen kanssa, tulee enemmän ostoksia, kuin no vaikka yhden irtokarkinkin ostaisi ja ostoskärryillä kuskaisi sen kassalle.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Hallituksen pääministerin sanaan ei ole luottamista, sillä hän puhuu toista kuin hallitus tekee

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006509163.html

Jos hallitus ja pääministeri olisivat olleet vastuullisia, he olisivat pysäyttäneet viruslingot jo lentokentälle alkutalvesta, mutta hallituksen ministerit seisoivat tumput suorina ja virus levisi aivan vapaasti Suomeen.

Tanska tarttui heti taudin ehkäisyyn. Niinpä maassa ei esim. tänään ole yhtään koronatartuntaa.

Marin vain ylimalkaisesti toistelee, että tulipa tehtyä virheitä.

Tämä ei riitä, sillä kysymys on ihmishengistä. Onko päättäjien kädet veressä?

Päättäjät on saatettava vastuuseen, ei riitä esikoululaispuolustus - tulipa tehtyä virheitä !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu