Suomessa ennätysmäärä

työhaluttomia yrittäjiä jotka kärkkyvät helppoa rahaa BF- tukiaisina tai muuten vaan lorvimalla.
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Busines Finland "herrat" (kokoomuslaisia) ovat konsulttikavereilleen lappaamassa valtion rahaa lapiokaupalla satoja miljoonia. Menossa kaikkien aikojen kusetus.

Ei saajayritys voi käyttää summaa vapaasti. Sillä voi vain ja ainoastaan "ostaa" konsulttipalvelua hyväveli kokkareilta.

Äänestä
  • Joo, ei siinä yrittäjien työhalun kanssa ole mitään tekemistä.

    Äänestä

Tähän rahanjakojuttuun liittyy lisäksi sekin kääntöpuoli, että uudet ideat varastetaan Waleruusien ja vastaavien taskuihin siltä joka alunperin idean keksi.

Rahoittajalle on kerrottava aivan kaikki, joten toiminta on helppo varastaa ideana kun käytetään suurpääomaa takana.

Joku Jetron kaltainen juottola kuppila ei kiinnosta ketään, mutta se onkin otettu vain houkutuslinnuksi mukaan.

Oikeat ideat saattavat tulla esille, ja vapaaksi riistaksi varastettaviksi parempiin taskuihin, kun joku on tarpeeksi hälmö hakeakseen Kepu-Kokkareiden BF rahoja.

Äänestä

Kyllä yrityksille ja yrittäjille kuuluu kaikki tuki. Se voidaan ottaa punikeilta pois.
Vain yritykset ja yrittäjät tuottavat tulosta. Heitä tulee tukea ja kunnolla!!!

Äänestä

Vetelät yrittäjät kuokkimaan suota työmarkkinatuella.

Äänestä
  • Suomessa ei ole kuin luukuilta rahaa nostelevia luusereita, joita ei voi laskea asiakkaiksi.
    Lopputulema, ei ole ostajia, joten sen pituinen se.

    Äänestä

Mitäpä jos laitettaisiin tänne tulleet sosiaaliturvan varassa elävät laiskat maahanmuuttajat töihin, joita on vuosi tolkulla elätetty yrittäjien maksamilla verovaroilla.

Äänestä

Yrittäjät voi mennä risuja keräämään, niitä riittää radan varrella, hopihopi. Tekemätöntä työtä Suomessa riittää kuten joku kokoomusajattelija on todennut. Mitään ilmaista riihikuivaa ei tarvi tuolle ihmisroskasakille jakaa, muistakoot omaa mantraansa.

Äänestä
  • Suomessa ei ole kuin luukuilta rahaa nostelevia luusereita, joita ei voi laskea asiakkaiksi.
    Lopputulema, ei ole ostajia, joten sen pituinen se.

    Äänestä

Yrittäjien kuuluu myydä ne talot ja mökit niinkuin ennenkin tehtiin jotta firma pysyi pystyssä! Ei vaan taida olla enää munaa nykyyrittäjillä tähän kun haluavat vain loisia veronmaksajien rahoilla! En osta enää mitään Suomituotteita muuta kuin pakolliset safkat!

Äänestä
  • Toiminnan voi aina lopettaa ja irtisanoa kaikki työntekijät. Miksi yrittäjä hukkaisi oman omaisuutensa toisten työpaikkojen säilymiseksi?

    Kun valtio maksaa potkut saaneiden sossumaksut, on valtiolla kaksi vaihtoehtoa.
    1) Maksaa satakuntatonnia ja säästää vaikkapa viidelle työpaikat.

    2) Jättää maksamatta, yritys lopettaa, ja valtio alkaa maksaa miljoonan ja siitä ylöspäin ikityöttömiksi tuleville kaltaisillesi. Työttömyystukina sekä yrittäjälle ja niillekin jotka entisinä työntekijöinä liittyvät samalle luukulle missä sinä olet ollut jo puoli elämääsi.

    Kumpi on halvempi valtiolle?
    Jos olet peruskoulusi läpäissyt osannet laskea.

    Äänestä

  • Suomessa ei ole kuin luukuilta rahaa nostelevia luusereita, joita ei voi laskea asiakkaiksi.
    Lopputulema, ei ole ostajia, joten sen pituinen se.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

työhaluttomia yrittäjiä jotka kärkkyvät helppoa rahaa BF- tukiaisina tai muuten vaan lorvimalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu