Ripittömän nuoren lahjat?

On melko paljon nuoria, jotka eivät mene rippikouluun ja "ripille" (konfirmaatioon). Vain kymmenesosa heistä menee Protu-leirille. Menipä Protulle tai ei, tällaistä nuorta on hyvä muistaa "ripittömillä lahjoilla". Tästä voisi muistuttaa itsensä lisäksi isovanhempia sekä setiä, enoja ja tätejä... Ja muitakin perheystäviä...

Nuorelle voisi NYT hyvin antaa lahjoja jo 8. luokan suorittamisesta. Samoin koko peruskoulun suorittamisesta kunnon lahjat. Onhan peruskoulu arvokkaampi kuin rippikoulu.

Myös 14- ja/tai 15-vuotissynttäripäivissä voisi sekulaarille nuorelle olla ripittömän lahjan lisää. Joku voi sen kuiskatakin, joku toinen taas vaan ihan pokkana.

Ei tässä nyt mihinkään "varustelukierteeseen" tarvitse ryhtyä konfirmaationuoren perheiden kanssa, mutta silti kyllä asiaa tuntevat sukulaiset ja ystävät voisivat arvostaa nuoren (ja perheen) valintaa uskonnottomaan nuoruuteen. Toki lahjoissa voi olla myös ekologisuutta ja laatua, jossa on kestävä kehitys otettu huomioon, samoin kuin nuoren omia toiveita.

Lahjavinkkejä!?
3112148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 311

Vanhimmat

Nuoren vanhemmat voivat ilmoittaa, että kun ei tarvi järjestää rippijuhlia, siitä säästyneet rahat annetaan lahjana nuorelle.

Äänestä
  • Miksei niinkin. Mutta voi myös järjestää juhlat.

    Äänestä

Rahan lisäksi kirjalahja, esimerkiksi Filosofiaa aloittelijalle -sarjakuvakirja.

Äänestä
  • Tai kakkulapio... miten olis?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tai kakkulapio... miten olis?

    Jos nuori on kiinnostunut leipomisesta, niin kakkulapio on ihan okei lahja.

    Äänestä

Peruskoulun 8. luokan huomiointi ei liene ollut tapana erityisemmin. Nyt korona-keväänä sekin on hyvä "tekosyy" huomoida nuorta, joka ei ole menossa rippikouluun.

Äänestä

Eräät nuoret käyvät niin rippikoulun kuin protunkin, jotta saavat lahjoja. Tai oikeammin nykyisin nuoret haluavat vain rahaa jotta voivat ostaa juuri sellaisia tuotteita joita tarvitsee.

Äänestä
  • Varmaan osa, mutta eiköhän moni kuitenkin mene ihan uteliaana kokemaan molemmat leirit.

    Äänestä

Perusajatus avauksessa on, että rippikoulun ei pitäisi enää olla mikään normi. Jäänyt jää keväässä sulamaan.

Äänestä
  • Vertaat rippikoulun suosiota viipyilevään jäätikköön..

    Äänestä

  • Tavat muuttuvat vähittäin. Vähä kerrallaan.

    Äänestä

HYVÄT PALSTALAISET, onko teillä näkemystä/ arvausta, mistä islamhyysäntä alkoi VAL:ssa jopa niin pahana, että pääsihteeriksi otettiin vasliittolainen hippipuolueesta postmoderneista lässyttämään ja KAKSI islamvastaista puheenjohtajaa savustettiin eroamaa ja kolmas yritys puheenjohtajaksi eli nykyinen liberaaliyrittäjä työnnettiin Tampereen konehuoneen nurkkaan valmistelemaan eroaan. Toinen savustetuista islamvastustajista on vielä Mäntysalon sielunkumppani ja monivuotinen taistelutoveri Tampereelta. Hänetkin uhrattiin potkuihin. Eli MIKSI on näin kova hinku islamhyysäntään? MIKSI puheenjohtajayrityksienkin annetaan kaatua islamin edessä?

Äänestä
  • Vapaa-ajattelijat eivät hyysää islamia eikä kristinuskoa. Öyhö yrittää pitää islam-kriitikoita iloisina kirkolllisveron maksajina. Huonolla menostyksellä heikoin ja valheelllisin väittämint.

    Äänestä

Matutus on kumuloituva ja palautumaton

Vapaa-ajattelijoiden liitto VAL on mitätön osa punavihreää hyysärikuplaa, joka pilkkaa menneen ajan yhteiskunnallisia liikkeitä. Näillä passiiviporukan hyysäreillä ei ole mitään tekemistä entisten isänmaallisten työväenliikkeen toimijoiden kanssa, esimerkkeinä vaikka Väinö Tanner ja Aarne Saarinen

Palautumatonta, kumuloituvaa kansanvaihtoa eli VAL-porukan puuhastelua vastaan taistelu jatkuu

Äänestä
  • Kirkon hyysäri! Oletko huolissasi, kun iloisia veronmaksaia kirkolle on yhö vähemmän?

    Äänestä

Rahaa, runoja ja rakkautta. Toive.

Äänestä

Ostin Filosofia aloittelijoille -kirjan. Opettavainen itsellekin kertauksena.

Äänestä

Rakentava avaus. Liian vähän keskusteltu. Kyllä 8. lk suorittajiakin voi palkita. Ja tehdä matka.

Äänestä

Sanon suoraan antaneeni lahjan siitä että ei mene ripille.

Äänestä

Nuoria on ihan oikein tukea ja kannustaa, ottaa huomioon, kunnioittaa. Murkkuja.

Äänestä

Jossei tänään anna niin ensi viikollakin voi poiketa ja antaa. Ja tietysti "lahjakortti" matkasta käy suullisesti.

Äänestä

Tämä on mieletäni erittäin tärkeä avaus, jota kannattaa vedä eteenpäin. Huha alkaa kiertää nuorison keskuudessa, että rippikoulun ei olekaan aianoa tapa saada lahjoja ja rahaaaa.

Äänestä

Hörhölauma jatkaa Proterukse protuleirien ka Räsäsen potkintaa

Toiviainen sekoilee ja olottanut iufen kierroksen
Äskettäin päättyneessä kansanedustaja Juha Mäenpään tapauksen jälkimainingeissa Toiviainen antoi poikkeuksellisia, syyttömyysolettaman sivuuttavia lausumia.

Professori Timo Vihavainen moittiToiviaisen toimintaa Mäenpää-asiassa aiemmin: ”On pakko todeta, että kyseessä on kansainvälisestikin sen verran ainutlaatuinen asia, ettei sitä voi kevyesti sivuuttaa. Se on yksinkertaisesti sensaatio.”

Äänestä

Eipä unohdeta matkaa nuoren kanssa, Vain hänen kanssaa, ei mahdollisten sisarussten kanssa. Spesiaalia. Kotimaan matka sopii hyvin. Toki Baltiakin ihan suositeltava, muukin kuin Tallinna.

Äänestä

Tuki uskonnottomille nuorille. Kunnon huomion osoituksia. Ei kilpavarustelua, vaan kunnon lahjat.

Äänestä
  • Juu, ei mitään kilpavarustelua, kunhan mopo on kaikkein paras ja menee lujaa.

    Äänestä

Suosittelen isovanhemmille ja kenties myös tädeille, sedille, enoille yhteistä matkaa nuoren kanssa.

Äänestä

Vapaa kielivalinta eli pakkoruotsi pois on hyvä lahja. Toisessa ketjussa Mäntysalo vetoaa Rkp:n kannattajiin jotka kuuluvat vapaa-ajattelijohin ettei pakkoruotsin poisto voi kuulua ohjelmaan

On mahdollista että hän tarkoittaa Turun vapaa- ajattelijoita joka on ruotsalainen mutta se on varmaan seuraavaksi poiskuihtuva osasto

Tärkeämpi asia on että pakkoruotsi ei ollenkaan liiyy Rkp:n jäsenten kielibapauteen, koska sen kannattajien kotikieli on ruotsi yleensä. Pakkoruotsi vie kielivapauden suomenkielisiltä. Ulkkarit voivat saada vapautuksen

Eli vapaa kielivalinta nuorille on hyvä lahja

Äänestä

Edistääjö tämä kirkon ja valtion eroa?

Äänestä
  • Kyllä tämä osaltaan edistää, jos se lisää lasten kirkosta erottamista ja peruskouluikäisten siirtymista ET-opetukseen ja lukion ET-ryhmien kasvua.

    Äänestä

Maallistumisen ansiosta monet kaupat ovat auki sunnuntaisinkin. Joten tänäänkin hyvä aika ostaa "ripittömälle nuorelle" hyvä lahja.

Äänestä

Tämä projekti kestää koko kesän ja jatkuu vielä syksylläkin, Eri nuorilla on eri aikaan sijoittuvia luontevia huomion osoittamisen paikkoja. Matkaan kesä usein sopiva,

Äänestä

Muuttuu tapaus kerrallaan, Pienin murusina maailmalla...

Äänestä

Mun kakarat mithään rippikouluja , turhaa se on lipsille ängetä mithään uskontoa, hakekoot itse kunhan vanhenevat ,nuorin kysyi pienenä kuka kummisetä? Vastasin että kunta se taitaa olla !

Äänestä
  • Monille uskonnottoman perheen vauvoille pyydetään ja nimetään siviilikummi. Tai ei sitä muuten "nimetä" kuin yleensä kerrotaan mahdollisessa nimiäisjuhlassa.

    Äänestä

Lahjan antaminen nuorelle ei edellytä mitään kutsua eika osallistumista perhejuhlaan, johon antaja olisi kutsuttu.

Äänestä

Hyvää lässyttelyä. Vapaa-ajattelijat, ymmärrättekö itse, että tällaisten häiriöjonojen nostaminen tukahduttaa

Lienevät psihteeri Ano Komun keksittyjä nostoja
Jäsenmääränne katoaa lopullisesti

Voiko rippijuhliin kutsumattona tuleva vapari antaa lahjaksi kuokan? Kun tulee juhliin kuokkimaan

Äänestä

Kunnon 15-vuotisjuhlat kunnon lahjoineen on varmaan se ensisijainen juttu. Toiki jos synttäri on vata syksyllä, voisi kesällä olla etkoja ja esim. matkalahjan voisi diskontata etukäteen kesällä.

Äänestä

Juuru nyt on paljon konfirmaatiotilaisuuksia... Eli myös "rippijuhlia" kodeissa tms. Joten ripittömän nuoren huomiointi on tärkeää, vaikka hänen juhlansa ei olisi juuri nyt ajallisesti.

Äänestä

TÄMÄ ON AJANKOHTAISTA JUURI NYT. Lahjasta voi antaa myös lupauksen, vaikka sen "toimeenpano" tuli hieman myöhemmin.

Äänestä

Tässä ei sanota ei rippilahjoille, vaan esitetään positiivisesti "ripittömien nuorten" lahjoja 15-vuostisvuonna.

Äänestä
  • Kyllä, sanotaan vain kyllä kyllä ja kyllä.

    Äänestä

Aktiivinen kortti ehkä.

Äänestä

Matkalahjakortti antajan kanssa tehtävälle matkalle.

Äänestä

Väitetään että eräs pörssi- ja pankkityyppi diskonttasi jo silloin kun muut vasta konttasivat.

Äänestä
  • Luvatun lahjan saa käyttää enne syntymäpäivää, mutta pappan kanssa.

    Äänestä

Erinomaisen positiivinen aloite ilahuttaa vielä monia nuoria. Iloista asiaa.

Äänestä
  • Viittaa politikointiin.

    Äänestä

Matka isovanhemman kanssa taikka tädin/sedän/enon kanssa on hyvä lahja, jonka voi toteuttaa ennen tai jälkeen syntymäpäivän.

Äänestä

Lapsellista touhua tämä tämmöinen. Lapsia nuoretkin.

Äänestä
  • Lasten ja nuorten kunnioittaminen on aikuismaista.

    Äänestä

Ilman muuta! Eikä muutkaan ilman. Tärkeää on arvostaa nuorta.

Äänestä
  • Tietenkin muutenkin kuin lahjojen rahallisella arvolla. Mutta on tärkeä tuoda esiin, että ripittömyys on itse asiassa humanistinen arvo.

    Äänestä

Hyvin konkreettisia myönteisiä aloitteita ole yhtään liikaa. Kiitos tästä vinkistä.

Äänestä

Onko fasismia, jos kirkkoon kuulumaton nuori ei mene rippikouluun?

Äänestä
  • Höpsistä. Irlantilainen jesuiittapappi Suomen vierailullaan sitä julisti, ja Kirkko ja kaupunki l-lehti nosti väitteen otsikkoon.

    Äänestä

Hyvä idea korostaa, että lahjan voi antaa jälkikäteen tai etukäteen. Esim. juuri 15 vuotta tänä vuonna täyttäneelle/täyttävälle.

Äänestä
  • Kyllä, sinä vuonna kun eräät menevät rippikouluun ja eräät toiset eivät.

    Äänestä

  • Lahjan antamiseen ei tarvita protu-leiriä.

    Äänestä

Syksy saa, ripitön nuori myös. Huomiota, respektii.

Äänestä
  • Aivan, tämä ei ole mikään kesäjuttu, vaikka monet rippikoululaiset ovatkin saaneet kesällä lahjansa. Synttäreitä tulee syksylläkin. Ja kevään lapsia voi muistaa vielä nytkin, jos tulee sopiva tilanne.

    Äänestä

Tästä ei ole tematisoitu julkisuudessa liiemmälti. Innovtiivinen aihe.

Äänestä

Erittäin positiivinen aloite jota voi esittää eri foorumeilla.

Äänestä

Mielellään lähilahjoja, elämyspalveluja. Virkistetään mieliä ja elinkeinoja.

Äänestä

Luodaankin suomeen uutta viisitoistavuotisjuhlaperinnettä ja -lahjaperinnettä. Lahjan voi antaa myös ilman että perhe järkää juhlia. Nuorelle!

Äänestä

Nuoret mukaan et-opetuksen avaamistaisteluun.

Äänestä

Kaunis ajatus! Ja kauneuttahan tarvitaan. Totuus, hyvyys, kauneus! Antiikin klassisia hyveitä.

Äänestä

Lahjavinkkejä!? Tekisi mieli antaa myös kirja, mutta se yksin ei taida olla riittävä?

Äänestä

Ilahduta 15-vuotiasta "ripitöntä nuorta" syksyllä yllättävän messevällä lahjalla. Sekulaaristi.

Äänestä

Hyvällä lahjalla piristystä vuoden pimeämpään puoliskoon. Vajaa puolen vuoden päästä päivä on taas pidempi kuin yöpuoli.

Äänestä

Kun sana tästä leviä, tulee muutos.

Äänestä
  • Todella ärrrsytttäväää! t. Antivapari

    Äänestä

Hyvä kiertämään. aloite, idea, nimittäin.

Äänestä

Niin, olipa lahja mikä tahansa, pääasia että "ripitöntä nuorta" muistetaan huomionosoituksella ja siinä yhteydessä lahjalla tai lahjoillakin.

Äänestä
  • Samana vuonna ja vaikka seuraavanakin. 8. lk on myös hyvä saavutus.

    Äänestä

Kirja, jos lukeminen kiinnostaa. Tai mopo tai hevonen...

Äänestä
  • Homma.. Ratsastustunnit voisit joillekin riittää koko hevosen sijaan.

    Äänestä

Tässä selvästi ehdotetaan jotain, minkä yleistyminen merkitsee kulttuurin muutosta. Muutosta, josta on syytä alkaa kertoa julkisuudessa.

Äänestä

Ei mitään lahjoja, jos ei rippikoulua käy. T. Antivapari

Äänestä

Tärkeä aloite. Kulttuurinen murros.

Äänestä

Vielä ehtii ennen kuin tulee joululahjaseslomki.

Äänestä

Kyllä paras lahja nuorelle on asunto yliopistokaupungista

Ongelma vain on siinä, että esim. Helsinki ja Uusimaa, jossa on paljon kouluja nuorta varten, ne vain ovat myös täynnä kalliita palveluja ja asuntoja käyttäviä maahanmuuttajia. Ja huutava pula asunnoista ja palvelujonot benyyyyvät NIIDEN takia. Ja vaikka NE ovat kulttuureista, jotka vihaavat ristejä kuin Vapaa-ajattelijoiden liitto, ei NIISTÄ ole Suomen nostajaksi kilpailemaan appleiden, microsoftien, amazonien ... kanssa vaan sossussa istuvat kuluttaen, vaikka joku perheestä olisikin hanttihommissa ja useimmiten ei ole yhtään

Jos ei ole varaa antaa nuorelle asuntoa yliopistokaupungista, edes pesämunaksi rahaa tai Sammon osakkeita, niin toiseksi paras lahja on eväät ... yritetään jatkaa

Äänestä

Hyvä tärkeä avaus minunkin mielestäni. Huom huom!

Äänestä

Etevimmille voi ajatella myös Timo Airaksisen Jäähyväiset uskonnolle.

Äänestä

Kirjan ja mopon tai hevosen välillä on aika laaja skaala.

Äänestä

Hei, jos et ole huomannut tätä, voisit noteerata nuoren ripittömyyden joululahjassa, vaikka pienellä asiaa koskevalla reunahuomautuksella.

Äänestä

Ei kai muuta voi puolueettomasti sanoa kuin että kunnon lahjat ilmakin kirkollista sitoutmista oleville vapaille nuorille.

Äänestä
  • Kyllä, ja nyt jouluna voi vielä paikata asiaa kunnon joululahjoolla bonuskertoimella.

    Äänestä

Extra-joululahja ripittömälle nuorelle! Mainio idea, Tulee käyttöön jo tänä vuonna.

Äänestä

Kirja ja känny... kulkuneuvo...

Äänestä

Hyvä idea antaa ripittömälle nuorella tavallista PAREMMAT JOULULAHJAT.

Äänestä

Tänään oli joillekin Älä osta mitään -päivä, joillekin musta rahanmenopäivä.

Äänestä

Tässä vaiheessa voisi puhua myös ripittömän nuoren joululahjoista.

Äänestä

Jaahas, pitääkö tehdä "sukuselvitys", ketäs sukulaisten ja ystävien lapsista olisikaan tulossa siihen ikään. Minusta pikkuisen kaukaisempikin sukulainen voi noteerata nuoren.

Äänestä

Hienoa! Vuosisuunnitelman laatiminen en on hyvä idea. Ehkä myös jonkun nuoren rohkaisua.

Äänestä

Minä annan mielelläni kivan lahjan lisäksi myös rahaa. Nuorella lienee joku hankintatoimen, johon..

Äänestä

Lahjatonta bulkkipuppua riittää, kahdeksan Lyikosken häirikkönostoa noin 20:20 vanhoja ketjuja keskustelun sabotoimiseksi Miksi Ämntysalo ja Lyikoski voivat jatkaa Vapariliitossa, kun he kantavat kaunaa ja pitävät etäisyyttä Suomen sekulaarit maahanmuuttajat - yhdistykseen? Kyseessä lienee halu mushyysäyksen ylläpitoon ja suvakkieliitin miellyttämiseen kansanvaihdon kustannuksella.
Miksi Vapariliitto ei keskustele tästäkään ja toimi hyysäyksen poistamiseksi?

Äänestä

Entäs isompi kimppa. Tai pienempikin. Näissä merkeissä

Äänestä

Sanaa kiertämään. Näin se sekukarismi etenee. Kimpassa.

Äänestä

Tosiaan, voi laatia ihan suunnitelman tälle vuodelle, vaikka yhden tai toisen synttäri olisikin vasta myöhemmällä vuotta.

Äänestä

Nuorellehan voi ennakkoon sanoa asiasta, että et jää ilman.

Äänestä

Siviilikummipoika täyttää 15 elokuussa. Pitääpä alkaa kehitellä lahjaa, joka vetää vertoja myös ns. rippilahjoille.

Äänestä

Tämmöinen stanallinen sekularismi on vaarallista.

Äänestä
  • Sellaista on selavii, ja sellaista on sekularismi.

    Äänestä

Oma lahja vai kimppa? Molempi parempi? Vai kumpi parempi?

Äänestä

Pehmeä paketti voisi olla joku toivottu asuste tai varusteet johonkin harrastukseen.

Äänestä
  • Ei nuori kaipaa tuollaisia, menee vaan hukkaan. Selvää rahaa sen olla pitää.

    Äänestä

Onkohan tästä asiasta käyty keskusteluja muilla foorumeilla. tuntumaa?

Äänestä

100 pisteen sekulaari avaus. Täysi tuki. Jos mahdollista 110 prosentin kannatus.

Äänestä

Mopon sijaan jotain pienipyöräisempää kulkuvälinettä?

Äänestä

Katja kerrallaan. Nuori kerrallaan.

Äänestä

Voisko täzit ostaa yhdessä, tai tädit ja sedät yhdessä, jonkun isomman lahjan? Kokemuksia?

Äänestä

Tästä julkinen puheenaihe? Hyvä idea.

Äänestä

Hyvät tavat kaunistavat tässä uusi entistä kauniimpi tapa.

Äänestä

Kulttuurisen muutoksen innovaatiot leviävät yleensä melko hitaasti, mutta joskus tulee läpilyööntejä.

Äänestä
  • Joku lehtijuttu. Onko enää "Suosikkia"? Taitaa olla kaikki Instassa? Mitä saivat "ripittömät nuoret"?

    Äänestä

Tämä uhkaa nakertaa kirkon syömähampaan, rippikoulujen asemaa.

Äänestä
  • Meinaatko, että lahjat on syy mennä rippikouluun.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Meinaatko, että lahjat on syy mennä rippikouluun.

    Se on kyllä erittäin yleisesti esitetty syynä. Voi tietysti olla joillakin päällipintaakin?

    Äänestä

Kotimaan matkailu on mahdollista. Voisko nuori ottaa kaverin mukaan? Jos esim mummi ja pappa kumppanina la sponsorina lahjamatkalla?

Äänestä

"ripitön matka" kesällä kotimaan kohteeseen. Varaa ajoissaa. Ilmoita etukäteen, että voi odottaa.

Äänestä

Erittäin ilahduttava, konkreettinen aloite, avaus. Sekulaari elämäntapa normaalistuu.

Äänestä

10 000 ripitöntä nuorta, ja 1000 pää årotu-leiriin. Muille silti lahjoja ja huomiota.

Äänestä

Nyt kyllä tarvitaan kaikki lahjavinkit kehiin.

Äänestä

Iso haaste saada tästä aikaa ilmiö, jota voi brändätä.

Äänestä
  • "Ilmiö" voi syntyä ilman brandäystäkin, mutta ennakkobrändäys voi toki auttaa asiaa.

    Äänestä

Olisi iso askel, jos tästä tulisi iso askel.

Äänestä
  • Ja iso askel otetaan vastakkaiseen suuntaan

    Äänestä

Lähemme Lappiin veljenpojan kanssa.

Äänestä

Uhkaako tämä kirkon rippikoulun erityistä asemaa.

Äänestä

Tälle matkalle ei oteta sisaruksia mukaan, vaan sanotaan täydi huomio nuorelle.

Äänestä

Älyttömän hieno idea, pidetään tä esillä. Tai tätä ideaa eri tavoin.

Äänestä

Innovatiivinen ja proaktiivinen aloite, joka johdattaa kulttuuriseen murrokseen.

Äänestä

Nuoret huomioon ja mukaan entistä vahvemmin sekularismin puolesta.

Äänestä
  • Myös vuonna 2022. Tämä. Minulla kaksi nuorta mielessä.

    Äänestä

Tätä en ole huomannutkaan juuri missään. Onko tää joku uusi keksintö?

Äänestä

Nyt vielä uusia lahjavinkkejä tänne. Kiitos jo etukäteen.

Äänestä
  • Mopon sijaan käytössä on nyt jonkinlaisia sähkökäyttöisiä kaksipyöräisiä..

    Äänestä

Sillä lailla tällä lailla Ekulaareha ollaan.

Äänestä

Protuleiriin ozalliztunville voi järjestää myös perhejuhlan.

Äänestä

Uudessa Vapaa Ajattelija -lehden numerossa 1/2021 on tästä lyhyt mutta ytimekäs juttu. Aiheellinen keskustelun avaus, sillä kohderyhmää on 10 000 nuorta.

Äänestä

Ajatus peruskoulun suorituksen palkitsemisesta hyvä. Miten soveltuu, kun korona?

Äänestä
  • Ajatus on monelle outo uus, syntyy hetken hiljaisuus!?

    Äänestä

Kirja, rahaa, kaksipyöräinen kulkupeli.

Äänestä

Toki lahjan antsmisen nuorelle voi liittää pääsiäisvapaisiinkin, jos synttäripäivä on ehtinyt vilahtaa ohi.

Äänestä
  • Ainakin lahjakortin ehtii ideoimaan lahjaksi nopeastikin. Joko kohdennetun tai yleisemmän.

    Äänestä

Totta kai vaikka sunnuntaina voi pitää pienen nettijuhlan lahjusten merkeissä.

Äänestä

Osallistu uuden sekulaarin kulttuurin kehittymiseen, kehittämiseenkin. Jaa ideasi.

Äänestä

Hieno aloite, mielestäni. Tärkeä noteerata, että ripittömät nuoret elävät tärkeä elämänvaihetta.

Äänestä
  • Toisessa ketjussa puhutaan matkoista, ja toivottavasti sellaisiinkin vielä päästään, mutta muitakin hyviä tapoja tosiaan on.

    Äänestä

Pienikin lahja on tietenkin parempi kuin ei mitään. Esitän vain sitä, että 15-vuotidlaja olisi parempi kuin 14- vuotislahja.

Äänestä

Kaksipyöräidiä on nykyään kaikenlaista. Sähköllä tai ilman.

Äänestä

Kaksipyöräinen kulkupeli voisi olla myös kimppalahja. Kerran elämässään.

Äänestä
  • Osa sähkömoottoripyöristä on melko hinnakkaita. Kalliita.

    Äänestä

Puhe, huhutkin ripittömän nuoren lahjoista voivat vaikuttaa - ja rohkaita eroamaan kirkosta.

Äänestä

Sähkövempaimien tulo on markkinoille on aika uutta ja outoa isovanhemmille.

Äänestä

Yhteishankinta voisi mahdollistaa kulkupelin.

Äänestä

Puheet ja teot. Onnittelupuhe on paikallaan, mutta ei ilman jonkinsorttista lahjaa.

Äänestä

Rippikoulu - erityisesti leirit - ovat olleet kirkon syömähammas.

Äänestä

Tärkeä aloite. Levitetään. Jospa se siitä. Iloa elämään. Livenä tai ilman.

Äänestä

Erinomaisen hieno aloite. Utopiaako?

Äänestä

Kuinka nopeasti tai hitaasti tapKulttuuri muuttuu.

Äänestä

Tällähän pyritään nakertamaan rippikoulun imua. Ei hyvä T. Antivapari

Äänestä

Hienon hieno humanistinen avaus.

Äänestä

Huomio peruskoulusta valmistuviin!! Hyvä aloite.

Äänestä

Paradigmaattinen kumous, superinnovaatio. Peruskoulu Nri1

Äänestä
  • Totta, peruskoulu on tärkeämpi kuin rippikoulu. Oppivelvollisuus 100 vuotta.

    Äänestä

Selvähän se. Peruskoulu rulee. Oppivelvollisuus 100, ja yhä vain pitenee.

Äänestä

Lahjattoman nuoren ripit.

Äänestä

Tämmöinen suuntautuu rippikouluja vastaan! Ei käy.

Äänestä
  • Hyvin se käy. Kukin taaplaa tyylillään. Uusi idea. Hyvä.

    Äänestä

  • Niin luokatonta höpinää, että kääntyy vapaa-ajattelua vastaan. Lisää tällaista niin tulee selviää kaikille vapaa-ajattelun todellinen luonne.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niin luokatonta höpinää, että kääntyy vapaa-ajattelua vastaan. Lisää tällaista niin tulee selviää kaikille vapaa-ajattelun todellinen luonne.

    Sekulaarin tapakulttuurin edistäminen on yksi toiminajauksistamme.

    Äänestä

Peruskoululaisen lahja. Kauppiaat hoi!

Äänestä

Tästä on Ylikosken juttu fb-sivuilla: ”Ripittomän nuoren” lahjat?!
Peruskoulun päättävälle - 15-vuotiaalle

Kaikki uskonnollisiin yhdyskuntiin kuulumattomat nuoret eivät mene rippileirille taikka protuleirille. Heitä on ikäluokassa yli 10 000, ja protuleireille mahtuu vain noin 1 000.

Sukulaisten ja ystävien on hyvä huomioida myös leirit väliin jättävät nuoret. Ainakin 15-vuotispäivää voi käyttää tosi hyvänä syynä tavanomaista syntymäpäivää messevimpiin lahjoihin mahdollisuuksien mukaan. Askel aikuisuuteen onnistuu ilman leiriäkin.

Erinomainen syy nuoren huomionosoitukseen lahjan muodossa voisi olla myös peruskoulun 9-vuotisten opintojen suorittaminen. Onhan peruskoulun opetuksen anti suunnattomasti arvokkaampaa kuin kirkon rippikoulu uskontunnutuksineen.
Mahdollisten lahjojen kirjo on laajempi kuin kirjoista koneisiin ja ruusuista rahaan. Vaikkapa yhteinen matka nuoren ja esimerkiksi isovanhempien kesken voisi olla ikimuistoinen.

Jos syntymäpäivä on ollut jo alkupuolella vuotta, matkan kesällä voi antaa myös jälkikäteen taikka lupauksena ja lahjakorttina tulevaan aikaan.
Juttu löytyy sivulta 17:

Äänestä


  • Tota noin, rippikoulu on yleensä 8. ja 9. luokan välissä, joten peruskoulun päättäminen tulee vasta seuraavana vuonna. Mutta onhan kahdeksan luokkaa peruskoulua parempi kuin rippikoulu!? Ja 15-vuotispäivä...

    Äänestä

Oikeastaan nuorelle voisi antaa jo 8. luokan suorittamisesta tunnustuspalkinto. Rippikoulut taitavat olla yleensä 8. lk ja 9. lk välissä.

Äänestä

Aloittaja ei ole tainnut käydä rippikoulua, kun ei tiedä sen ajankohtaa suhteessa peruskoulun päättymiseen.

Äänestä

Nyt kannattaa antaa tunnustuslaja myös 8. luokan selvittäneelecperuzkoululaiselle. Koulu arvokkaampi kuin rippikoulu.

Äänestä

NYT lahjaa tai lahjakorttia hankkimaan. Hipi hipi.

Äänestä

Aloite! Huomio myös kasiluokan suorittaneen huomenna tai myöhemmin kesällä.

Äänestä

Antivaparilta aggressiivinen suhtautuminen tähänkin myönteiseen aloitteeseen.

Äänestä

Loistavan myönteistä vapareilta.

Äänestä

Helppo ja hyvä lahja on setelit tai lahjakortti.

Äänestä

Tapamme tulette tuntemaan. Kicat tavat kaunistavat.

Äänestä

Ison ketjun lahjakorttikin kelpaa, mutta riihikuiva on aina riihikuivaa.

Äänestä

HUOM! Anna lahja myös 8. luokan suorittaneelle. Nyt. Tai kesällä. Ja erityisesti nuorelle, joka ei mene rippikoulun ja evankelis-luterilaiseen konfirmaatioon. Sekulaari, humanistinen vapaan ajattelun lahja.

Äänestä

Kysykää joskus Msalolta mitä mieltä hän on tämän listan sotkemisesta tällaisella mitättömällä puppujuttuketjulla kuukaudesta toiseen ja kolmanteen ja neljänteen ja sen jälkeen

Äänestä
  • Juu, kauheeta rippikoulun nakertamista!

    Äänestä

Lahjavinkkinä toimii myös ihan raha. Vielä setelirahat.

Äänestä

Kesän 2021 lahjavinkki, rahan lisäksi?

Äänestä

Initaatioriitin suorittaminen ilman riittiä!?

Äänestä
  • Kaffeenjuonti ja täytekakku riittinä!? Kiitti, parin kakunpalan jälkeen riitti.

    Äänestä

Nuorten herääminen pois kirkon helmoista on ollut haasteellista. Pikkuhiljaa.

Äänestä

Todistuksesta voi palkita vielä slkavallakin viikolla.

Äänestä
  • Ajattelin, että voi mainita todistusasian vasa heinäkuussa kun on tarkoitus nähdä. Tai vietitän aiemmin.

    Äänestä

  • Huomionosoitukset ovat paikallaan 8. luokan suorittaneelle eli peruskoulun päättöluokalle siirtyville. Onnee ny kauheesti vaa!

    Äänestä

Pyörä kannattaa keksiä yhä uudestaan eri tavoin jalostettuna.

Äänestä

Proton leiritoiminta käynnistynyt heti eka viikosta alkaen hyvin. Hyvinvointi teemana koronavuoden jälkeen.

Äänestä

Tämä in ikävä idea. Rippilahja se on poikaa. T. Av

Äänestä

Hienoa tapakulttuurin vähittäistä kehitystä.

Äänestä

Huomioi. Raha. Kesäteatteriin. Konserttiin. Matka kylpylään.

Äänestä

"Ripitöntä nuorta" kannattaa huomioida riippumatta siitä, käykö Protu-leirin vai ei.

Äänestä

Onko koru mainittu kestävä.

Äänestä
  • Koru on hyvä idea. Kestävä miisto. Käyttöönkin.

    Äänestä

Vain rippikoulun suorittanut ansaitsee lahjan!

Äänestä

Koru, riipus, korvakorut..

Äänestä

Vaasi. Astiasarjan alku.

Äänestä

Aikaharva 15-vuotias lienee innostunut astiasarjan keräämisen aloittamisesta?

Äänestä
  • Tiedän tyttöjä, jotka jo ajattelevat "tulevaisuutta"...

    Äänestä

Matka, matka, matka. Kotimaa hyvä.

Äänestä
  • Jos jäi taudin takia väliin, voi nyt paikata.

    Äänestä

Älä unohda huomionosoitusta. Hän muistaa kyllä.

Äänestä

Syksyuinen ruskaretki yön tai parin yli, taikka kylpylässä.

Äänestä

Joscperheessa on useampi lapsi, on tärkeää, että matka tai tapahtuma oman juuri vain Hänelle. Kerrankin.

Äänestä

Tämä on erittäin myönteinen, hyväbsloite. Positiivista ajattelua.

Äänestä

On niitä muitakin lahjoja, mutta ajattelin että yhteisen ajan antamin just Hänelle on se Asia.

Äänestä

Tietysti syksyn uutuuskirjoihinkin voi käydä heti käsiksi. tuoreus etuna.

Äänestä

Monella on synttärit vielä jäljellä. Huomiota. Yksilöllisesti.

Äänestä

Myös syksyllä voi huomioida 15 vuotta täyttäviä- ja jo täyttäneitä.

Äänestä

Voiko jtämän vuosikerran nuorelle joululahjoihin antaa ripittömyysbonusta.

Äänestä

Hy idea antaa rippikkouluttomalle nuorelle bonuzlahjat jouluna, jos ei ole aiemmin antanut.

Äänestä

Fuusiolaja. Hyvä idea. Bonuslahja. Hyvä idea. Ripittömä nuoren lahja Hyvä idea.

Äänestä

Ripittömän nuoren huomioiminen on tärkeä osa nuorisokulttuurin muutosprosessia.

Äänestä

Ilman muutta bonuslahjat ripittömälle nuorelle. Kerran elämässä. Tästä syystä.

Äänestä

Tämä on mainio "joululahjavihje" lahjojen ostamiseen. Nyt bonukset sille.

Äänestä

Joulupukki, joulupukki, nyt kunnon lahjat ripittömällr nuorelle. Ei tarvi tehdä siitä suurempaa numeroa. Silmää nikaten.

Äänestä

Tietynlainen huomaavaisuus kuitenkin liiallista korostusta välttäen on hyvä tuoda esiin. Kulttuuri muuttuu perheittäin ja yksiköittäin.

Äänestä

Joululahjat pienellä bonuksella sopii hyvin ripittömille nuorille, koska hyvin monet biettäväg joulua uskonkottomasyi.

Äänestä

Mitä antivaparilla on tätä hyvää ideaa vastaan?

Äänestä

Tämä jo vuosisuunnitelmassa huomioon.

Äänestä
  • Hyvä idea valmistella agitaattori jo kuukausia etukäteen.

    Äänestä

Sekularismin pieniä askelia. Lähes tipittönälle nuorelle.

Äänestä

Tulevan kesän rippileiriläiset olivat viime torstaina heille tarkoitetussa nuorten tapahtumassa kirkossa. Olin siellä avustajana, en kirkon palkattuna työntekijänä.
Ilolla sain katsoa miten aitoja ja avoimia nuoret olivat Jumalan sanan opetukselle.

Eräs 1970-luvulla rippikoulun käynyt ja siellä uskoon tullut, nyt 64 v. nainen, puhuu vieläkin rippileirinsä papista "rippipapista" ja seuraa tämän hengellistä työtä ja toimintaa.

Tulee mieleeni vaparien protu-leirit tyttö/poika sekasaunojaisineen.
Voi!
Vapareilla ei ole mitään perustavanlaatuisia elämän eväitä annettavanaan nuorten elämään.
Minkä tähden?
Vaparien toimintaa leimaa synkkä asia:
JUMALATTOMUUS.....

Äänestä
  • "Tulee mieleeni vaparien protu-leirit tyttö/poika sekasaunojaisineen."

    Siellä jos vielä heiluu ylimmäisenä löylynheittäjänä joku ent. partasuutaistolainen, niin että munat heiluu.

    Äänestä

>>>Lahjavinkkejä!?

Maon Punainen Kirja

Äänestä
  • Lomamatka Pohjois-Koreaan

    Äänestä

  • RAAMATTU

    Siinä on 66 kirjaa - kaikki tarpeellinen tieto iankaikkisuuselämää varten. ✝️

    Äänestä

Isketään kiinni kirkon syömähampaaseen ja tylsistetään sitä.

Äänestä
  • Oletko bolsevikki?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Oletko bolsevikki?

    Aikanaan Venäjällä bolsevikit ottivat vallan ja tappoivat paljon kristittyjä. Eräs piispa seisoi teloituskomppanian edessä, ja häneltä kysyttiin: ”Kuka nyt voittaa, Kristus vai bolsevikit?” Piispa vastasi rauhallisesti: ”Ensin voitatte te, sitten voittaa Kristus.” Ne olivat piispan viimeiset sanat.

    Ystävät, ensin voittaa tämä maailma, mutta sitten voittaa Kristus.

    (23.2.22 / by One Way Mission /toimitus)

    Äänestä

Kerrotaanpa lahjavinkkejä vuodelle 2022. Matka.

Äänestä
  • Mopo? Ei vaiskaan. Mitä ne kulkuneuvot nyt ovat?

    Äänestä

Lahja kuin lahja, varallisuuden mukaan. Huomion osoitus.

Äänestä

Matka nuoren kanssa kesällä. Suunnittelemaan jo.

Äänestä

Ja vaikka nuori ei mahtuisi Protu-leirille, hänelle voi silti pitää aikuistumisjuhlan perheen piirissä.

Äänestä

Kesällä matka, vaikka kotimaan matka, vain ja ainostaan nuoren kanssa.

Äänestä

Perhejuhla ja joku ripitön matka.

Äänestä

Doreen Irvinen kirja:
OLIN NOITA

Kustantaja: Päivä Oy

Kirjan esittely:
https://www.suolajavalkeus.fi/product/1317/olin-noita
Doreen Irvinen ankea lapsuus johti hänet alamaailman pimentoon. Hänestä tuli ilotyttö, striptease-tanssija, saatananpalvoja ja lopuksi mustien noitien kuningatar. Koko synkän uransa ajan Doreen säilytti salaa "kiellettyä kirjaa", Raamattua, jonka merkitys lopulta ratkaisi hänen elämänsä. Vaikka hän aluksi vihoissaan repi kokousilmoituksia ja eksytti taikuuksilllaan jopa kuulun saarnamiehen, hän ei voinut vastustaa laulua: Kukaan ei mua hoivaa niin kuin Jeesus. Doreen muuttui noidasta evankelistaksi - ei yhdessä yössä vaan monien taistelujen kautta. Kirja ilmestyi ensimmäistä kertaa suomeksi vuonna 1974.

Eräs kirjan lukenut kertoo:
https://www.vauva.fi/keskustelu/4230093/ketju/luin_englantilaisen_doreen_irvinen_kirjan_olin_noita

Luin englantilaisen Doreen Irvinen kirjan, Olin noita.
Vierailija
klo 1:42 | 18.7.2014
D.Irvine kertoo kirjassa omasta elämästään, joka alkoi 15vuotiaana ensin prostitoituna, sitten hän lankesi koviin huumeisiin, sitä seurasi saatananpalvonta ja lopulta noituus ja musta magia. Hänen pelkonsa ja tuskansa olivat lopulta sitä luokkaa riivaajahenkien takia että hän hakeutui hengellisiin tilaisuuksiin ja tuli uskoon. Hänestä ajettiin pois 16 riivaajahenkeä, yksi riivajahenki oli lespoudenhenki joka oli aivan erilainen kuin muut hän kertoi, tämä henki puhui hienostelevasti ja kauniisti kun muut riivaajahenget huusivat ja karjuivat. D. Irvine kertoo kirjassaan että saatananpavojissa ja noidissa oli paljon homoseksuaaleja. Hän kertoi myös siitä että saatanpalvonta ja noituusorgioissa oli mitä kauheampia menoja, pahuus oli käsinkosketeltava, menoissa harrastettiin myös mitä kaameempaa sukupuolista kanssakäymistä, ettei hän voinut edes niistä puhua, sillä se oli todella hirvittävää ja kutvottavaa. Jos joku haluaa lukea kirjan, suosittelen, varmaankin löytyy joistakin kirjastoista.

Äänestä

Eikös sinä vuonna kun siirrytään 9. luokalle täytetä jo 15 vuotta?

Äänestä

Ei muuta kun säästämään ja suunnittelemaan.

Äänestä

Mites olis retki tzi matka. Ideoita. Varaamaan.

Äänestä

Nuorissa on tulevaisuus. Kannattaa satsata.

Äänestä

Matka, matka ja matka. Antajan/antajien kanssa.

Äänestä

Sinä vuonna kun täyttää 15 vuotta. Kunnon lahja.

Äänestä

Tässä on selvästi sijaan kulttuuriselle innovaatiolle, nuorisolahjat.

Äänestä

Tämä on sitä positiivista ajattelua, jota tarvitaan.

Äänestä

Nuorisolle joku aikuistumislshja. Siitä sitten eri versioita.

Äänestä

Aikuistumislahja ilman nuorisovihkimystä.

Äänestä

Ripitön. mikä muu sana?

Äänestä

Vieläkin tänä vuonna. Ja heti tammikuusta.

Äänestä

Humanistinen aikuistumisjuhla kehittelyyn.

Äänestä

Kunnon lahja.

Äänestä

Haaste tämäkin.

Äänestä

Muistetaan muistetaan.

Äänestä

?Kunnolliset!

Äänestä

Protunuorelle protulahjaksi PYHÄ RAAMATTU.
Kirjojen Kirja, maailman eniten myyty kirja.

Äänestä

Sirkusta tänään.

Äänestä

DVD elokuva:

THE TEN COMMANDMENTS

Egyptiläisenä prinssinä kasvatettu Moses johdattaa alistetut juutalaiset luvattuun maahan.
Julkaisupäivä: 5. lokakuuta 1956 (Yhdysvallat)
Ohjaaja: Cecil B. DeMille
Ehdokkuudet: Parhaan elokuvan Oscar-palkinto, lisää
Budjetti: 13 miljoonaa USD
Idea: Joseph Holt Ingraham, Dorothy Clarke Wilson, Arthur Eustace Southon
Alkuteokset: Raamattu

Äänestä

Hyviä ideoita. Lisää.

Äänestä

Huomio keskiryhmiin.

Äänestä

Lapsia houkutellaan viiko leirille epäeettisiä kei oin.

Äänestä

Piiloon. T. Av

Äänestä

Protu-leirejä tarvittaisiin lisää.

Äänestä

Yksin tai kimpassa.

Äänestä

Kunnon 15-vuotisjuhla.

Äänestä

!5-vuotisjuhlavuosi, Onko ajankohta niin tarkaa?

Äänestä

JEESUS-FILMI

Jeesus on vuonna 1979 valmistunut yhdysvaltalainen elokuva. Elokuva perustuu Luukkaan evankeliumin kuvaukseen Jeesuksen elämästä, kuolemasta ja ylösnousemuksesta. Se on käännetty 1 070 eri kielelle. Elokuvasta on tehty myös lyhennetty lasten versio Jeesuksen jäljillä, josta on tehty käännös 132 kielelle.

Wikipedia
Julkaisupäivä: 19. lokakuuta 1979 (Yhdysvallat)
Ohjaajat: John Krish, Peter Sykes
Musiikin säveltänyt: Nachum Heiman, Nachium Heiman, Luigi Patruno, Luciano Salvemini
Alkuteokset: Evankeliumi Luukkaan mukaan

Äänestä

En kai painosta?

Äänestä

Uskonnottomien kotien nuoria houkutellaan rippileirille ja "ripille", jäseniksi, kertomalla, että sitten saatte rahaa rippijuhlissa... Voi olla katteettomia lupauksia toisten rahoilla?

Äänestä

Tärkeä avaus - julkiseen keskusteluun.

Äänestä

Hienoa arvostaa uskonnottomia nuoria.

Äänestä

Nuoria pitää arvostaa.

Äänestä

Kirkko markkinoi alaikäisille

Äänestä

Arjesta juhlaa.

Äänestä

Iso sukupolvijuttu

Äänestä

Tärkeintä osoittaa huomiota.

Äänestä

Pistää ajattelemaan.

Äänestä

Ehtoollisia voi nauttia ainoastaan heikommat.

Äänestä

Osoittakaa.me huomiota ja arvostusta.

Äänestä

Annetaan annetaan. Hyvä asia.

Äänestä

Että pääasia on osoittaa erityistä huomiota.

Äänestä

Kunnon kutsut, kunnon lahjat. Ja lahjan voi antaa ilman kutsujakin huomion osoitukseksi..

Äänestä

Synttäreillä. Huom!

Äänestä

Nuori kyllä noteeraa. Muistaa.

Äänestä

Noteerataan nuoret 15-vuotispäivänä.

Äänestä
  • Ja voisin sitä sanoa, luvataiin etukäteen! Eikös vaan?

    Äänestä

Ehkä kunnon rahalahja on verrannollisesti paras.

Äänestä

Jos rippijuhliin lahjoja haluaa matkia, se on raha.

Äänestä

Esimerkiksi 15-vuotislahjat, peruskoulun suorittamislahjat.

Äänestä

Rahaa. Ja matka kiva extra.

Äänestä

Kannattaa alkaa puhua jo nyt, koska nuoria houkutellaan kirkon rippileireille.

Äänestä

Ilman muuta 15-vuotiasta muistetaan.

Äänestä

Joo, tässä on hyvät vi kit ja neuvot tervetulleita.

Äänestä

Vastaus: kunnon lahjat.

Äänestä

Vanhemmat voivat järjestää kutsut. Sillä sipuli.

Äänestä

Lupauksia voi väläytellä jo etukäteenkin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

On melko paljon nuoria, jotka eivät mene rippikouluun ja "ripille" (konfirmaatioon). Vain kymmenesosa heistä menee Protu-leirille. Menipä Protulle tai ei, tällaistä nuorta on hyvä muistaa "ripittömillä lahjoilla". Tästä voisi muistuttaa itsensä lisäksi isovanhempia sekä setiä, enoja ja tätejä... Ja muitakin perheystäviä...

Nuorelle voisi NYT hyvin antaa lahjoja jo 8. luokan suorittamisesta. Samoin koko peruskoulun suorittamisesta kunnon lahjat. Onhan peruskoulu arvokkaampi kuin rippikoulu.

Myös 14- ja/tai 15-vuotissynttäripäivissä voisi sekulaarille nuorelle olla ripittömän lahjan lisää. Joku voi sen kuiskatakin, joku toinen taas vaan ihan pokkana.

Ei tässä nyt mihinkään "varustelukierteeseen" tarvitse ryhtyä konfirmaationuoren perheiden kanssa, mutta silti kyllä asiaa tuntevat sukulaiset ja ystävät voisivat arvostaa nuoren (ja perheen) valintaa uskonnottomaan nuoruuteen. Toki lahjoissa voi olla myös ekologisuutta ja laatua, jossa on kestävä kehitys otettu huomioon, samoin kuin nuoren omia toiveita.

Lahjavinkkejä!?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu