Omistajaohjausministeri onnistui suututtamaan suomalaiset sekavilla puheillaan Finnairista, unohti että 90 prosenttia kansasta asuu pääkaupunkiseudun ulkopuolella, hyvä kotikasvatus estää minua sanomasta mielipidettäni Tuppuraisen puheista, On päivänselvää että suomalaiset alkaa tajuta mihin suuntaan heitä viedään ja se ei voi olla näkymättä esim kannatuskyselyissä..
KULMUNILLE PÄÄVOITTO JA LISÄNUMEROT !
Anonyymi
48<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 48
Vanhimmat
Rintava Kulumni osoitti jälleen pätevyytensä ja johtamistaitonsa. On hienoa, että löytyy normaali heterokasvatuksen saanut ministeri johon voi luottaa kaikissa asioissa
Ihmeellisiä sekoja nämä demariministerit. Puhetta tulee suusta eikä puhuja itsekään tiedä puheensa sisältöä. Tämä Tuppurainen todella osaa sekoilla.
Vielä kun esiin tulee toimittaja Harakka niin selittelyjen soppa on valmis.
Suomalaiset ovat tyytyväisiä, kun Kulmuni hoitaa heidän asioitaan.
Selvennyksen vuoksi ko kentillä on matkustajat sadoissa tuhansissa..
Media laittoi uutissulun päälle.....................
Taitaa joko laskutaitosi tai faktatietosi pettää. Laskepas väestömäärät uudestaan!!
Unohdit+pari+asiaa.+Se+10%+väestöstä+maksaa+näiden+tyhjien+koneiden+lentelyn.+Finnair+on+pörssiyhtiö.+Politikot+eivät+voi+sitä+määräillä.+Ko.+yrityksen+tehtävä+on+tehdä+voittoa+omistajille,+ei+tappiota.+Lippujen+hinnat+markkinaehtoisiksi,+se+kertoo+kiinnostuksen+noille+reiteille.
Mites se menikään Bernerin ollessa omistajaohjausministeri, media reposteli vuoden Finaviasta ilman mitään syytä.
Sanotaan sitten 80 prosenttia, matut mukaan laskien.
Saisinpa nussia sitä kakkoseen niin että utareet hölskyisivät sillai samalla tavalla kuin useilla emännillä joita olen porannut.
Ei sitä Kiurun liverrystä kukaan kestä.
Se on totta. Mieluummin sitä vetäisi turpaan muttei sentään viitsi.
Kuu Kiurusta kadotukseen, Harakasta vähemmän, Tuppuraisesta ei päivääkään.
(Nimiä voi muutella tilanteen mukaan.)
Eiks joku puskalentäjä vois hakea ne pari tyyppiä jostain korvesta. Asuin aikanaan Kanadassa ja siellä oli näitä puskalentäjiä. Ei tarvinneet kiitoteitä eikä lennonjohtotorneja. Siitä vaan rysähtivät jorpakkoon ja takaisin ilmaan. Mistä sellaiseen hullutukseen löytyy rahaa, että isoilla koneilla lännetään tyhjinä. Veronmaksajiako taas koetellaan?
Matkustajamäärät 2019
Helsinki-Vantaa 21 861 082
Oulu 1 057 355
Rovaniemi 661 124
Turku 452 927
Kittilä 363 161
Vaasa 303 911
Kuopio 243 529
Ivalo 239 753
Tampere 222 390
Kepulit tappoivat Kekkosen aikana Keihäsmatkat pelastaakseen monopolilla maalaisliiton ja lopulta kepun kansanedustajien kyydit. Kuka oikean liiketalouden periaatteilla toimiva lentäisi jonnekin näivettyvään Kemiin joka päivä. Eläkeläisreservaatti eli Kepuland tarvitsee lentoyhteyden vain talvella. On se kyllä varmaan herkkua niiden ukoille naida niitä. Kulmunille tiedoksi että minulla on 23 senttinen johon voi purkaa lentokiistasta syntyneitä paineita.
Ja monet noista luvuista on talvelta, kesällä Ivaloon lentää tyhjät koneet.
Kaikki lomautetut "lentohenkilöt" istuttamaan maatiloille parunantaimia. Sipilän moniossajia on lepäillyt Suomessa jo vuosikausia, mutta silti tarvitaan Ukrainasta ja Thaimaasta kausityöntekijöitä.
Muslimimiesten kotouttaminen näyttää olevan malkoisen hidasta, ja yhteiskunnalle kallista. Kulmuni voi luottaa siihen että moniosaajat istuttavat perunanataimia etänä.
Perunantaimia istutetaan vain Lapissa, missä puikulaperunaa jossakin määrin kasvatetaan esim. ruukussa taimeksi asti ennen istuttamista.
Lunta tuli tupaan tässä lentokohteissa. Ei haluta tyhjiä koneita kentältä kentälle.
Aivan oikein Suomessa Vantaan kenttä riittää kaiken lentotoiminnan hoitamiseen.
Joo vain laitettaisiin muu Suomi lentokieltoon ja kepulandia ojennukseen, mitäpä ne maajussit lentokoneilla, traktori riittä kauppareissulla.
Helsinki-Vantaan kenttä on aivan turha. Viherpunikithan voivat kävellä, niin luonto säästyy.
Mistä ne koneet sitten Lappiin lentäã pösilö. Lontoosta ei mene suoria lentoja Ivaloon.
Vitunidiootti, kyllä menee.
Miksei Finnairia ole vieläkään lopetettu, kun suuria ongelmia riittää vuodesta vuoteen..
Näitä Finnairin tukipaketteja tehtaillaan vielä lisää kun politikot petaavat itselleen paikkoja Finnairin hallitukseen. Jokainen Finnairin uusi "pelastusoperaatio" maksaa veronmaksajien maksamia uusia suojatyövirkoja demareille ja kokoomukselle. Onkohan demari Tuppurainen seuraava vuorossa.
Eli kaiken kaikkiaan vanha kokoomus-demarijuntta siirtää valtioyhtiöiden palvelut ja pääkonttorit pääkaupunkiseudulle ja muun Suomen kyykytys vain syvenee.
Vain pääkaupunkiseutua ja Uuttamaata kyykytetään. Viedään verorahat
Minun puolesta voisi tyhjentää koko kepusuomi. Säästyisi metsät ja vesistöt ja valtion rahat.
Vasemmistopuolueetn voisi lakkauttaa. Puolueeseen ei kukaan usko. Tuskin puolueenjäsenetkään. Turhake
Jollakin tavalla on tukijussien ja poromiesten päästävän reissaamaan. Vinosilmäinen verovaroilla lihotettu poromies lentää New Yorkin höpisemäãn Euroopan ainoasta alkuperäiskansasta ja isäntä lähtee Lapualta 'Reetalle lomalle'. Kepulandian kenttien tuottamaa tappiota ei talven matkailulla korvata, vaikka kuin olisi Kulmunilla aidon emännän tissit.
Miten olet ala-asteen maantiedon suorittanut? Lapua ei kuulu Lappiin.
Kuka uskoo puolueseen ja miksi? 40-vuotta olen seurannut kun "kansanedustajat" ovat maata kuntoon laittaneet, ja eipä kehumista, sitä ihmettelen et 30 miljardilla mitä autoilijat maksaa veroina on saatu myös tiestökin samaan kuntoon kuin valtiontalous, niin monta ihmeellistä asiaa..............
Teitä korjataan vauhdilla, piki on nyt halpaa..
Jo on pölhöoikeistopopulisteilla kova kiima maalittaa Keskustan palstalla demareita. Pahitenhan puoluekannatuksessaan sukeltaa persut. Eikä sitä tarvitse ihmetellä, kun tätäkin palstaa lukee..
Persuista ei huolta, sehän hajoaa................
Loikkareita keskustaan jo monessa vaalipiirissä.
Guldmun palannee Tornion paikallispolitiikkaan, erikoisosaamisalueena jätehuoltoasiat
Jaa maajussit varmaankin traktoreineen liputtaa uuden keskustan kannattamaa intersektionaalista feminismiä.
Miten pihalla nuo keskustan tekoliberaalit voi olla...
(Tekoliberaali siksi, koska oikeat liberaalit on harvinaisia. Liberaalin demokratian airut, Spinoza, muotoili joskus aiheesta, että vapaassa yhteiskunnassa jokainen saa ajatella mitä haluaa ja sanoa mitä ajattelee... Edes EU ei ole liberaali demokratia, koska EU pyrkii kieltämään "väärien" mielipiteiden ilmaisemisen.)
Ihmiset kantaa sosialistit ja kommunistit paskakaivoon.
Myöskin niiden pakottamat paskalait
Myöskin niiden pakottamat paskalait
Asuiko++toukokuussa+vain+10%+suomalaisista+pääkaupunkiseudulla?+Hurja+on+ollut+väestönkasvu+siellä.++Nyt+siellä+netistä+löytyvien+tietojen+mukaan+asuu++n.+1,5+miljoonaa.++++++Siis+selvästi+yli+20+%+suomalaisista.
Tarkennus tuohon on kai tarpeellinen. Jos pääkaupunkiseuduksi luetaan vain Helsinki, Espoo ja Vantaa, etä täällä asu kuin jonkin verran yli miljoona suomalaista. Pääkaupunkiseuduksi on kyllä luettava sen vaikutus- ja työssäkäyntialuekin, eli koko keskinen Uusimaa. Tuossa edellä puhuin kyseisestä alueesta siellä enkä täällä, kun olen vain stadilainen:))
Viittasi kirjoituksessaan varmaankin pääkaupunkiseudulla pelkästään pääkaupungin alueeseen. (Eli hieman epästandardia terminologian käyttöä.)
Aivan oikein, sitä koleraltaan ympäristöä, tässä *****reijässä asuvat uskovat suomen olevan siinä..
Rautavaaran karjakon avioton poika sanoo olevansa stadilainen. Olkoon, jos slltä tuntuu aliupseerista..;)
Hesa+kohta+mamuilla+täytetty+paikoin+jo+30++-+40+%.+Lisänä+homo-pekan+roudaama+ISIS+jotka+pudotti+homoja+korkeilta+katoilta.