Liikennevakuutus bonus?

Anonyymi

Mites tuo liikennevakuutus menee nykyään? Pitäisi 10% nousta vuosittain ja 5vuodessa 80% IF:issä. Nyt on 55% ja 10vuotta pidetty tuota ilman kolareita. Miten se nousee niin saa*anan hitaasti? Taitaa tuota 5vuotta lähteä siitä päivästä kun tuli se lakimuutos 2017? Eli pari vuotta vielä pitää rotiskosta maksaa isompaa summaa.

3

365

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      kyllä se nousee ihan hyvin, jos pidät jotain "autoa,mopoa ym,," rekisterissä ja siinä liikennevakuutus... kaskon boonukset on eriasiaa..

      IF vakuutukset on sikakalliita ja todellakin if /ehkä. on todellakin EHKÄ maksetaan mitään, vain muistaavat laskuttaa tyhjästä..

    • Anonyymi

      Otin yhteyttä IF:iin. 40€ laskisi vuosittainen liikennevakuutus jos ottaa uuden 80% bonus systeemin. Mutta tuosta se ei enää laske. Jos odottaisi muutaman vuoden niin saisi kerättyä bonukset 75% jolla saisi paljon halvemman vakuutuksen.

      Vaihtoehtona siirtyä POP vakuutukseen jolla saisi halvan hinnan heti, 140€/vuosi. Mutta ei mitään kauhean positiivista kuule em. lafkasta.

      • Anonyymi

        Kilpailuttamalla vakuutusyhtiöitä saa edullisimmat vakuutukset. Jos on aikomus ajaa siististi ja bonuksen säästäen ilman vahinkoja, on aivan sama miten vakuutusyhtiö toimii vahinkotilanteessa. Jos sitten tarjouskauden jälkeen vakuutuksen hinta nousee, etsitään taas halvin tarjous.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      368
      1621
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1246
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      129
      1181
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      140
      1020
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      25
      914
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      842
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      46
      553
    8. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      112
      527
    9. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      511
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      500
    Aihe