Vieraslajit yhä kasvava ongelma Suomessa

Anonyymi

"Vieraslajit vievät alkuperäislajien kasvuympäristön, sillä lajit kilpailevat samoista resursseista. Leinosen mukaan vieraslajit onnistuvat usein syrjäyttämään alkuperäisen lajin, mistä syystä niiden leviämisen estäminen on tärkeää".

Lähde Mtv

Vieraslajien hävittäminen ei ole helppoa, mutta se on kuitenkin Leinosen mukaan mahdollista. Leinonen haluaa korostaa, ettei asiasta kannata alkaa riitelemään, vaan yhdessä pystymme selviämään tilanteesta.

30

<50

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lupinit on kitkettävä poin tienpenkoilta. Harmaa väritön sorapenkka alkuperäisessa karuudessaan on hyvin kaunis. Lupinien värikkyys ei sovi Suomen luontoon.

      • Anonyymi

        Tosi.

        Myös kurtturuusujen huumaava tuoksu on häiritsevä.


    • Anonyymi

      Lepikot ja muut pöpeliköt sopii Suomeen.

      Ei kukkivia kukkia.🐝🌹

    • Anonyymi

      jännäkasvit on kitkettävä s uomesta

    • Anonyymi

      Koronakepin taittaminen merkinnee jonkinasteista hellittämistä siis.

    • Anonyymi

      Toisaalt taas nii, ehkä se johtuu auringosta ku joka paikassa kuumenee.

    • Anonyymi

      Ilmavoimia vaan rajoille ja kaikki alas mikä ylittää valtionrajan.

    • Anonyymi

      Pelastakaa pörriäiset.

      Säästäkää lupiinit.

      • Anonyymi

        Perustin haittahyönteisille hotellin takapihalleni.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Perustin haittahyönteisille hotellin takapihalleni.

        Tarkoitit kaiketi tuhohyönteisille ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Perustin haittahyönteisille hotellin takapihalleni.

        Autonrenkaissa voi kasvattaa hyttysiä.


      • Anonyymi

        pörriäiset eivät hyödy lupiineista


    • Anonyymi

      Rillaa mitä rillaat, isompi on oltava kuin naapurilla.

    • Anonyymi

      Pääkaupunkisetu voisi olla edelläkävijä. Haitallisten vieraslajien kitkemiseen on saatavissa hankerahaa. Sanottiin aamutvssä tänään.

    • Anonyymi

      Tässä valtakunnassa on jo oma rahakin onnistuttu kitkemään pois ja tilalle on valtaantunut vieras laji raha, euro.

      • Anonyymi

        Muistakaa lämmöllä euron tuojia.


    • Anonyymi

      Saat multa horsman. Se rentun ruusu on. Kotoperäinen, tuolta maantien ojasta.

      • Anonyymi

        horsma on pörriäisen ystävä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        horsma on pörriäisen ystävä

        Horsmahan on hävitetty jo vuosia sitten. Ainakaan Vantaalla niitä ei näy.


    • Anonyymi

      Niin tuossa aloituksessahan se kiteytyi koko totuus.
      Miksi tämä asia on ihmisten kohdalla niin kovin vaikea?

    • Anonyymi

      Helsingin itiksessä vieraslajit ovat selkeästi suurin lajike.

      • Anonyymi

        Varovasti, varovasti, ajatuspoliisi on valppaana


    • Anonyymi

      Yksi mahdollisuus on markkinoida omiin kotimaihinsa paluuta. Kertoa mikä valtava mahdollisuus ja once for all ratkaisu heidän kokemaan rasismiin jota ei oikeasti ole olemassa.

    • Anonyymi

      Jengi saa mussuttaa vaikka maailman tappiin, mutta vieraslajit on ja pysyy ja risteytyy paikallisten lajien kanssa ja sitä ei kukkanatsi voi estää. Hunajata hunajata hunajata mulle!

    • Anonyymi

      Kela työllistyy vieraslajeista ja trendi on kasvava. Kelan painoarvoa eri indekseissä ja jopa BKT: ssa pitää kasvattaa.

    • Anonyymi

      Kyllä vieraslaji on päässyt Suomeen leviämään, eikä sitä mikään pysty estämäänkään. Syrjäyttää alkuperäisen kokonaan.
      Urho Kekkonen vastusti vieraslajia ja siitä olisi kannattanut ottaa neuvoksi. Tässä sitä nyt ollaan, ei mitään tehtävissä ole.
      Soini sanoi, "rahat menivät, mutta henki jäi" lohdutukseksi, mutta luulempa, että sekin menee vielä, kaikki menevät, niinhän sitä sanotaan, kun pirulle jonkin antaa, se vie kokonaan.

    • Anonyymi

      >>>Pelastakaa pörriäiset. Säästäkää lupiinit.

      Täsmälleen näin! Näissä tsembaloissa ei todellakaan ajatella kokonaisuutta, kun aletaan vöyhkäämään jokun asian perässä. Lupiinin lisäksi se vaalenapunakukkainen vesivartinen kasvi jonka nimeä en nyt muista, on yksi tärkeimmistä KIMALAISTEN mesikasveista syksyn koittaessa. Sekin on nyt "tuhoajien" silmittömän vainon kohteena.

      Kukaan ei kysy, minne katosivat Niityt kepulaisen pelloilta. Ne tuhottiin roundupilla pois tehotuotannon alta, jolla pilaavat sinun terveytesi.

      Eikä kasvit ole pahin tässä hommassa: Villi-MINKKI, Supi ja Kanahaukka ovat lajeja, joita pitäisi supistaa, kaksi ensimmäistä vaatisi jopa tapporahan.

      Viimekädessä, maatalouden paluu 60-luvun metodeihin voisi vielä pelastaa suomalaiset, muuten olette tuhon omat. Haans (.sea) ei ole, sillä viljelee jo niin, itse ! Itselleen, muu ei ole mahdollista.

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      195
      6798
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      1996
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1658
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1370
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1208
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      48
      1074
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1035
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      957
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      934
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      899
    Aihe