Auto ja asuntovaunun kokonaispituus vaihtui. Ennen oli 16,5 metriä nyt 11 metriä. Emännän kanssa kahdestaan oltiin viimeiset neljä kesää reissuttu, nyt mennään tästä kesästä lähtien tuolla lyhyemmällä. Turhat tavarat jää pois, kun kaappitiloja vähemmän.
Nyt se on erilaista
Anonyymi
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Okei...
Erkki
Niin, mitäpä sitä hinaamaan täyspitkää yhdistelmää jos mahtuu lyhyempäänkin vaunuun. Itsekin tein saman päätöksen silloin kun jäin asustamaan yksin yhdistelmää. Vaunu vaihtui metriä lyhyemmäksi, kaappitiloja löytyi uudestakin vaunusta silti saman verran (sitä ne pitkittäiset vuoteet vaikuttaa).
Parempi vaihto noin päin. Pitkän yhdistelmän käsittely on jo ammattitaitoo vaativa. Lyhyempi menee helposti.
Tuo nyt aika suhteellinen käsite, jos siellä perässä on jotain vs pelkkä auto niin se vaatii jo tietyn osaamisen. Laitteen leveys on kmasta mjelestä eniten haastetta aiheuttava tekijä, ei niinkään paino tai pituus. Suomen suorilla ja leleillä teillä ei ongelmia, mutta Norjassa paljon jännnempää kun kaistoja on yksi ja kohtaaminen tapahtuu levennyksellä. Siellä alkaa olla merkitystä onko vaunu 2,5 vai 2,3 metrinen. Toisaalta ajaa siellä rekatkin, joten on meidän karvaanareidenkin pärjättävä.
Tulipas paljon kirjoitusvirheitä, mutta kai tuosta selvää saa.
Selvisi joo. Ei meillä ollut tuon pitkän yhdistelmän kanssa mitään ongelmaa, kun katsoi vähän minne ajaa. Kerran peruteltiin, mutta hyvin onnistui ja pitäähän se taito osata. Vaikka on lyhyempi yhdistelmä.
Juuri tätä tarkoitin
Ei oikein viitti lähtee liikenteeseen jos ei osaa peruuttaa. Niitäkin on nähty leirintäalueella. Eteenpäin osaa mennä jotenkin, tuurilla?