Vaihdan euroni markkaan

Kurssiin 1,00 .Uskon että näin minulle jää vielä rahaa leipään myös tulevina vuosina.Muutahan ihminen ei tarvitse.
13<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ei jää! Muutamassa vuodessa markan arvo romahtaisi ja EU:sta tuotavien tavaroiden ja ruuan hinta nousisi kestämättömäksi.

Äänestä
  • Luuletko tosissasi vielä että euro on olemassa tulevina vuosina kaiken tamän rosvouksen jälkeen? Kaikilla oikeilla valtioilla on oma raha.EUlla on euro jolla ei ole edes rahalle kuuluvaa arvoa koska siihen ei luota edes EKP. EUn feikkiraha on euro vailla mitään tulevaisuutta koska EUn asiat perustuvat satuihin joihin ei kukaan täysjärkinen luota. Joudumme syömään itse tuotettuja elintarvikkeita ihan lähivuosina mikä on hyvä asia jos siihen enää pystymme. Ilman omaa ruokaa ei ole mitään tulevaisuutta.

    Äänestä

  • EU ei ole joulupukki joka tuottaa halpaa tavaraa pajoissaan. Maksamme koko ajan tästä leikistä ylipuolet veroa.Maatalous tarvitsee eniten tukia joten kerropa hinta vaikka kahdella.

    Äänestä

Minä myös

Äänestä

Löytyisikö maailmalta valtioita, joiden valuuttaan ja pankkeihin voisi luottaa?
Voisiko perustaa esim. Vietnamiin pankkitilin ja laittaa sinne rahojaan.

Onko syytä epäillä, että valtio rokottaisi suomalaisilta pankkitileiltä vaikka puolet pois sen jälkeen tai aiemminkin, jos tulee joku kriisitilanne?

Olen n, 6 kk sitten mennyt eläkkeelle. Haluaisin pitää sen nykyisen 100k euroa omanani ja lapsilleni, enkä luovuttaa siitä mitään kaatuvan EU:n hyväksi.

Äänestä
  • 100000 eurolla ei kyllä valitettavasti pärjää koska euron arvo romahtaa kymmeneosaan kun kaikki otetaan huomioon laskelmissa,kuten nämä kymmenien biljoonien elvytykset yrityksille joilla pidettiin aikansa yllä haavetta kannattavista yrityksistä kymmenkertaisin kustannuksin.Korona vei euron reaalimaailmaan.Nyt kannattaa keksiä työtä josta saa rahaa tilelle tai pötyä pöytään. Valitettavasti kaikilla on nyt sama ongelma. Vanhat kuolevat tautiin ja nuoret on opetettu laiskottelemaan.Rahasi olet kyllä hävinnyt kuten minäkin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    100000 eurolla ei kyllä valitettavasti pärjää koska euron arvo romahtaa kymmeneosaan kun kaikki otetaan huomioon laskelmissa,kuten nämä kymmenien biljoonien elvytykset yrityksille joilla pidettiin aikansa yllä haavetta kannattavista yrityksistä kymmenkertaisin kustannuksin.Korona vei euron reaalimaailmaan.Nyt kannattaa keksiä työtä josta saa rahaa tilelle tai pötyä pöytään. Valitettavasti kaikilla on nyt sama ongelma. Vanhat kuolevat tautiin ja nuoret on opetettu laiskottelemaan.Rahasi olet kyllä hävinnyt kuten minäkin.

    Tarkoitus olisi tietysti siirtää rahat tai ainakin puolet siitä pois Suomesta EU-alueen ulkopuolelle johonkin hyvään maahan.

    Äänestä

Kelluva oma valuutta on oikea ratkaisu. Vanha markka oli aina sidottu johonkin mikä aiheutti julmetut korot.

Äänestä
  • Suomen markka sidotaan halkojen ja rukiin jyvien hintaan. Niistä molemmista tulee valtava pula koska molemmat pitää valmistaa hikisellä työllä sen jälkeen kun EUn ja maailman taloudet romahtavat.Emme tarvitse rahaa keinotteluun vaan vaihdantavälineeksi kuten sitä ennen käytettiinkin.

    Äänestä

Aho sai kelluvalla markalla kansalaiset nälkäkuoleman partaalle ja pienyrittäjät hirteen.

Äänestä

On+kaksi+vaihtoehtoa:+Palata+markkaan+tai+olla+eu+maakunta+2%+vaikutusvallalla.+Maa+nimeltä+Suomi+katoaa.

Äänestä
  • MIksi se pitää olla nimeltään markka? Eikö kruunu tai rupla olisi sopivampi.

    Äänestä

Kumpi on tärkeämpi Suomi vai euro? Jommasta kummasta joudumme luopumaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kurssiin 1,00 .Uskon että näin minulle jää vielä rahaa leipään myös tulevina vuosina.Muutahan ihminen ei tarvitse.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu