Viineille kävi vähän kuin pakkoruotsille

"Vihreiden Harjanne äänesti viinien ulosmyyntioikeutta vastaan, vaikka on kertonut kannattavansa sitä – näin hän perustelee"

"Helppo on huudella, ja on tuhansia hyviä ja kannatettavia asioita. Miksi se ei näy äänestyksessä?

– Olen sen mielipiteen näyttänyt. Politiikka on kokonaisuus. Minut, kuten muutkin, on äänestetty ajamaan tiettyjä asioita. Niissä on omat painotuksensa, mikä on tärkeää ja parhaalla mahdollisella tavalla ajaa kokonaisuutta. Yksittäiset äänestykset eivät kerro kaikkea sitä työtä, mitä olet sen asian eteen tehnyt. Jos eduskunta toimisi niin, että kerättäisiin 200 edustajaa äänestämään yksi asia kerrallaan, mitä mieltä asioista ollaan, tilanne olisi toinen. Ei tämä ole uusi asia, Harjanne perusteli."

Tätä on demokratia parhaimmillaan, äänestetään mitä puolueen johto käskee. Äänestämisellä ei siis montaakaan asiaa muuteta 😂

8

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niinpä! Eduskunnan pakkoruotsia koskevan kansalaisaloitteen äänestyksessä nähtiin ENNÄTYSMÄÄRÄ vaalilupaustensa pettäjiä. Ainakin 50 kansanedustajaa käänsi takkinsa eli petti törkeästi äänestäjänsä.

      Tällaista on elämämme svekokratiassa... :-(

    • "Tätä on demokratia parhaimmillaan, äänestetään mitä puolueen johto käskee. Äänestämisellä ei siis montaakaan asiaa muuteta 😂"


      Olen monesti parjannut täällä , että Suomessa ei ole demokratia, vaan harvainvalta.

      Tässä yksi esimerkki.

      Suomen kielipolitiikan alalta löytyy tuhansia vastaavia tarinoita.

      • Suomessahan vaaleissa saa äänestää ketä tahansa mutta puolueiden johtoon vaikuttamiseen vaadittaisi kaikkien puolueiden jäsenkirja. Ongelma on siinä että juuri puolueiden johto on se joka ohittaa eduskunnan ja niihin ei pysty vaikuttamaan.


      • Sven-Håkan kirjoitti:

        Suomessahan vaaleissa saa äänestää ketä tahansa mutta puolueiden johtoon vaikuttamiseen vaadittaisi kaikkien puolueiden jäsenkirja. Ongelma on siinä että juuri puolueiden johto on se joka ohittaa eduskunnan ja niihin ei pysty vaikuttamaan.

        Harvainvallassa tässä eletään.

        Ainoa ilo demokratiasta on vaalit, joissa esim Mikaeeela kaunoinen tippui tammiparkettien päällä liitelyltä :-)))))


    • Anonyymi

      Totta. Siksi pakkoruotsia vastustaa ainakin kahdeksan kymmenestä, mutta mikään ei muutu äänestämällä.

      • Anonyymi

        Jokin myllerrys politiikassa tarvitaan.


    • Anonyymi

      Pakkoruotsiäänestyksessä tuli kyllä lupaustenrikkomisen ennätys !
      Olisi tärkeä kuulla perustelut tuolle petokselle .
      Miksi ruotsinkielisten etuoikeudet ovat niin tärkeät että niitä vaan jatketaan katkeruuden lisääntymisestä huolimatta .

      • Anonyymi

        Älä muuta sano!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3071
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3057
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2417
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      1966
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1883
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1749
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1596
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      81
      1347
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1280
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1100
    Aihe