Mahtavaa kun Tukholma ottaa käyttöön tietullit ruuhkiä vähentämään.
Tulispa äkkiä tänne Helsinkiinkin ne tietullit niin vähentys tuo ralli ja ilmansaasteet.
Tulispa äkkiä tänne Helsinkiinkin ne tietullit niin vähentys tuo ralli ja ilmansaasteet.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
helpompi ja nopeampikin ratkaisu kun MUUTTAA POIS SIELTÄ
Eli keppiä vaan ei koskaan porkkanalla. =)
perussossua
ne ruuhkat siitä mihinkään lopu, rahaa vaan keräävät!
Viksumpaa olis siirtää puolet hesasta keskisuomeen, lähtis puolet autoistakin?
Minä olen sinne Keski-Suomeen muuttamassa, enkä kaipaa sinne palastakaan Helsinkiä. Meren rantaa kun ei voi tuoda, jää jäljellä pelkkää slummia.
Samalla voitaisiin laittaa vankilaan kaikki, jotka eivät pysty todistamaan että ovat kulkeneet pelkillä julkisilla kulkuvälineillä viimeisen kymmenen vuoden ajan. Polkupyörä ei ole julkinen kulkuväline.
Aloitukseni oli hiukan provosoiva mutta ehdotuksen idea ei suinkaann ole lopettaa autoilua vaan hillitä autoilun voimakasta kasvua isoissa kaupungeissa.
Kun se auto on käytössä (varsinkin työsuhdeauto) niin sitä tulee kaytettyä vaikka olisi mahdollista mennä muilla tavoin esim oman kunnon vuoksi jalan tai pyörällä.
Nyt kun kadut pölisee ja me jälän kulkevät sitä pölyä nielemme ja yskimme niin pienikin autoilun vähennys helpottaisi tilannetta.
Niissä liikenne kasvaa samoin ruuhkat. Kantakaupungissa liikennemäärät ovat vähentyneet. Syyt on yksinkertaiset pysäköintimaksut yli 2 €/h vähän parkkipaikkoja varsinkin liikkeiden lähellä. Siksi suuret kauppakeskukset nousee kuin sienet sateella ympäristökuntiin. Tietullit olisi lopullinen kuolinisku kaupoille keskustassa. Parempi idea olisi kehittää Espoon liikennettä Metro ja ottaa käytttöön työsuhdelippu (nostetaan työsuhdeauton verotus niin kovaksi että ihmiset alkaa käyttää julkisia).