Jos esitäytetyssä veroilmoituksessa ei ole korjattavaa, saako tämän lomakkeen heittää pois? Vai onko sille kenties mahdollisesti jotain tarvetta tulevaisuudessa.....?
Tyhmät kysymykset veroista..
10
146
Vastaukset
- Anonyymi
Löytyy OmaVerosta, niin voit heittää pois. Asunnon haussa, pankissa tms voi olla tarve.
- Anonyymi
Tämä nykysysteemi on kyllä älytön. Lähettävät ilmeisesti suoraan Omaverosta printattuja sivuja. Itselleni tuli 42kpl A4 isossa kirjekuoressa! Olen suht aktiivinen sijoittaja ilmeisesti. Saako nuo vaihdettua sähköiseksi?
- Anonyymi
Ota Suomi.fi-palvelu käyttöön, niin ei tuu enää paperista ilmoitusta.
- Anonyymi
Sain tänään verotuspäätöksen. Maksettavia tai palautettavia veroja ei ole.
Sitten kotitalousvähennys: paperissa kyllä lukee se rahasumma jota olen tarjonnut vähennykseen ja verottaja on ilmoittanut mikä on omavastuu jne.
Mutta miksi hitossa ei selvästi lue summaa, jonka saisin, jos saan ja milloin? Miten ihmeessä yksi asiaa selventävä rivi puuttuu paperista? Olisiko liikaa vaadittu, että tyhmälle osoitettaisiin ilmoituksessa selkeästi se rahasumma joka aiotaan maksaa?
Osaan kyllä yhteen- ja vähennys-päässälaskun. Mutta kun lukemaa ei näy paperilla, mistä tiedän odotanko hynää täysin turhaan? Jos, niin milloin tuo kotitalousvähennys, jos tulee, tulee tililleni? Joulukuussa?- Anonyymi
Kotitalousvähennys on huomioitu vähennyksenä, kun se siinä näkyy. Ei sitä erikseen makseta, vaan palautuksissa . Jos et saa palautusta, niin joko verosi eivät vähennyksen tekemiseen tai sitten sinulta on peritty ennakkoon liian vähän ja kotitalousvähennys tasaa verot.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kotitalousvähennys on huomioitu vähennyksenä, kun se siinä näkyy. Ei sitä erikseen makseta, vaan palautuksissa . Jos et saa palautusta, niin joko verosi eivät vähennyksen tekemiseen tai sitten sinulta on peritty ennakkoon liian vähän ja kotitalousvähennys tasaa verot.
Kiitos tiedosta.
- Anonyymi
Tyhmä kysymys tänne kun virkailija ei osaa vastata.
Sain keväällä laskelman 2019 tuloista jotka olivat 46851 e ja sain maksettavaa jäännösveroa 974 euroa .
Tein muutoksen verotuspäätökseen koska matkakulut olivat jääneet vähentämättä joten lisäsin matkakuluista aiheutuneen summan 3848 euroa .
Nyt sain uudenpäätöksen jonka mukaan saan palautettavaa 284, 68 e.
Kertoisiko joku minulla miten kerron muille etten todellakaan saa koko summaa koskaa siis matkakuluista häviää omavastuu 750 e mutta miksi ei kolmea tuhatta palauteta???
No ei mene keskipitkällä matemaatiikallakaan läpi.- Anonyymi
Matkakulut eivät ole palautusta vaan vähentävät verotettavaa tuloa omavastuun jälkeen. Eli et maksa tuosta 3000€ osuudesta veroa. Ihan oikein laskettu.
- Anonyymi
Vero.fi:n laskurilla näet helposti miten verojen määrää muuttuu vähennyksien mukaan.
Matkakulut ovat ansiotulosta tehtävä vähennys, ei verosta.
- Anonyymi
En saa mitään kirjettä. Kaikki oma erossa. Miksi pitäisi pyytää myös kirjeitse?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!1182728- 872391
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai651870- 561797
- 1681749
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1581576Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I461566- 1231383
Jokainen suomalainen on velvollinen puolustamaan Suomea
Kaikilla Suomen kansalaisilla on maanpuolustusvelvollisuus eli velvollisuus osallistua Suomen puolustamiseen. Miesten m3871306Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket281279