Tyhmät kysymykset veroista..

Anonyymi

Jos esitäytetyssä veroilmoituksessa ei ole korjattavaa, saako tämän lomakkeen heittää pois? Vai onko sille kenties mahdollisesti jotain tarvetta tulevaisuudessa.....?

10

178

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Löytyy OmaVerosta, niin voit heittää pois. Asunnon haussa, pankissa tms voi olla tarve.

    • Anonyymi

      Tämä nykysysteemi on kyllä älytön. Lähettävät ilmeisesti suoraan Omaverosta printattuja sivuja. Itselleni tuli 42kpl A4 isossa kirjekuoressa! Olen suht aktiivinen sijoittaja ilmeisesti. Saako nuo vaihdettua sähköiseksi?

      • Anonyymi

        Ota Suomi.fi-palvelu käyttöön, niin ei tuu enää paperista ilmoitusta.


    • Anonyymi

      Sain tänään verotuspäätöksen. Maksettavia tai palautettavia veroja ei ole.

      Sitten kotitalousvähennys: paperissa kyllä lukee se rahasumma jota olen tarjonnut vähennykseen ja verottaja on ilmoittanut mikä on omavastuu jne.

      Mutta miksi hitossa ei selvästi lue summaa, jonka saisin, jos saan ja milloin? Miten ihmeessä yksi asiaa selventävä rivi puuttuu paperista? Olisiko liikaa vaadittu, että tyhmälle osoitettaisiin ilmoituksessa selkeästi se rahasumma joka aiotaan maksaa?

      Osaan kyllä yhteen- ja vähennys-päässälaskun. Mutta kun lukemaa ei näy paperilla, mistä tiedän odotanko hynää täysin turhaan? Jos, niin milloin tuo kotitalousvähennys, jos tulee, tulee tililleni? Joulukuussa?

      • Anonyymi

        Kotitalousvähennys on huomioitu vähennyksenä, kun se siinä näkyy. Ei sitä erikseen makseta, vaan palautuksissa . Jos et saa palautusta, niin joko verosi eivät vähennyksen tekemiseen tai sitten sinulta on peritty ennakkoon liian vähän ja kotitalousvähennys tasaa verot.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kotitalousvähennys on huomioitu vähennyksenä, kun se siinä näkyy. Ei sitä erikseen makseta, vaan palautuksissa . Jos et saa palautusta, niin joko verosi eivät vähennyksen tekemiseen tai sitten sinulta on peritty ennakkoon liian vähän ja kotitalousvähennys tasaa verot.

        Kiitos tiedosta.


    • Anonyymi

      Tyhmä kysymys tänne kun virkailija ei osaa vastata.

      Sain keväällä laskelman 2019 tuloista jotka olivat 46851 e ja sain maksettavaa jäännösveroa 974 euroa .
      Tein muutoksen verotuspäätökseen koska matkakulut olivat jääneet vähentämättä joten lisäsin matkakuluista aiheutuneen summan 3848 euroa .

      Nyt sain uudenpäätöksen jonka mukaan saan palautettavaa 284, 68 e.

      Kertoisiko joku minulla miten kerron muille etten todellakaan saa koko summaa koskaa siis matkakuluista häviää omavastuu 750 e mutta miksi ei kolmea tuhatta palauteta???
      No ei mene keskipitkällä matemaatiikallakaan läpi.

      • Anonyymi

        Matkakulut eivät ole palautusta vaan vähentävät verotettavaa tuloa omavastuun jälkeen. Eli et maksa tuosta 3000€ osuudesta veroa. Ihan oikein laskettu.


      • Anonyymi

        Vero.fi:n laskurilla näet helposti miten verojen määrää muuttuu vähennyksien mukaan.

        Matkakulut ovat ansiotulosta tehtävä vähennys, ei verosta.


    • Anonyymi

      En saa mitään kirjettä. Kaikki oma erossa. Miksi pitäisi pyytää myös kirjeitse?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6324
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5398
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      61
      4264
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4122
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      67
      3891
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      74
      1208
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      326
      1073
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      57
      1024
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      870
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      811
    Aihe