oikojat hei!!!

mulla on keraamiset raudat ylähampaissa ekaa kuukautta ja olen ihan paineessa kun olen saanut curryllä värjättyä ne muoviosat brakettejen ympärilta ihan KELTASEX!!! MILLÄ SAAN NE POS!??? Auttakaa minua!
5807
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Muovi on huokoinen materiaali ja imee helposti itseensä väriä. Eipä taida olla ainakaan kotikonstein poistettavissa. Kysy seuraavalla hammaslääkärikäynnillä onko heillä jokin kikka. Ja jos on, voisit kertoa sen täälläkin.

Äänestä

värjääntymät saanee pois harjaamalla, kun käyttää apuna jotakin noista hampaiden valkaisuun tarkoitetuista geeleistä tai litkuista.

niitä tuntuu olevan myynnissä lähes jokaisella yksityisellä hammaslääkäriasemalla.

Äänestä
  • Kyseiset tökötit eivät yleensä valkaise muovia. Sen rakennen on mikä on; huokosiin kerääntyy väriä. Esim. hampaiden vahvan valkaisun jälkeen saatetaan joutua vaihtamaan näkyviä paikkoja ja muovikruunuja.

    Äänestä

  • meikpiis75 kirjoitti:

    Kyseiset tökötit eivät yleensä valkaise muovia. Sen rakennen on mikä on; huokosiin kerääntyy väriä. Esim. hampaiden vahvan valkaisun jälkeen saatetaan joutua vaihtamaan näkyviä paikkoja ja muovikruunuja.

    pitkäaikaisia värjääntymiä vaalennuskemikaalit eivät poista esim muovitäytteistä, jotka ovat olleet suussa jo vuosikausia.

    jos keraamiset braketit ovat olleet suussa vain yhden kuukauden, niin niiden kiinnitysmuovissa on lähinnä vain pintavärjääntymää, johon mekaaninen puhdistus (harjaus) yhdistettynä kemialliseen puhdistukseen (valkaisuaineen hapettava komponentti) saattaa hyvinkin purra.

    Äänestä

Mulla on kanssa keraamiset raudat ylhänä ja sama ongelma. Jos ymmärsin oikein, ei sullakaan ne itse braketit oo värjäytyny vaan ne pienet kumilenksut niiden ympärillä. Eivätpä valkaistu kotikontsein. Seuraavalla kerralla pyydä hammaslääkäriä ottamaan ne pois. Niin mulle tehtiin. Raudoista tulee paljon puhtaamman näköiset! :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sannachka kirjoitti:

mulla on keraamiset raudat ylähampaissa ekaa kuukautta ja olen ihan paineessa kun olen saanut curryllä värjättyä ne muoviosat brakettejen ympärilta ihan KELTASEX!!! MILLÄ SAAN NE POS!??? Auttakaa minua!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu