Jo on röyhkeyden huippu ylenoppineilta, rahaa kerjätään.
Eikö nämä ylenoppineet pitäisi olla sivistynyttä sakkia, siltä ei vaikuta.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006523932.html
Eikö nämä ylenoppineet pitäisi olla sivistynyttä sakkia, siltä ei vaikuta.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006523932.html
Vastaukset 23
Vanhimmat
Ei olisi omana aikana iljennyt ajatellakaan moista...
Lehdet rahastaa ilmoituksilla vaikka se on laitonta touhua. Rikoshyöty valtiolle!
Kepulaisten lapsia, röyhkeys tullu äidin maidossa.
meille tupakepulaisille rahhhhooooo tänne het
Mun mielestä tuo on tosi kätevää. Eikä siinä kerjätä, vaan tekstissä lukee "mahdolliset muistamiset".
Ruokotoonta tuo on.
En ikinä kehtaisi, tuo on jo loukkaavaa tuttavia kohtaan, pakko sinne on rahaa lykätä jottei haukuta takanapäin jos ei nimeä tiliotteesta löydy.
Hieno ja helppo tapa onnitella ja muistaa ylioppilasta.
Ennen tuskailin kaikenmaailman lahjashekkien kanssa.
On se kumma
On kumma nämä tietyt tyypit löytää valittamisen aiheen joka asiasta.
Tämä tapa antaa yo lahja on vapaaehtoinen, eikä millään tavalla verrattavissa kerjäämiseen
Raha ei ole edes mikään lahja, kuin kylmää kättä tarjoaisi.
Minä hankin aina jotain oikeaita lahjoja, sellaista mistä tiedän saajan pitävän, ei mitään joutavaa krääsää, tytölle esim. koru.
Et voi tietää, onko se sun valitsema koru tytölle mieleinen. Rahalla hän voi vaikka ostaa mieleisensä.
Noku minä tiedän mistä tytsi tykkää.
Rahalla voi mennä sinebrychoffin puistoon kaljalle ja levittämään koronaa.
Mä olen jo kustantanu verojen muodossa ylioppineiden koulunkäyntiä 12 vuotta.
Miksi helkutissa niille mitään antaisin?
Opetelkoot jo elämää ja pärjämään omillaan.
Minäkin mieluummin muistan niitä ylenoppineiden halveksimia oikeaan ammattiin valmistuneita.
Nehän nämä paperinpyörittelijät ja muut titteliturhakkeet elättää työllään.
Monet on lukeneet itsensä tyhmäksi.
On se hienoa että Ilmajoki on muustakin lehdistössä kuin johtajan känniääliö tempauksista.
Muistaakseni sairaseläkeläinen Mäenpää kulki jokin aika sitten kerjuulla sen toisen sekopään kans
Lahren rääpäles kerjäs joo, mutta Juhis meni halvalla läpi.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006071176.html
Kunnanjohtajan tempaukset nosti mäenpään eduskuntaan. Kyllä sen oli helppo päätä läpi kun kaikki räkänokat teki sille ilmaasta julkisuutta.
Onneksi oma edustajani pääsi eduskuntaan omilla ansioillaan. Ei tarvinnut vaalikampanjan aikana huonoa julkisuutta, eikä tarvitse nytkään. Kantaa vastuunsa - ei leiki hiekkalaatikolla vaan tekee työtä kansanedustajana. Lööpeillä pysyy kyllä ihmisten mielissä, mutta ei ole ehkä pääasia kansanedustajan hommassa ?
Sehän oli vain hyvää julkisuutta. Nyt sitä tekee Kyösti Nyssölä.
Hienosti menee, ei tarvitse laittaa seuraaviinkaan vaalikampnjoihin kuin 40 euroa.
Ens keväänä onkin vaalit, kun tuo kommunistien kanssa vehtaava kepuloispuolue heivataan hallituksesta ulos. Kuka silloin äänestäisi kepulia?
Kyllä ne hallituksen jihadistikuljetukset pitää saada stopattua jo paljon sitä ennen ei ole tässä taloudellisessa tilanteessa varaa rahtauttaa tänne vielä lisää kokopäivävahdittavia
Mitä hyvää julkisuutta oli postlootacase ? Entäpä puukauppakartellisotku ? Käräjillä istumiset ? Kyllä niillä pääsee lehtien palstoille..
Nyt kansanedustajalla on tärkeä kuntalaisaloite vireillä... tosin itse ainoana allekirjoittajana. Nämä on tietty persujen mielestä yhtä tärkeää yhteisten asioitten hoitamista kuin Halla-ahon päivittämät kravattikuvat....koska tulee jotain konkreettisia tekoja tai edes jotain asiallista ehdotusta näiltä onnettomilta ?
Ai kuntalaissloite SEAMK:n osakkeiden antaminen Vaasan Ammattikorkeakoululle...taitaa olla oman perheen asiaa...toki aloite vuodelta 2018, silloin jo viiras pahoon... ei ihan yhtä pahasti ku Anus Turtiaisella viiraa.