Kumpi on mielestänne enemmän ateisti?
Adam Smith: Luonnon filosofia eli tiede selittää maailmaa paremmin kuin taikausko ja jumalat.
Karl Marx: ihmiset tarvitsevat uskontoja lääkkeeksi lievittämään yhteiskunnan aiheuttamia kipuja.
Adam Smith ja Karl Marx
10
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Toinen on juutalainen eli jumalan luvattua kansaa, jota uunitettiin, jos uunitettiin.
"Adam Smith: Luonnon filosofia eli tiede selittää maailmaa paremmin kuin taikausko ja jumalat."
En tunne ko tapausta, mutta tämä ei edellytä minkään tason ateismia.- Anonyymi
Olen lukenut vain Smithiä. Joten en osaa sanoa, Väitän, että Smith uskoi jumalaan.
Pappi Heljas, montako lasta raiskasit tänään? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olen lukenut vain Smithiä. Joten en osaa sanoa, Väitän, että Smith uskoi jumalaan.
Pappi Heljas, montako lasta raiskasit tänään?Tosin Adam Smith ja David Hume olivat hyviä ystäviä. Ja kirjeessään Smith sanoo miten ihailee Humen rohkeutta
Anonyymi kirjoitti:
Olen lukenut vain Smithiä. Joten en osaa sanoa, Väitän, että Smith uskoi jumalaan.
Pappi Heljas, montako lasta raiskasit tänään?"Pappi Heljas, montako lasta raiskasit tänään?"
Jos tarkoitat niitä henkisiä raiskauksia, niin monta.
Sen sijaan pili ei ole toiminut enää aikoihin, niin edes uusi abbedissa toimistolla ei joudu pelkäämänä seksuaalista ahdistelua työpaikalla :-)
- Anonyymi
Ateismin sisällön kannalta asialla ei ole mitään merkitystä.
- Anonyymi
joku uskoo Jumalaa tai on ateisti
- Anonyymi
Kiven kovaa ateistien sanomaa, eli tasapuolisesti menee 50/50
tasapeli siis, jos otetaan nuo nimet pois ja katsotaan vaan sanomaa
mitenkähän tänä päivänä herrat tuumailisivat, ainakin
vänä nittaammin '
https://iands.org/ - Anonyymi
Jumala on maailmankaikkeuden kovin ateisti. Tänäänkin hän kieltää itsensä täydellisesti kadoksiin. Häntä ei näy, eikä mitään muutakaan uloketta. Ainakaan minä en ole sellaisen kuvaksi luotu, koska minä sentään olen.
- Anonyymi
Smith taisteli Baaleja ja satuja sekä vertauskuvallisuutta vastaan väitteellä että tiede kumoaa ne kaikki ja voitti.
Marx hyväksyi kaikki uskonnot eli Baalitkin, vertauskuvallisuuden sekä sadut, joten hän noudatti Ranskan vallankumouksen ikuisia oikeudenmukaisuudesta uskonnon vapautta. Oikeus on yläpuolella Mooseksen lain sekä Smithin esittelemien uskon säädöksiin.
1 oikeudet
2 Mooseksen laki
3 säädökset eli tiede
Oikeudet ovat tärkeimmät. Molemmat siis olivat uskonnon kanssa ok, mutta Marx oli ylemmällä tasolla kuin Smith.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 893402
- 1033076
- 532282
- 211802
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201715Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..111660Olisitpa rakkaimpani
Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras61618Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein221478Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131401Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin381384