Seuraava kriisi - varaudutaanko vai jälkiviisastellaanko?

Anonyymi

Nyt jyllää pandemia josta on vuosikymmeniä varoiteltu. Silti se tuli "yllätyksenä" ja koko maailma on yllätetty housut kintussa. Jälkiviisastelusta ei ole pulaa: miksei ollut suurempia varmuusvarastoja, miksei sitä ja miksei tätä.

Nyt Hesari teki artikkelin erilaisista meitä uhkaavista katastrofeista ("Isot katastrofit vaanivat: Sähköt katkeavat vuosiksi, antibiootit lakkaavat toimimasta ja pölyttäjät kuolevat")

Nyt olisi mahdollisuus kertoa miten odotettavissa olevia katastrofeja voisi estää ja niihin varautua. Antibioottien holtiton käyttö on luomassa meille "ikuisen koronakriisin" eli antibioottiresistenttien bakteerien vyöryn. Tyydymmekö paheksumaan antibioottien holtitonta käyttöä "siellä jossain" vai TEEMMEKÖ oikeasti jotain?

Entä auringon tominnasta johtuva ns. "Carrington Event" jonka jäljiltä yhdysvaltalaisten arvioden mukaan USA:n sähköverkon jälleenrakennus voisi kestää 4-10 VUOTTA. Jos sellainen iskee uudestaan, niin siitä ei keskustella netissä koska pahimmillaan vuosiin netti ei toimi. Nyt voidaan vielä keskustella siihen varautumisesta.

https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006526510.html

18

455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tosin tämä "pandemia" ei ole niin paha kuin aivottoman koronahysterian mukaan olisi. Lähinnä korona tullaan tuntemaan myöhemmin typerän joukkohysterian aikana ja aikana, jolloin ihmiset panikoi mitättömän pikkupöpön takia.

      • Anonyymi

        Olit aika pitkälti oikeassa 😁!


      • Anonyymi00018

        Harmi kun joukkohaudoissa makaavat eivät ymmärtäneet tuota.


    • Anonyymi

      https://yle.fi/a/74-20035591

      Auringon sisäisiä prosesseja sekä tapahtumia ymmärretään yhä paremmin, joten ehkä siltä osin osataan varautua hieman entistä enemmän.

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juttuja Auringon aiheuttamista ilmiöistä ja häiriöistä:

        https://www.uusiteknologia.fi/2023/06/12/satelliittipaikannus-voi-hairiintya-auringosta-ongelmia-aikaohjaukselle/

        https://tekniikanmaailma.fi/tuhoisa-aurinkomyrsky-vuonna-1859-rikkoi-viestintalaitteita-ympari-maailmaa-kaaosta-nyky-yhteiskunnassa-synnyttava-carringtonin-tapaus-voi-toistua-muutaman-vuosikymmenen-valein-kertoo-t/

        Juuri nyt tuo kotitähti antaa lämpöä aika hyvin.

        Euroopan avaruusjärjestön Solar Orbiter tekee havaintoja Auringosta


        https://www.avaruus.fi/uutiset/aurinko-planeetat-ja-kuut/eurooppalaisluotain-taltioi-ennatystarkasti-koronasadetta-lahella-auringon-pintaa.html

        "Miljoonan asteen lämmössä Auringon koronassa tapahtuu erikoinen ilmiö. Solar Orbiter -luotaimen ennätystarkkuudella taltioima koronasade muistuttaa ulkonäöltään tähdenlentoja."


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Euroopan avaruusjärjestön Solar Orbiter tekee havaintoja Auringosta


        https://www.avaruus.fi/uutiset/aurinko-planeetat-ja-kuut/eurooppalaisluotain-taltioi-ennatystarkasti-koronasadetta-lahella-auringon-pintaa.html

        "Miljoonan asteen lämmössä Auringon koronassa tapahtuu erikoinen ilmiö. Solar Orbiter -luotaimen ennätystarkkuudella taltioima koronasade muistuttaa ulkonäöltään tähdenlentoja."

        https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/c64c79da-936a-4715-9023-4d55ef7a6f69

        Aurinko on aktivoitumassa.


      • Anonyymi

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Maailma olisi parempi paikka jos paikallislehden yleisönosasto olisi ainoa paikka missä kansa saisi ilmaista mielipiteitään julkisesti.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Aurinko on pölläytellyt hiukkasmyrskyjä jo muinoin.

      https://www.hs.fi/tiede/art-2000009815568.html

      "Hiukkasmyrskyt jättävät jäljen puiden vuosi­renkaisiin – Tulevat ryöpyt voivat häiritä sähkö­verkkoja ja satelliitteja"

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ei ole mitään näistä.

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi00017

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      32
      4203
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      47
      2201
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      47
      1365
    4. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      84
      1207
    5. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      38
      1158
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      25
      1126
    7. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      50
      1071
    8. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      945
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      175
      879
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      57
      865
    Aihe