Tieteellinen skandaali: WHO:n politiikkaa ohjanneet koronatutkimukset perustuvat epämääräisen pikkufirman kyseenalaiseen dataan
Tutkimusyrityksen palveluksessa on tieteiskirjailija ja aikuisviihdetähti.
Surgisphere on entuudestaan maailmalla tuntematon amerikkalaisfirma, joka väittää tehneensä sopimukset 1 200 sairaalan kanssa siitä, että saa heidän tietonsa koronapotilaista käyttöönsä. Kun The Guardian otti yhteyttä joihinkin näistä sairaaloista, he eivät olleet kuulleetkaan Surgispherestä.
Tämän hetken mittavimmat panostukset pistetään koronavirukseen liittyvään tutkimukseen. Useat tutkimukset perustuvat tietokantaan, joka on peräisin yhdysvaltalaiselta pikkuyritykseltä nimeltään Surgisphere.
Nyt näyttää siltä, että presidentti Donald Trumpinkin ylistämän ”ihmelääkkeen” vaarallisuus ei ehkä pidäkään paikkaansa.
Mitä ilmeisimmin virheelliseen dataan perustuvien tutkimusten seurauksena muun muassa Maailman terveysjärjestö WHO keskeytti hydroksiklorokiinin käytön laajassa hoitokokeessa. Samoin tekivät useiden maiden hallitukset.
– Surgispheren tietokanta on todennäköisesti täyttä huijausta
Viisaasti Trump veti Yhdysvallat pois WHO:sta jota pystyy jymäyttämään helposti.
Trump TAAS oikeassa
36
156
Vastaukset
- Anonyymi
Trump murhaa poliiseineen ihmisiä.
- Anonyymi
Niin, varsinkin valkoihoisia.
Valkoisia nimittäin ammutaan vuosittain pidätystilanteessa tuplamäärä mustiin verrattuna.
Vaan missä viipyy #whitelivesmatter mielenosoituset? - Anonyymi
Näitä trumpelon yllyttämiä hulluja löytyy näköjään niin poliisien kuin rekkakuskien joukosta.
No, toisaalta republikaanien rivit senaatissa alkavat rakoilla. Ehkäpä sieltä löytyykin tarvittava kuumakalle tuon lisensoidun tyrannin (vrt. Hitler) pysäyttämiseksi, ennenkuin kyseinen päämassamurhaaja ehtii lähettää kopterinsa (tämänpäiväistä raskaammin asein) rauhallisesti kävelevien mielenosoittajien kimppuun. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näitä trumpelon yllyttämiä hulluja löytyy näköjään niin poliisien kuin rekkakuskien joukosta.
No, toisaalta republikaanien rivit senaatissa alkavat rakoilla. Ehkäpä sieltä löytyykin tarvittava kuumakalle tuon lisensoidun tyrannin (vrt. Hitler) pysäyttämiseksi, ennenkuin kyseinen päämassamurhaaja ehtii lähettää kopterinsa (tämänpäiväistä raskaammin asein) rauhallisesti kävelevien mielenosoittajien kimppuun.Missä niitä rauhallisesti käveleviä mielenosoittajia on? Kadut ovat täyttyneet riehujista ja ryöstelijöistä, joille armeijan ampuma luoti olisi ihan paikallaan. Ja silloinkin suurin osa uhreista olisi mustia.
Kirjoituksesi on typeryyden huippu. Ihmisen, joka vertaa Trumpia Hitleriin, täytyy olla täydellisen hullu ja todella hoidon tarpeessa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Missä niitä rauhallisesti käveleviä mielenosoittajia on? Kadut ovat täyttyneet riehujista ja ryöstelijöistä, joille armeijan ampuma luoti olisi ihan paikallaan. Ja silloinkin suurin osa uhreista olisi mustia.
Kirjoituksesi on typeryyden huippu. Ihmisen, joka vertaa Trumpia Hitleriin, täytyy olla täydellisen hullu ja todella hoidon tarpeessa.Kun trummpeli halusi tehdä provokaatioreissun hyyyskänsä naapurustossa olevaan kirkkoon ja suojavyöhykettään oli luvallisen mielenosoituksen alueeelta laajennettu, mielenosoitusväki seisoi aivan rauhallisesti, kunnes poliisikopterista ammuttiin ensimmäinen kyynelkaasukranaatti, jolloin poliisiroistot saivat syyn ammuskella lisää kyynelkaasua pakenevaan väkijoukkoon. Että näin tuolla teidän mallimaassanne, pimeiden pirttien trumpistit - mäkkärit ovat mädättäneet teidänkin aivonne.
Muuten olen sitä mieltä, että Mr Trompin tulisi saada niin paljon TV-aikaa, että kaikki hänen kannattajansa saisivat kuulla Donaldin mielijuttua siitä, kuinka corona on pelkkä dsainalaisten ja demokraattien juoni hänen vaaliensa sekoittamiseksi. , jotta he pääsisivät sankoin joukoin kerääntymään ja hillumaan potkupallostadioneilleen kannattamaan tromppelia niin, että räkä lentää. Ilman pitkiä ja syviä kielareita mahdollisimman monen kanssa yhtä aikaa ei Donaldille lippu kohoa salkoonsa vaalipäivänä, uskokaa se! Ja päälle ilmaiset koronatestit, jotta medikaalibisnes kukoistaa - kyllä Donaldilla on rahaa. Ja jos ei ole, niin senaatin GOP ( gestapo ) maksaa 100-posenttisella kannatuksella.
- Anonyymi
Jokin linkityskyvyttömyysvirus on iskenyt palstan kirjoittajista ehkä useampaankin. Onko kyse esim. laajalle levinneestä Android-viruksesta?
https://www.theguardian.com/world/2020/jun/03/covid-19-surgisphere-who-world-health-organization-hydroxychloroquine - Anonyymi
Koska Trump käytti kyseistä lääkettä niin eihän se voinut olla hyväksi ihmiselle. WHO munasi itsensä perustaessaan tietonsa epämääräiseen muutaman ihmisen yrityksen tietoihin. Kyllä Trumppia nyt naurattaa.
- Anonyymi
Onneksi Trump älysi Big Pharman huijaukset ja toimii järkevästi.
Suomessa yhtä järkevä Presidentti oli UKK, hänen jälkeen on ollut vain korruptoituneita presidenttejä.
- Anonyymi
Hohoho...aikamoinen tieto jos pitää paikkansa.
On tuo sairas maa. Mitä tahansa ollaan valmiita tekemään että saadaan presidentti huonoon valoon.
Herra trump teki täysin oikein keskeyttämällä tuon hampaattoman "ylen syöneen" järjestön rahoituksen. - Anonyymi
Näitä rumpin tekemisiä joutuu toisinaan pitkin hampain seuraamaan, mutta onhan se niin että jos WHO on rakentanut lausuntojaan tuollaisten huuhaa-valetutkimusten pohjalta niin ei sekään hyvältä näytä.
- Anonyymi
WHO on käytännössä Bill Gates:in rahoittama...
- Anonyymi
Feikkiä nyyssiä. Valhe juutisia.
- Anonyymi
En enää ihmettele WHO:n toimia surkeassa koronakriisin hoidossa. Taitaa Tengele hommata samasta paikasta lähteensä.
- Anonyymi
WHO keskeytti kokeet hydroksiklorokiinin käytöstä epäilyksenalaiseksi asettuneen tutkimuksen perusteella.
Brittiläinen Guardian-lehti paljastaa, että maailmanlaajuisia koronaviruksen hoitoon liittyviä suosituksia on tehty epäilyttävän aineiston perusteella.
Muun muassa Maailman terveysjärjestö WTO ja useat valtiot ovat perustaneet suosituksensa tutkimuksiin, joiden lähteenä on ollut amerikkalaisyritys Surgispheren aineisto.
Surgisphere on tuntematon yritys, jonka palkkalistoilla on sen toimitusjohtajan Sapan Desain mukaan vain 11 työntekijää. Yrityksen verkkosivujen perusteella sen markkinointipäällikkö on pornomalli ja sen tiedetoimittaja on tieteiskirjailija.
Surgisphere väittää koonneensa yli 1 200 sairaalaa ja 15 000 koronaviruspotilasta käsittävän maailmanlaajuisen tietokannan. Desai on ollut yhtenä julkaisijoista useissa tieteellisissä tutkimuksissa, jotka ovat pohjautuneet aineistoon.
Yksi tutkimuksista julkaistiin Lancetissa ja toinen New England Journal of Medicinessä. Molemmat lukeutuvat maailman arvostetuimpiin tieteellisin julkaisuihin. Nyt ne ovat ilmoittaneet ryhtyvänsä tutkimaan Surgispheren aineiston aitoutta.
Lancetissa julkaistu tutkimus koski Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin suosimaa hydroksiklorokiiniä. Toukokuun 22. päivä julkaistun tutkimuksen mukaan lääke nostaa koronaviruspotilaiden kuolleisuutta ja aiheuttaa sydänvaivoja. Tutkimus johti osaltaan siihen, etä WHO lopetti kokeet hydroksiklorokiinin käytöstä koronaviruksen hoidossa.
Keskiviikkona WHO ilmoitti jatkavansa kokeita, koska sen havaintojen mukaan lääke ei aiheuta korostunutta kuolemanriskiä.
Epäilyt Surgispheren aineiston aitoudesta heräsivät, kun Lancetin tutkimusaineistossa väitettiin olleen mukana viisi australialaista sairaalaa, joissa oli kuollut 73 potilasta. Johns Hopkinsin yliopiston tietokannan mukaan Australiassa ei kuitenkaan ollut kuollut tuohon mennessä koronavirukseen kuin 67 henkilöä.
Guardian otti yhteyttä seitsemään australialaissairaalaan, joista yksikään ei ollut kuullut Desaista tai hänen yrityksestään. Useat Guardianin haastattelemat asiantuntijat pitivät mahdottomana, että tuntematon yritys olisi saanut nopeassa ajassa koottua maailman johtavan tietokannan koronaviruspotilaista.
Desai kiisti epäilyt Guardianille, tosin hän jätti vastaamatta useisiin kysymyksiin aineistoon liittyvistä yksityiskohdista.- Anonyymi
Nää on näitä mamut-on-rikkaus tutkimuksia lol
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nää on näitä mamut-on-rikkaus tutkimuksia lol
No pätevä henkilökunta ainakin😂
- Anonyymi
Suomen tuholainen, vihreiden ulkoministeri Haavisto ryntäsi kuitenkin lähettämään lisää rahaa WHO:n korruptiohankkeisiin. Rahaa Haavisto saa hallitukselta, joka ottaa lisää ennätysvelkaa.
- Anonyymi
Osa 357855 sarjasta suomi pelastaa maailman. Rahaa riittää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Osa 357855 sarjasta suomi pelastaa maailman. Rahaa riittää.
Suomi on pieni ja köyhä maa koko maailman mittakaavassa. Rahaa riittää vain vihreiden ja punikkien unelmissa, sillä 5,5 miljoonan asukkaan Suomi ei pysty auttamaan kunnolla edes itseään puhumattakaan koko maapallon noin 8000 miljoonasta asukkaasta.
- Anonyymi
Varsinainen kysymys on, että tehoaako malarialääke koronavirukseen? En taida uskoa. Ehkä siitä ei ole suurempaa haittaa, mutta mikä on vaikutus virukseen?
- Anonyymi
Se on tutkittava
- Anonyymi
Lieventää oireita?
- Anonyymi
Mikä vitun kysymys? Vastaus on kerrottu jo kuukausia sitten. Kyseinen lääke auttaa koronaan samalla tavalla kuin malariaankin ja samalla tavalla kuin esim reumalääkkeet auttavat koronaan: se rauhoittaa potilaalle vaarallista immuunireaktiota.
Lääkkeestä ei sinänsä ole hyötyä etukäteen syötynä, kuten Trump väitti sitä käyttäneensä. En tiedä käyttikö todella vai hakiko vain julkisuutta jälleen kerran, eikä sillä ole mitään merkitystäkään, sillä Trump on presidentti ja vain toimilla, jotka hän tekee presidenttinä, on merkitystä, eikä niissä ole suuresti moittimista.
- Anonyymi
Trump on aina oikeassa.
- Anonyymi
Trump The Boss!!!!
- Anonyymi
Trump oli tällä(kin) kertaa väärässä, kertovat maan omat viranomaiset eli FDA.
- Anonyymi
Taas?? Olikos edellinen kerta silloin, kun hän tokaisi, rikos kannattaa aina??????????
- Anonyymi
Voisi arvailla, että Trump on saanut tietonsa WHO:n väärinkäytöksistä CIA:n asiantuntijoiden kautta. Suomen ulkoministeri Pekka Haaviston tiedot WHO:sta perustunevat ideologiseen arvailuun ja senpä vuoksi hän kiirehti antamaan suomalaisten verorahoja WHO:n käyttöön ja tukemaan sen pornomalli ja tieteiskirjailija-tutkimuslaitosta.
- Anonyymi
Punavihreät kuvittelevat taistelevansa fasisteja vastaan olemalla todellisten fasistien kanssa samassa rintamassa. Ongelma on heidän ateismissaan. Raamatussa sanotaan, että hedelmistään puu tunnetaan. Vihervasemmisto taas syö ilolla miten mädän hedelmän tahansa kun se vain on heidän mielestään oikeasta puusta.
Ateisti ei ymmärrä, että syntinen on jokainen, joka tekee syntiä, eikä jaossa ole kyse jatkuvasta sisällissodasta "niiden" ja "meidän" välillä, kuten vihervasemmisto kuvittelee. Tribaalisuus kuuluu kehittymättömään nuoruuteen ja rikollisuuteen. Aikuisena sen tulee korvautua maltillsella ryhmätunteella, kuten patrioottisuudella ja paikallisylpeydellä, jotka eivät kuitenkaan sulje muuta maailmaa ulkopuolelle lukuunottamatta äärimmäisiä tilanteita kuten vaarallisen kulkutaudin leviäminen.
Yllättävän paljon suomalaisissa sosiaalidemokraateissa oli niitä, jotka halusivat seurata Ruotsin esimerkkiä. Oikeiston painostus esti sen. En pidä oikeiston talouspolitiikasta, koska se on populistista roskaa. Mutta suhtautumisessa tautiin he olivat oikeassa. Tuen ja kannatan nykyistä hallitusta edelleen, sillä se kuitenkin pystyi muuttamaan ajatteluaan eikä mennyt Ruotsin tielle.
https://www.youtube.com/watch?v=jKVnur5DkdI
- Anonyymi
Viisas mies USA :n presidenttinä.
- Anonyymi
Maailman tyhmin ja itsekeskeisin mies - ikävä kyllä - USA:n presidenttinä.
- Anonyymi
Miksei tätä maailmaa voi jo tuhota? Jos olisin trump, painaisin nappia oitis.
- Anonyymi
Näkeehän sen noiden organisaatioiden johdostakin, erilaista kiintiöheppua mitä omituisimmilla taustoilla, taannoinen ilmasto-liuhupartakin oli junanlähettäjä.
- Anonyymi
Onko TRUMP Jeesus??
- Anonyymi
Jos Trump on Jeesus, niin naulattakoon ristille.
- Anonyymi
USA;n oma FDA (Food and Drug Administration) on kieltänyt Trumpin ihmelääkkeen hydroksiklorokiinin käytön sairaaloissa, koska hyötyjä ei ole ja haitat voivat ollaa vaarallisia.
Siis ko. malarialääkkeen käyttö sairaaloissa on KIELLETTY.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6748161Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672392Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2342380- 1471924
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi301515Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1201307Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511263Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.821059Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65870Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7840