YLE: mustat joutuvat poliisin pysäyttämiksi paljon useammin

Anonyymi

Vuonna 2017 USA:n tapetuista 49% oli mustia vaikka väestöstä heitä 13%.

Se että USA:ssa poliisi pysäyttelee enemmän mustia johtuu siitä että mustat ovat yliedustettuina rikollisuustilastoissa.

FBI on tehnyt tilastoja joten tästä asiasta on turha vaieta tai piilottaa faktoja. Se mikä huvittaa on että tätä tosiasiaa ei YLE kirjoita tai myönnä.

PS: Paljonko mustia kuolisi ellei poliisi suojelisi heitä ?

14

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun musta tappaa mustan se on pienempi paha kuin jos valkoinen käyttää n-sanaa.

      • Anonyymi

        Ja kun musta tappaa valkoihoisen niin ketään ei kiinnosta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja kun musta tappaa valkoihoisen niin ketään ei kiinnosta.

        Täälläkin pitäisi eräs 400 vuotta kotoutettu kansaosa tarkistaa
        tieratsioissa aseiden hallussapidon varalta


    • Anonyymi

      Mutta mistä tämä johtuu koulut jääneet kesken vai huumeista???

    • Anonyymi

      Mustia kyllä kuolee varsin usein, mutta millainen on näissä tapauksissa se tappaja suurimmassa osassa?

      Toinen musta.

      Ellei poliisi suojelisi mustia toistensa tappajilta, niin mustien kuolinluvut olisivat vielä paljon suuremmat.

      Ehkä olisikin syytä voimallisesti suojella mustia poliisin fasismilta. Mustille voisi perustaa erityissuojelu-alueita, joihin poliisilla ei ole mitään valtuuksia edes mennä.

      • Anonyymi

        Yhdysvaltain oikeusministeriön tilasto kertoo:

        Rikokset Yhdysvalloissa 2011

        Kaikki mustien tekemät murhat 2011: 2925
        Kaikki valkoisten tekemät murhat 2011: 2823
        Mustien murhaajien valkoiset uhrit: 448
        Valkoisten murhaajien mustat uhrit: 193
        Murhien suhdeluku mustille: 7,1 / 100 000
        Murhien suhdeluku valkoisille: 1,1 / 100 000
        Uhrien suhdeluku mustille: 6,7 / 100 000
        Uhrien suhdeluku valkoisille: 1,3 / 100 000
        Mustien murhaamien mustien suhdeluku: 84 % kaikista mustien tekemistä murhista.
        Valkoisten murhaamien valkoisten suhdeluku: 93 % kaikista valkoisten tekemistä murhista.
        Mustien murhaamien valkoisten suhdeluku: 15 % kaikista mustien tekemistä murhista.
        Valkoisten murhaamien mustien suhdeluku: 6 % kaikista valkoisten tekemistä murhista.


    • Anonyymi

      Olisiko rodulla kuitenkin korrelaatio rikosten kanssa, olisiko? Miten olisi paluumuutto Afrikkaan?

      • Anonyymi

        Siellähän on valtio orjien jälkeläisille johon voi muuttaa - Liberia.
        Jostakin syystä ei kiinnosta USA:n mustia.
        Sisällissodan jälkeen oli tarkoitus että vapautetut mustat palautetaan Afrikkaan, uuteen valtioon jossa USA:n valtiosääntö eli Liberiaan. Abraham Lincoln oli sitä mieltä että eri rodut eivät sovi samaan valtioon. Jonkun verran entisiä orjia muuttikin Afrikkaan, mutta sitten suurmaanomistajat (lähinnä juutalaiset) tajusivat että mustat ovat halpaa työvoimaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siellähän on valtio orjien jälkeläisille johon voi muuttaa - Liberia.
        Jostakin syystä ei kiinnosta USA:n mustia.
        Sisällissodan jälkeen oli tarkoitus että vapautetut mustat palautetaan Afrikkaan, uuteen valtioon jossa USA:n valtiosääntö eli Liberiaan. Abraham Lincoln oli sitä mieltä että eri rodut eivät sovi samaan valtioon. Jonkun verran entisiä orjia muuttikin Afrikkaan, mutta sitten suurmaanomistajat (lähinnä juutalaiset) tajusivat että mustat ovat halpaa työvoimaa.

        Tulevaisuuden USA ilman valkoisia johtamassa yhteiskuntaa tulee olemaan Liberian, Etelä-Afrikan ja latinomaiden sekoitus.


    • Anonyymi

      Suomalaisille suvakeille voisi järjestää lomamatkoja mustien asuinalueille. Ehkä silmät avautuisivat. Asuin pari kuukauutta New Yorkissa vuonna 2012 ja ymmärsin missä kannattaa liikkua iltaisin ja missä ei.

    • Anonyymi

      Mistä sitten johtu että huudetaan kuin vajakit kun koronaa sairastava, huumeiden vaikutuksen alainen ja linnakundi kuolee pidättäessä.

      Eiköhän tässä mustassakin ollut itsessä vikaa. Nyt on ammuttu paljon poliiseja joten nostaako se mustien osakkeita poliisien silmissä.

      Olen samaa mieltä että painukoot Liberiaan jos USA on kamala paikka asua !

    • Anonyymi

      Poliisi pysäyttää mustia, koska mustat tekevät mm. henkirikoksistakin 52% vaikka ovat vain 13% vähemmistö. Pitäähän mustia, jotka ovat kunnon kansalaisia, suojella sosiopaattisilta mustilta. Tuskinpa mustat nyt sitäkään arvostaisivat kovin paljoa jos poliisit antaisivat mustien jengien ja sosiopaattien vapaasti riehua hoodeillaan.

      Vasemmistomedialle menee nyt vastuu mellakoiden pitkittymisestä ja lietsomisesta.

    • Anonyymi

      Mustat ovat syyttömiä. Suomalaiset pitivät heitä' orjinaan

      • Anonyymi

        En ihmettelisi vaikka YLE jonain päivänä julkasisi jonkun feministiaktvivistin - joista ei siellä ole pulaa! - kolumnin ja jossa tämä väittäisikin jotain tuollaista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      90
      4064
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      207
      1570
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1420
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1110
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1050
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      327
      1036
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      49
      989
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      136
      949
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      86
      929
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      98
      909
    Aihe