Tarina lyhyesti, tuttu monille valitettavasti.
Olin 1987 - 1994 töissä ja sittemmin osakkaana yrityksessä, ja joka sittemmin kaatui valuuttalainoihin laman puristuksessa.
Sen seurauksena meni luottotiedot, mitään ei sille voinut ja alkoi vuosien ja vuosikymmenien taistelu velkojen ja ulosoton kierteessä. Sitä on nyt takana 25 vuotta ja tuntuu että nyt alkaa käsittää miltä tuntuu, kun ihmisoikeudet viedään.
Samalla koko elämää on leimannut epäonnistumisen ja huonompi asema muiden silmissä. ”Voi voi Petriä, niin kovasti yritti mutta pieleen meni”
Laihaa lohtua tuo, että kohtalotovereita on mutta eipä se silti asiaa miksikään muuta, kun kuuluu roskasakkiin. Miten onkin niin kurjasti, että 90-luvulla tehdyt virheet vainoavat koko elämän, ei pääse ylöspäin. Ja nämä virheet eivät olleet meidän yrittäjien virheitä, siksi on hieman katkera olo. Pankit kyllä porskuttavat ja jakelevat hyviä neuvojaan kunnon kansalaisille. Varmaan alkaisivat suosittelemaan taas valuuttalainoja, jos se olisi mahdollista. Syylliset pääsivät pälkähästä, vaikka joutaisivat vankilaan.
Silti en luovuta.
En tosin veroja tähän maahan tule koskaan maksamaan, ja siihen on hyvä syy. Tämä maa ei sitä ansaitse.
Suomi - pahoinvointivaltio
Anonyymi
1
160
Vastaukset
- Anonyymi
Jatka vain taistelua!
Periksi ei saa antaa. Pois oravanpyörästä vain ja piut paut tälle maalle ja sen viisaille poliitikoille ja virkamiehille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on636783- 686772
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1475438Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist504483En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204089Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53650- 373228
- 283153
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris752769Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta402259