Olen menossa yläluomileikkaukseen juuri ennen kesälomaani, mutta nyt sattui niin että avautui useampi mielenkiintoinen työpaikka joihin hain ja tietysti toivon pääseväni haastatteluun.
Haen kokemuksia kuinka pian leikkauksesta itse kehtasit näyttäytyä ihmisten ilmoilla. Itsellä ei oikein koskaan ole ollut mustelmia joita joutunut peittää, mutta todella peittävä meikkivoide löytyy. Riittääkö se esim ensimmäisen viikon jälkeen? Voiko mustelman tuloa ehkäistä etukäteen tai leikkauksen jälkeen (esim vitamiineilla tai voiteella)? Entä auttaako turvotuksen estämiseen esim ananas ja vähäsuolainen ruokavalio tai runsas vedenjuonti?
Mites nämä tulevat lämpöiset kelit, joudunko istua sisällä ja vältellä hikoamista ja aurinkoa pitkään? Tiedän että koko kesä pitää suojautua aurinkolaseilla ettei arpi tummene. Mikä olisi hyvä spf-rasva joka ei kirvele luomilla/suttaa meikkiä?
Yläluomileikkaus/mustelmat+muu parantuminen
6
190
Vastaukset
- Anonyymi
Ainiin ja leikkaus tehdään veitsellä, jos sillä on merkitystä.
- Anonyymi
Sanoisin että viikko menee. Sen jälkeen peittyy. Itse kyllä menisin syksyllä / talvella. Jo arpien vuoksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sanoisin että viikko menee. Sen jälkeen peittyy. Itse kyllä menisin syksyllä / talvella. Jo arpien vuoksi.
Nyt on niin hyvä aika mennä kun ei koronan takia tarvitse olla toimistolla eikä toisaalta tule pyörittyä oikein muualla kun omassa pihassa ja mökillä. Ja kun on näitä lomaviikkojakin niin ei tarvi ottaa palkatonta. Mutta hyvä homma jos viikossa paranee.
- Anonyymi
Yleensä veitsellä leikatessa mustelmien riski on suurempi. Omat yläluomeni leikattiin radiotaajuusveitsellä eikä mustelmia tullut lainkaan. Mutta suurin ongelma onkin turvotukset. Runsasta turvotusta on muutaman päivän vaikka käyttäisikin kylmähaudetta (kylmägeelipusseja pitkin päivää). Pään alueen verenpaineen nousua on vältettävä, ei päätä alaspäin, ei edes kumarruta kenkien solmimiseen. Sen jälkeenkin leikkaushaavan alue on turvoksissa viikon-pari, mutta se ei yleensä enää kiinnitä kovin pahasti huomiota sivullisten silmissä. Arpi punottaa kauan ja sitä on ehdottomasti suojeltava auringonvalolta erityisesti kesäaikana ettei arpeen synny pigmenttiä jonka poistuminen veisi jo useamman vuoden.
- Anonyymi
Suojaako meikki auringonvalolta? Täytyykö aurinkolaseja pitää vaikkei olisi suoranaisesti ottamassa aurinkoa? Tarvitseeko aurinkolasien olla esim polarisoidut, markettien lasit ei ehkä hirveän laadukkaita..? Eikö aurinkorasva ala kirvellä silmissä jos sitä levittää luomelle?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suojaako meikki auringonvalolta? Täytyykö aurinkolaseja pitää vaikkei olisi suoranaisesti ottamassa aurinkoa? Tarvitseeko aurinkolasien olla esim polarisoidut, markettien lasit ei ehkä hirveän laadukkaita..? Eikö aurinkorasva ala kirvellä silmissä jos sitä levittää luomelle?
Kaipa paksu meikki varjostaa aika hyvin, mutta alle voisi laittaa ainakin 50 aurinkovoidetta (ei niin paljon että valuisi silmiin). Vahva meikkaus voi aiheuttaa tulehduksen leikkaushaavassa. Itse pidin leikkauksen jälkeen laitettuja haavateippisuikaleita mahdollisimman pitkään. Ne varjostaa UV säteilyltä ja myös estää haavaa avautumasta. Teipit poistettiin vasta sitten kun ompeleet poistettiin.
Polarisaatio ei vaikuta mitään tässä tilanteessa aurinkolaseissa, ne voi olla jopa huonommat jos ovat vähemmän tummat. Ratkaisevaa on että on mahdollisimman tummat ja UV suojatut aurinkolasit (markettilasit ei ehkä ole).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1292198
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu261818Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti121359Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett121237Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis701211- 881012
- 17887
- 83876
Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon16781Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks110717