Ylessä ei tunneta Suomen itsenäisyys historiaa ja vielä vähemmän Kansanedustajat

Olen usein kysynyt julkiksilta ja Kansanedustajilta itsenäisyysteen kuuluvaa historiaa ja tieto on täysin olematonta, miksi tässä itsekehun ja huippu-kouluksenkin maassa !?

He edustavat sanontaa; herran pelko on viisaudenalku !?
961
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

"huippu-kouluksenkin maassa"

Ilmoittaudupa itsekin tuollaiseen huippukoulutukseen! Saatat oppia kirjoittamaan yhdyssanat oikein ja käyttämään isoa alkukirjainta. Syntaksikin muuttuisi varmasti paremmaksi.

Äänestä

Olet kenties kysellyt some-julkkiksilta ja Jussi "nielaisu" Halla-aholta.

Itsenäisyysteen? Onko tämä jotakin teetä jota juodaan syksyisin, Ja kansanedustaja kirjoitetaan pienellä alkukijaimella.

Millä perusteella väität tiedon olevan täysin olematonta? Onko otanta ollut ollut 2 henkilöä vai 200 henkilöä? Jos olet kysynyt vain kahdelta henkilöltä itsenäisyyteen liittyvää ja vastaus molemmilla ollut täysin olematonta, silloin väitteesi täysin olemattoman tiedon paikkaansapitävyydestä on perusteltu

Äänestä
  • Ettekö tunne Pietarin trollia?

    Äänestä

  • Hyvä kun ehdotit Halla-ahoa en ole päässyt edes katsomaan !? Taanilalle kerran sanoin että miksi puhutaan vain vuodesta 1918 kun kaikki vastaukset löytyy 1917, niin yllättäin kesken esittelyjään ja kuuliakunnan edessä snoi täysin olevansa samaamieltä !?

    Äänestä

  • Oletko kysellyt itseltäsi ja kaikilta 10 sivupersoonaltasi?

    Äänestä

Haluatko miljonääriksi ohjelmassa ihmetyttää ihmisten, kansanedustajienkin, tietämättömyys myös Suomen lähihistoriasta.

Äänestä

Eipä ole koskaan nähnyt tietokilpailua Suomen itsenäisyydestä ja sen synnystä,Yle !?

Siis kysymys; Kuka oli ensimmäinen ja virallinen itsnäisyys yrittäjä ja ketkä oli sen vastustajat Suomessakin !?

Äänestä
  • Ettehän ressukat tätäkään tienneet !?
    Pohjalainen prof. tutkia kulki ympäri Suomea oikaisemassa muunnettua historiaamme, varovasti ja kertoi ihmisten käyttäymistä asiallisuudesta raivonvaltaan !?

    Äänestä

Suomihan itsenäistyi tietenkin vuonna 1945

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Olen usein kysynyt julkiksilta ja Kansanedustajilta itsenäisyysteen kuuluvaa historiaa ja tieto on täysin olematonta, miksi tässä itsekehun ja huippu-kouluksenkin maassa !?

He edustavat sanontaa; herran pelko on viisaudenalku !?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu