Kulmuni nostamassa eläkeikää?

Anonyymi

Tämä ministeri on joko täysin ulkona Suomen tilanteesta tai sitten vain muuten yksinkertainen henkilönä.

20

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Naisille voi nostaakin 8 vuotta, miehistä suuri osa kuolee heti eläkkeelle päästyään, 2 tuttua vähälle aikaa.

    • Anonyymi

      Isoin osa porukasta jää jo nykyisellään sairaseläkkeelle vain vähän päälle 50-vuotiaana. Vain hyvin harva jaksaa ja kestää eläkeikään asti.

    • Anonyymi

      Itse jäin eläkkeelle jo 45-vuotiaana. Hyvä ikä jäädä eläkkeelle.

      • Anonyymi

        Pääomatulojesi ansiosta oletan.


    • Anonyymi

      Kulmunalla petti jarrut aivan täysin. Ensin toteaa ongelman olevan etteivät suomalaiset jaksa eläkkeelle asti ja lääkkeeksi tarjoaa eläkeiän nostoa. Säälin nimissä kokeneemnat kepulaiset, puuttukaa nyt tilanteeseen.

    • Anonyymi

      Juuri tehtiin suuri eläkeuudistus, jossa eläkeikää nostettiin kohtuuttomasti, nyt tuo simppeli Bambi Bimbo haluaa että töitä tehdään 100 vuotiaaksi.

      Ajatlekaa, jos tuo pissis olisi saanut jatkaa ministerinä hänestä olisi voinut tulla pääministeri pääministerin estyessä toimestaan.

    • Anonyymi

      Luultavasti tolla leikkaa jossain vaiheessa kiinni ja reippaana juostaan rekkain alle.

    • Anonyymi

      Kulmuni vei opettajalle varmaan joka päivä omenan ja sai kiitokseksi porkkanaa.

    • Anonyymi

      Maanviljelijöiden eläkeikä on 57 vuotta. Miksi?

      • Anonyymi

        Sitä täytyy nostaa heti 20 vuodella 77 VUOTTA OIKEUS KOHTUUS


      • Anonyymi

        Miksi tosiaan on noin alhainen, on raskaampiakin ammatteja missä ollaan töissä paljon kauemmin.


    • Anonyymi

      Valta nousi kai Kulmunin päähän. Repsukka kuvittelee, että hän voi nyt vielä jatkaa huulipunaviisikossa entiseen tapaan, nyt ulkojäsenenä. Ei voi!
      Lisäksi hän kuvittelee voivansa jatkaa puolueen puheenjohtajana syksyllä. Ei voi!
      Ei edes kepulaiset voi olla niin umpitolloja, että valitsevat tuon soosaajan uudelleen.

      • Anonyymi

        Jos se tarkottaa osallistuvansa etänä?

        Olisin halunnut nähdä Sanna Marinin ilmeen kun hän kuuli kulmunin haluavan säilyttää paikkansa viisikkoköörissä.


    • Anonyymi

      Työ tekijäänsä kiittää, ne eläkkeet on sellaista humpuukia.

    • Anonyymi

      Naiset kevyemmissä töissä ja elävät pitempään, niiden eläkeikää nostettava heti, kulmuninkin oltava töissä 73-vuotiaaksi.

    • Anonyymi

      Taustalla sama syy kuin sopeutumiseläkkeessä

      Kansanedustajille eläkkeet myöntää Keva.

      "Kevan ratkaisupäällikön Markku Hakkilan mukaan kansanedustajien tavallista kansalaista suurempi eläkekertymä juontaa juurensa samasta asiasta kuin kansalaisia kuohuttanut sopeutumiseläke. Sen on määrä pienentää riskiä, että edustaja jäisi tyhjän päälle.

      – Kansanedustajaksi valittu henkilö voi jättää siviiliammattinsa ilman niin suurta riskiä, että hän ei pääsisi palaamaan tähän ammattiinsa kansanedustajan uran jälkeen. Kertyvä eläke kompensoi sitä menetystä, mikä työuran jättäminen saattaa taloudellisesti tuottaa, Hakkila sanoo"

      Jäisi tyhjän päälle, kuka pakottaa pyrkimään eduskuntaan? Ja jos "siviiliammattiin ei enää pääse" niin missä vika?

      • Anonyymi

        Päinvastoin, pystyvät hyötymään kanisterin urastaan.


    • Anonyymi

      Kepu Kulmunilta pääsi MEGALUOKAN AIVOPIERU.

      • Anonyymi

        Kansanedustajien eläkeikä?!?


    • Anonyymi

      Heh. Näähän nyky nuoret rynnii eläkkeelle jo parikymppisinä kun pää ei kestä mualiman menoa. Ja pitää melkonen optisisti olla että kuvittelee tämän sipsi, cola, fortnite sukupolven edes elävän yli 60 vuotiaiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      106
      4592
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3403
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2390
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      41
      1438
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1353
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1206
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1102
    8. 159
      1026
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      998
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      944
    Aihe