Osaatko vielä kirjoittaa kaunokirjoitusta?

Anonyymi

Vai onko teksti vaihtunut tekstaamiseen ?
Tai kuulutko ehkä siihen sukupolveen joka ei osaa edes kirjoittaa käsin?

7

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ites vaikka kirjoitan paljon muistiinpanoja on kirjoitustyylini jo vuosikymmeniä ollut
      tekstausta.

      • Anonyymi

        Titokoneella kirjoittaminen ei tarkoita sitä että osaisi kirjoittaa käsin!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Titokoneella kirjoittaminen ei tarkoita sitä että osaisi kirjoittaa käsin!

        Vai onko käynyt jo niin että et osaa kirjoittaa edes allekkirjoitusta vaan sekin on vaihtunut puumerkkiin?Et ole muuten yksin!


    • Kymmenisen vuotta sitten opettelin nelisenkymmentä vuotta sitten oppimani kaunokirjoituksen uudelleen. V, b ja q esim. tuottivat vaikeuksia.

      • Anonyymi

        Minulla tuottaa jo kauno vaikeuksia kun aloitan kirjoittamisen kaunolla se vaan hyppää tekstaamiseen,toki tekstaamistakin on erinlaista ja siinä on myös jäänteitä kaunokirjoituksen ajoilta ,mutta totta puhuakseni oma kirjoitukseni tekstaamalla on kauniinpaa luettavaa kuin että kirjoittaisin väkisin kaunoa.
        Ihailen silti ihmisä jotka osaavat vielä kirjoittaa kaunolla niin että se on lähenpänä taidetta kuin kirkoittamista.


    • Anonyymi

      Oman nimeni osaan kirjoittaa kaunolla, mutta enpä juuri muuta. Kouluaikojen jälkeen en ole käyttänyt kaunokirjoitusta, ja siitä on aikaa jo 30 vuotta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      354
      1431
    2. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      74
      1395
    3. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      310
      1175
    4. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      46
      1097
    5. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      32
      916
    6. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      231
      904
    7. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      163
      878
    8. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      40
      835
    9. Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa

      Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso
      Tv-sarjat
      20
      817
    10. Pelekäätkönä mua?

      Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te
      Ikävä
      42
      804
    Aihe