Ei riitä rajut leikkaukset toimeentulotukiin.

Anonyymi

Tuoreen tutkimuksen mukaan työttömyyttä voidaan vähentää työttömyysturvaa leikkaamalla. Työn verotuksen keventäminen matalasuhdanteessa ei sen sijaan ole tehokas keino lisätä työllisyyttä.----

19

<50

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onhan tuo päivänselvää, että löytyy satojatuhansia ihmisiä, jotka elävät mielummin sosiaalietuuksilla, kuin raatamalla pienellä palkalla. Monien eläkkeetkin on kaksinkertaiset, kuin pienimmät palkat. Vierastyöläiset käy sitten tekemässä työt ja vie eurot ulkomaille. Ei kestä valtiontalous tätä pidemmänpäälle.

      Toisaalta ei ole moraalisesti oikein pakottaa suomalaisia työhön, kun täällä on ja lisää otetaan eläteiksi röyhkeitä turvapaikanhakijoita. Menköön maa vararikkoon ja kaaokseen, kun kerran on varaa tuollaiseen.

      • Millä tavoin se on päivänselvää? Tukeeko jokin tutkimus tätä oletustasi sadoista tuhansissta mieluummin sosiaalietuuksilla elävistä, vai onko se sinun henkilökohtainen uskomuksesi ilman perustetta?


    • Anonyymi

      Turvikset muuttaa vain jos Suomen sosiaalituki laskee etelä-euroopan tasolle.

      • Anonyymi

        Eikö voisi tehdä niin että sosiaaliturvan vastineeksi joutuisi kivilouhokselle tekemään 3 euron tuntipalkalla töitä (valtion kivilouhoksille)

        3e/t x 8 x 21,5 tekee 500e/kk (joka on siis käteen jäävä osuus toimeentulotuesta)

        Kun maassa toimeentulotukea saa n. 200 000 työtöntä ja jokainen louhii 5cm vuorokaudessa, niin saisimme tunnelia 10 km/vrk eli esim. tunneli Helsingistä Viroon olisi louhittu 30 vuorokaudessa.


    • Anonyymi

      Niin tottakai työtön menee töihin kun makaamisesta ei enää makseta.

      • Anonyymi

        Mutta onko kaikille työntarvitsijoille normaalitöitä? Ihmisten heitteillejättökin on laissa kielletty. Nykyään ei taida niin vain olla että saataisiin täystyöllisyys aikaan vaikka kaikki työttömyysturva poistettaisiin.


      • Anonyymi

        Eiköhän aika moni työtön menisi töihin jos niitä olisi ja vielä maksettaisiin.


      • Työpaikkoja lienee sitten pilvin pimein tarjolla, muuta kuin ottaa vastaan vain?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eiköhän aika moni työtön menisi töihin jos niitä olisi ja vielä maksettaisiin.

        Onhan tuolla marjatiloilla töitä vaikka kuinka tekemättä. Tekijöitä ei tosin ole johtuen avokätisistä lorvimisrahoista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onhan tuolla marjatiloilla töitä vaikka kuinka tekemättä. Tekijöitä ei tosin ole johtuen avokätisistä lorvimisrahoista.

        Onhan siellä töitä, mutta tienistit on n.60€ päivässä ja pitää siellä maksaa vuokraa asumisesta, ei käteen jää mitään toiselta puolelta maata tulleelle. Sinun eläkkeesikin on varmasti isompi.


      • Anonyymi
        TheUrbanLegends kirjoitti:

        Työpaikkoja lienee sitten pilvin pimein tarjolla, muuta kuin ottaa vastaan vain?

        "Pimein" työpaikkoja nimenomaan. Ei ne työttömät oikeasti lorvi, kovasti duunaavat kaikkea, rahoja vaan ei kannata kotiuttaa tilille, vaan pitää pimeät palkat sukanvarressa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onhan siellä töitä, mutta tienistit on n.60€ päivässä ja pitää siellä maksaa vuokraa asumisesta, ei käteen jää mitään toiselta puolelta maata tulleelle. Sinun eläkkeesikin on varmasti isompi.

        Kyse on siis nimenomaan siitä että työ ei kiinnosta koska saman saa myös lorvimalla. Tähän juuri tulisi tulla muutos eli rahaa ei tule lainkaan makaamisesta jolloin jokainen työ kannattaa.

        PS. Vajaa 400 markkaa päivältä on aivan valtava raha. Ei tuollaisia summia moni ennen saanut missään tavallisesta työstä.


    • Anonyymi

      Nämä samat tänne oksentavat hullut itkevät, jos Marin ei ota 20 mrde lisätalousarvioon!

    • Anonyymi

      Olen huomannut, että eivät ota ilmaiseksikaan töihin, joten se siitä.

    • Anonyymi

      Ei, ei riitä. Kunnon tempaus toisaalta auttaa silti muutamia elämässä eteenpäin. Leikkaus on varmasti tyylikäs kerralla, suorastaan ihme.

    • Anonyymi

      Minä en töistä maksa, saa kela maksaa minulle! Perkele!

    • Anonyymi

      Stalinin gulag lakkautettiin taloudellisesti tuottamattomana, Suomi pyrkii siihen.

      • Anonyymi

        150 miljardia lainanottovaltuus tulossa Vanhaselle, säästä urpo.


    • Anonyymi

      Kohta perseet repee ja alkaa veri virrata

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1341
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1241
    3. 64
      1230
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1225
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      857
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      686
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      618
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      592
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      307
      555
    Aihe