https://www.newscientist.com/article/2245110-there-might-not-be-as-many-microplastic-fibres-in-oceans-as-we-feared/ Kävikin ilmi että vain noin 8% kuiduista oli muovia ja loput 92% luonnonkuituja kuten puuvillaa, villaa, pellavaa, hamppua ja silkkiä.
Tuo ei tietenkään tarkoita että meriin saisi dumpata vapaasti muovijätettä. Mutta suhteettoman korostetulle höhäämiselle esimerkiksi fleece - materiaalien suunnattomasta ympäristöhaitallisuudesta ei näytä olevan perustetta ainakaan tämän tutkimuksen perusteella.
En usko että tätä uutista lähiaikoina kerrotaan YLE:n tai Hesarin tiedesivuilla kun se on vastoin vallitsevaa ajatusmuotia ja antaisi siten väärää signaalia vaikkakin on ihan paikkansapitävää tietoa. Muistakaa kuitenkin muistuttaa tästä ensi kerralla kun joku alkaa uutisessa tai keskustelussa syyllistämään mikromuovista.
Merien "mikromuovikuidut" olivatkin puuvillaa ja villaa
Anonyymi
2
148
Vastaukset
- Anonyymi
Päätelmä artikkelista riippuu myös vähän siitä, minkävärisin lasein tuon jutun lukee. Ehkä kannattaa käyttää ihan värjäämättömiä laseja, molemmin puolin hörhöilykenttää.
- Anonyymi
Vegaaniystävällinen muoti on todella haitallista ympäristölle. Samoin vegaaniystävällinen ruoka on todella haitallista ympäristölle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 164662
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21625Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061587Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2281096Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 126889
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2846Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29817- 10815
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks47807