Samaan aikaan vieraakielisten määrä kasvaa 480 000:lla seuraavan 20 vuoden aikana. Osa heistä puhuu myöhemmin suomea (ja ruotsia) mutta heikohkosti, osa ei ollenkaan. Tästä huolimatta kauhistelu ei auta. Prosessi jatkuu ja persujen jäkätys on turhaa.
Kotimaisten kielten puhujia 400 000 vähemmän v 2040?
22
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Parasta on "rotujen" sekoittuminen. Se on tehokkain tapa integroitua. Nuoriso - sekoittukaa. Älkää välittäkö natseista ja menneisyyteen jämähtäneistä.
- Anonyymi
Tämä on luonnollinen kehitys ja johtuu siitä että kantasuomalaiset kieltäytyivät lisääntyä. Osa on myös haahuilijoita eivätkä kykene aikuistumaan, tulemaan isiksi ja äideiksi vaan jäävät mieluummin ikuisiksi teineiksi. Siksi suhtaudun maahanmuuttoon myönteisesti. En siedä velttoja kantasuomalaisia.
- Anonyymi
Eivät kykene tulemaan isiksi, mutta isiksen kannattajiksi kyllä!
- Anonyymi
Kantasuomalaisilla on kaikki stagnaatioon aikoinaan vajonneen neandertalilaisen ihmisen merkit. Uudet enklaavit syrjäyttävät ne joilta ns on "veto lopussa".
- Anonyymi
Enklaavi on maantieteen käsite, joka tarkoittaa hallinnollista aluetta tai sen osaa, joka on kokonaan tai suurimmaksi osaksi toisen vastaavan hallinnollisen alueen ympäröimä. Eksklaavi puolestaan on hallinnollisen alueen osa, joka on maantieteellisesti siitä erillinen ja toisen hallinnollisen alueen ympäröimä.
Wikipedia
- Anonyymi
Tästä keskusteltiin tänä aamuna radion "Ykkösaamussa".
- Anonyymi
Aamuterveiset persuille: tuulimyllyjä vastaan taistelu on paitsi hyödytöntä myös naurettavaa.
- Anonyymi
Taistelusi persuja vastaan on ihailtavaa heti aamusta persu öyhötys jo päällä hahhaa.
- Anonyymi
Mieluummin tumma ihana nainen kuin kantasuomalainen siiderivalas.
- Anonyymi
Jaa en kyllä sitä miss helsinkii kelpuutas mutta muuten on tummissakin kaunottaria jokunen.
- Anonyymi
Olemme menossa ei huonompaan suuntaan vaan parempaan. Miksi tätä prosessia pitäisi niin kauheasti pelätäkään? Jos tulijat ovat rakentajia ja perheiden perustajia niin miksi tehdä asiasta "ongelma"?
- Anonyymi
Ihmiset on ongelma maapallolla tuhoamme kaiken ympäriltämme liiallisella väkimäärällä olemme menossa siis ihmiskunnan tuhoon onneksi maapallo jatkaa senkin jälkeen ja tulee uusia eliölajeja meidän tuhon jälkeen.,
- Anonyymi
Kantasuomalaiset itseasiassa ovat vieraantuneet toisistaan. Lisäksi he ovat 1980-luvun puolivälistä lähtien muuttuneet yhä amerikkalaisemmiksi ja lapsellisemmiksi. Aikuisen näköiset miehet itkeä tillittävät julkisuudessakin kuin pikkutytöt. Munattomien miesten osuus kantasuomalaisissa kasvaa.
- Anonyymi
Ne suurimmat huligaanit ovat löytyneet kantasuomalaisista miehistä.
- Anonyymi
Sepäs se maailman vihatuin ihminen on valkoinen hetero setämies.
- Anonyymi
Suomessa syntyvyys painuu ensi kerran alle väestön uusiutumistason jo vuonna 1969. Niin kaukaa on alettava etsiä syitä huoltosuhteen myöhemmälle heikkenemisellä. Kiinnittäkääpä huomionne siihen että huolimatta maahanmuuttajistä syntyvyys per synnytysikäinen nainen on vain alentunut lisää. Nyt se on enää vain 1.4 lasta/nainen. Tämän takia maahanmuuttajia on tultava aina vain lisää. Kyseessä on kulttuurin muutos jossa emansipoituvat naiset sekä nössömäisemmiksi muuttuneet miehet eivät halua lapsia.
Onko tänne tuotava väestöä pian Afrikasta ja Jemenistä että alkaa tulla luonnollista väestönkasvua? Feminismi ja punavihreys on suurempi suurempi rutto kuin bolshevismi ja natsismi yhteensä.- Anonyymi
Väestönkasvua ei tarvita maapallolla on jo liikaa ihmisiä.
- Anonyymi
Eipä ole palstan persuista kommentoimaan asiaa. Kantasuomalaisten saamattomuuden takiahan tähän on tultu.
- Anonyymi
Tultu mihin? Nyt olisi juuri hyvä tilanne ja väkimäärä laskisi jos ei tuotaisi ulkomailta lisää väkeä kuluttamaan luontoa.
- Anonyymi
Ensimmäisen kerran suomea ja ruotsia äidinkielenään puhuvien määrä alkoi vähentymään vuonna 2014. Kun väestön uusiutumistasoa edellyttävä syntyvyys putosi jo 1969 alle 2 lapseen synnytysikäistä naista kohden tarvittiin siten peräti 45 vuoden viive ennenkuin tilanne reaalisoitui koko kantasuomalaisten väkiluvussa. Jatkossa 35% pienempi syntyvyys kuin 1965-68 johtaa hurjaan kantasuomalaisten määrän laskuun. Syntyneitä 35 000 (kantasuomalaisten vanhempien) lasta, kuolleita noin 70 000 vuodessa. Siis yhtä syntynyttä kohden kuolee kaksi. Puhutaan siis vuotuisesta 30 000- 35 000 määrän laskusta.
Nuorten miesten pitäisikin avioitua nyt mustien tai aasialaisten kanssa. Paras systeemi olisikin tuoda naiset Afrikasta ja Aasiasta ja miehet latinalaisesta Amerikasta ja Kiinasta. Tällä rauhoitettaisiin tilanne ja saataisiin vakaampi väestökehitys aikaan.- Anonyymi
Nyt on juuri oikea väestönkehitys jos ei tuotaisi ulkolmailta lisää ihmisiä.
- Anonyymi
Lasten kieltenopettelu kouluissa muuttuu entistä arvokkaammaksi.
Omani ei ole vielä koulussa, mutta hänellä on jo auttava englanninkielen taito.
Suomen kansainvälisen menestymisen kannalta, kuten ennenkin, kielitaito on elintärkeä vahvuus.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6748161Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672392Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2342380- 1471924
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi301515Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1201307Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511263Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.821059Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65870Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7840