Venäjän tapaa tilastoida koronakuolemia on epäilty alusta lähtien. Maan kokoon ja valtavaan viruslevinneisyyteen nähden esimerkiksi Johns Hopkins -yliopiston listaama 6 350 COVID-19-kuolemaa vaikuttaa varsin vähäiseltä.
Itse asiassa se on suhteessa vähemmän kuin naapurimaa Suomessa. Miljoonaa asukasta kohden Venäjällä on tilastoitu koronakuolemia 42,08 kappaletta.
Suomessa vastaava luku oli keskiviikkona 58,48.
Taustalla on varmasti monia historiallisia syitä, miksi osa kuolemista on kirjattu vain keuhkokuumeeksi tai joksikin muuksi COVID-19-taudin oireista.
Nyt kuitenkin moskovalaiset ovat saaneet syyn kysyä, miten viranomaiset selvittävät sen, että pelkästään toukokuussa kaupungissa menehtyi 15 713 ihmistä. Eroa vuoden 2019 toukokuuhun oli 5 715 kuoleman verran.
– COVID-19 oli kirjattu pääasialliseksi tai osittaiseksi kuolinsyyksi 5 260 tapauksessa, terveysministeriön tiedotteessa luki.
Vain noin puolet heistä lasketaan viralliseen koronasaldoon (pääasiallinen kuolinsyy), vaikka todennäköisesti muutkin olisivat yhä hengissä ilman COVID-19-tartuntaa.
Kriitikkojen mukaan Venäjä yrittää vähätellä koronavirukseen kuolleiden määrää, jotta maan talous ei sakkaisi.
Virallisen selityksen mukaan alhaiset numerot selittyvät sillä, että maassa on testattu niin paljon ihmisiä, että suurimmassa osassa lähes 500 000 koronatapauksesta puhutaan joko oireettomasta tai hyvin heikosta tartunnasta.
Sekään ei tosin selitä, miksi kokonaiskuolleisuudessa nähdään merkittävä piikki juuri toukokuussa.
Moskovassa koronarajoituksia poistettiin jo tiistaina, ja kansalaiset ampaisivat välittömästi normaaleihin askareihinsa.
Moskova huijaa koronakuolemissa
15
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Venäjä käyttää vanhaa neuvostokikkaa. Ongelmaa ei ole, kun se virallisesti kielletään.
Hallitus on puhuvinaan totta ja kansa on siihen uskovinaan.
Kaikki tietävät totuuden, mutta viis siitä. - Anonyymi
Tottakai valehtelee! Miksi se koronakuolemien tilastoinnissa poikkeaisi normaalista toimintatavastaan.
- Anonyymi
Mongolia on hoitanut parhaiten koronakriisin hoidon.
- Anonyymi
Helppo juttu, kun maa on niin syrjässä, ettei viruskaan löydä.
- Anonyymi
Putin yrittää peittää koronaepidemian tuhot pitämällä suuren sotilasparaatin muistoksi sodasta, johon Venäjä ei valtiona tai omilla sotavoimillaan osallistunut.
- Anonyymi
Venäjästä tuli torstaina maailman kolmas valtio, jossa vahvistettujen koronavirustartuntojen määrä nousi yli puolen miljoonan. Aiemmin rajapyykki oli ylitetty Yhdysvalloissa ja Brasiliassa.
Venäjä kertoi torstaina vajaasta 9 000 uudesta tartunnasta. Koronavirukseen liittyviä kuolemia Venäjällä on rekisteröity yli 6 500, mutta määrän uskotaan olevan todellisuudessa paljon ilmoitettua suurempi.
Lähes 146 miljoonan asukkaan Venäjällä on miljoonaa asukasta kohti koronavirukseen liittyviä kuolemia 45. Suomessa vastaava luku on 58.
Venäjän suurkaupungit Moskova ja Pietari ovat kärsineet eniten koronaviruksesta.
Moskovan viranomaiset vahvistivat torstaina runsaat 1 400 uutta virustartuntaa, mutta samassa yhteydessä viranomaiset kertoivat uusien tartuntojen määrän laskeneen merkittävästi kaupungin alueella. Moskovassa lievennettiin rajoituksia aiemmin tällä viikolla, ja asukkaita on ollut nauttimassa alkukesästä kaduilla ja puistoissa.
Venäjän entinen talousministeri Aleksei Kudrin sanoi uutistoimisto Tassin haastattelussa, että Venäjän terveydenhuoltojärjestelmä tarvitsee lisää rahoitusta ja modernisointia monilla alueilla. Ongelmista huolimatta Kudrin oli sitä mieltä, ettei Venäjä ole tehnyt töitään huonosti pandemian vastaisessa taistelussa.- Anonyymi
Hyvinhän Venäjä onpärjännyt.Kuuluu tuoreiden pandemiatapausten kolmen kärkeen.
Ei hassummin.
Kannattaa juhlia maailmansodan voittoa.Ja kaihota kadonnutta Neuvostoliittoa. Sitähän itse asiassa juhlitaan.
- Anonyymi
VENÄJÄLLÄ on ryhdytty purkamaan kiireellä koronaviruksen vuoksi asetettuja liikkumisrajoituksia, vaikka samaan aikaan sairastumisluvut ovat yhä korkeita ja monissa sairaaloissa tilanne on äärimmäisen hankala.
Esimerkiksi Fontanka-uutissivuston mukaan Pietarin koronasairaalat ovat olleet näihin päiviin asti ääriään myöten täynnä.
Useisiin koronapotilaita hoitaviin sairaaloihin on jouduttu ottamaan 100 tai jopa yli 300 ylimääräistä potilasta, minkä vuoksi potilaita on sijoitettu käytäville levitettyihin tilapäissänkyihin.
Fontankan mukaan Pietarin ilmoittamat sairastumisluvut alkoivat laskea ”mystisesti” pian sen jälkeen, kun presidentti Vladimir Putin ilmoitti Venäjän järjestävän toisen maailmansodan voitonparaatin 24. kesäkuuta ja heti sen perään äänestyksen perustuslain hyväksymisestä 1. heinäkuuta.
– Uusien sairastumistapausten määrä on vähentynyt mystisesti jo viikon ajan. Mutta toinen tärkeä vertailuluku – vapaiden sairaalapaikkojen määrä – on vielä ristiriidassa Pietarin ”uloskirjaamisen” suhteen, Fontanka kirjoitti vastikään.
Pietarin sairaaloiden korkeasta täyttöasteesta kirjoittaa myös Doctor Piter -sivusto.
VIRALLISTEN tilastojen mukaan Pietarissa on sairastunut koronavirukseen tähän mennessä 20 043 ihmistä, mutta Fontankan mukaan todellinen luku lienee noin 30 000, mikäli siihen lasketaan mukaan kaikki sairaalan ulkopuoliset keuhkokuumetapaukset.
Fontankan mukaan esimerkiksi 10. kesäkuuta Pietarin sairaaloihin otettiin sisään 643 ihmistä, joilla oli joko selkeät koronaviruksen oireet tai tavallisen keuhkokuumeen oireet. Samana päivänä uusia koronavirustartuntoja kirjattiin kuitenkin virallisesti vain 313.
Epäluuloja herättävät myös kuolleisuusluvut. Pietarissa koronavirukseen on menehtynyt virallisesti tähän mennessä 561 henkilöä, mutta samaan aikaan Pietarin yleisessä kuolleisuusluvussa on erikoisia poikkeamia aiempiin vuosiin verrattuna.
Esimerkiksi nyt toukokuussa Pietarissa kirjattiin yhteensä 6 427 kuolintapausta, kun vuoden 2019 toukokuussa kaupungissa tilastoitiin vain 4 875 kuolemaa. Lisäystä oli siis viime vuoteen verrattuna 1 552 kuolemantapauksen verran, kertoo Fontanka.
Kuolintapausten lisäys ei todennäköisesti selity kokonaan koronaviruksella, mutta se antaa kuitenkin vakavan aiheen epäillä virallisia koronakuolemalukuja.- Anonyymi
Mitäpä noista koronoista!
Ollaan sentään Toisen Maailmansodan voittajia!
Uraa, uraa, uraa! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitäpä noista koronoista!
Ollaan sentään Toisen Maailmansodan voittajia!
Uraa, uraa, uraa!Neukuissa sodan nimi oli ja on Suuri isänmaallinen sota. Voittoa juhlitaan pian paraatimarssien ja Volodjan kera.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Neukuissa sodan nimi oli ja on Suuri isänmaallinen sota. Voittoa juhlitaan pian paraatimarssien ja Volodjan kera.
Niinpä. Maalla on koko historiansa aikana ollut vain yksi ainoa onnen hetki ja se tapahtui 75 vuotta sitten! Sitä se juhlii yhä!
Muulla maailmalla vastaava onnenpotkaus tapahtui 29 vuotta sitten ja ihme kyllä niin sitä ei juhlita vaikka syytä olisi!
- Anonyymi
Salaliittoteoreetikkojen mukaanhan on niin, että koronavirus on joko "man-made", äärimmäisen vaarallisen tappava tauti, tahallaan labrasta ulos päästetty (labran sijaintimaasta voi sitten laittaa oman salkkarimakunsa mukaisia arveluita)!
Tai sitten se on vain jonkun vasemmistopuolueen keksintöä!
Kumpaa vaihtoehtoa äänestät? - Anonyymi
MOSKOVALAISET hämmästyivät maanantaina, kun kaupunginjohtaja Sergei Sobjanin ilmoitti yhtäkkiä, että ihmisten kotieristys voidaan lopettaa ja sähköiset liikkumisluvat voidaan poistaa käytöstä.
Sobjaninin ilmoitus tuli kaiken lisäksi niin yllättäen, että Moskovan viranomaiset olivat jo ehtineet lähettää ihmisille tekstiviestejä eristyksen jatkumisesta. Mutta vain noin tunti viestien lähetyksen jälkeen Sobjanin ilmoitti, että liikkumisrajoitukset puretaan jo tiistaista 9. kesäkuuta alkaen.
Tutkivaan journalismiin erikoistunut uutissivusto Meduza on selvittänyt, mistä Sobjaninin äkillinen mielenmuutos johtui.
Meduza-uutissivuston mukaan Moskovan kaupunginjohtaja Sergei Sobjanin olisi halunnut jatkaa koronaviruksen vuoksi säädettyjä rajoituksia, mutta Vladimir Putin määräsi yllättäen toisin.
MEDUZAN mukaan Sobjanin teki purkupäätöksen puhuttuaan sitä ennen presidentti Vladimir Putinin kanssa. Uutissivuston mukaan taustalla on Kremlin huoli heinäkuun 1. päivälle määrätystä perustuslain kansanäänestyksestä, jossa on tarkoitus sinetöidä Putinin virkakausien ”nollaus” eli käytännössä hänen presidenttikautensa jatkuminen ainakin vuoteen 2036.
Meduzan mukaan Putin oli sitä ennen saanut Venäjän federaation turvallisuuspalvelun (FSO) raportin, jonka mukaan kansalaisten protestimieliala on noussut huolestuttavan korkealle.
– FSO:n tekemien kyselyiden mukaan se (protestimieliala) on vahva ja pääsyy tyytymättömyyteen ovat viruksen vuoksi asetetut rajoitukset. Tällaiset mielialat vaikuttaisivat voimakkaasti perustuslain kansalaisäänestykseen, Meduzan haastattelema lähde kertoi nimettömänä.
Ratkaisuksi ongelmaan Putin päätti koronavirusrajoitusten nopean purun pääkaupungista, sillä se antaisi kaikkineen uutta optimistista signaalia koko maahan.
– Meduzan lähteet kertovat, että kävelyretkien, urheilun, ravintoloiden ja kauneussalonkien on määrä nostaa äänestäjien mielialaa, uutissivusto kirjoittaa useisiin nimettömiin lähteisiin viitaten.
Newsru.com kuvailee puolestaan, että Kreml ”päätti ladata kansalaisiin optimismia” antamalla heille enemmän liikkumisvapauksia ja mahdollisuuden saada palveluita, jotta kansan mieliala kohenisi ennen äänestystä.
Levada-keskuksen tuoreiden kyselyjen mukaan jopa 28 prosenttia venäläisistä ilmaisi olevansa valmis ottamaan osaa protesteihin, kun taas luottamus Putiniin on pudonnut ennätyksellisen alas, vain 25 prosenttiin.- Anonyymi
Luottamusta tai ei, Putin voittaa äänestyksen. On omat ääntenlaskijat selvin ohjein.
Kuten Stalin sanoi: " Luottamus hyvä,valvonta paras".
- Anonyymi
Niin on huijannut ja huijaa moni muukin maa, miksi et niistä puhu ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse794578Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093813Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1643583Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.532040Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1281098
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381034- 57953
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27872