Onko vielä jollakin karavaanarilla la-puhelinta autossa? Minulla on mutta ei kuulu kuin rekkoja ja radioharrastajia, suurin osa radioharrastajia nykyään sallituilla yläkanavilla varsinkin 27.285 eli 28 kanava ja nykyään tuo SSB-mode suosittu ja siellä nimenomaan USB eli upper side band. Itse kuuntelen kanavaa 7fm/am.
LA-puhelimet?
Anonyymi
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eihän karavaanarit tarvitse LA-puhelinta kuin silloin jos ajetaan porukassa. Ei tarvitse kulkea puskurituntumassa kun saa tarvittaessa kaveriin yhteyden jos poikkeaa johonkin. Silloin kelpaa käsipuhelinkin ja sitä voi käyttää muutenkin kuin autossa.
Voisihan sitä tervehtiä muutamalla sanalla jos vastaan tulee jos molemmilla olisi la-puhelin, ilmainen ja lupaavaa käyttää nykyään.
Ei sitä tarvitse tuntea, radioharrastajatkin juttelee tuikituntemattomien kanssa tien päälläkin.
Nykyään ei monikaan tervehdin edes kättä nostamalla niin saati sitten että alkais juttelemaan radiopuhelimella.
Joo, tuo käden nostaminen olis ihan kiva, kun perinne jatkuisi. Ennen nousi herkemmin. Nyt kun tulee karavaanarit vastaan, niin eipä sieltä takaisin moikata. Itse olen vielä moikkaillut, toisinaan sattuu kohdalle samoin ajatteleva lajitoveri.
Tuo käden nosto koski aikoinaan lähinnä karavaani-yhdistyksen jäseniä. Moikattiin toista jäsentä kun tuli tiellä vastaan. Nykyisin kaikki eivät viitsi laittaa jäsentarraa näkyviin ja on paljon ns. villejä kulkijoita niin tervehtiminen on loppunut turhana.
Siis pienen kuppikunnan tapa! Itse moikkaan kaikkia olipa tarra tahi ei!
Itselläni ei ole tarraa näkyvissä..haluan olla anonyymi myös tarran suhteen.
Vaunuaikojen jäljiltä tuli vielä vanhasta muistista nostettua käpälää, mutta kun nykyinen matkailuvälineeni näyttää vastaantulijan mielestä pakuautolta niin kukaan ei vastannut. Ei siis nouse enää käpälä minullakaan.
Minä moikkaan, oli tarra tai ei. Se ei ole mitään jos toinen ei moikkaa. Jospa joskus oppisivat, eihän sitä tiedä?
Sama juttu, kättä nostan sainpa siten vastauksen tai en.
Juttelin erään karavaanarit kanssa la-radioisya, hänelläkin ollut kasari aikoina lälläri. Sanoin että omistan se mukava huomata vastaus radiokanavan kautta jos olisi vastaantulijallakin lälläri, kaveri sanoi että "en varmaan tervehtii" se keskustelu oli nopeasti käyty loppuun! Oikein Suomalainen asenne. Milloin Suomi muuttuu Eurooppalaiseksi ja päästään irti juroudesta?