Miksi Espanjan imperiumi kuihtui pois. Sillähän oli valtavat hopea/kultatulot uudesta maailmasta ja orjakaupan kukoisti.
Espanja 1400-1600
Anonyymi
1476
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ei se kuihtunut.
Britannia löi sen merellä ja ranskalaiset maalla.
Espanjan uskonkiihkoinen säätyrakenne ei kyennyt siihen,mihin kilpailijat.
Kaupassa varsinkin britit ja hollantilaiset olivat etevämpiä.
USA valtasi mm. Texasin ja Kalifornian.
E-Amerikan valtiot itsenäistyivät.
Helppo raha oli Espanjan tuho. Oman maatalouden kehittäminen tyrehtyi ja kansa alkoi köyhtyä. Eliitti eli loistossa jolla ei olllut mitään todellsita kansallista pohjaa.
Ihan sama ilmiö oli shaahin ajan Iranissa. Ökyrikas ja korrruptoitunut eliitti ja USA.n nöyrä palvelija nautti elämästääm. kun tavallinen kansa kurjistui.
Khomeini ei asiaa korjannut. Ainoastaan vaihtoi ökyrikkaan ja korruptoituneen eliitin uuteen.
Juu ,romahti likasiin pisniksiin.
Jos tarkkoja ollaan niin hoksataan ja muistetaan, että shaahin aikaan myös keskivertoiranilaiset elivät kohtuullisen hyvin, paremmin kuin koskaan sen jälkeen...
Toi on mun mielestä hirveän laaja kokonaisuus. Osasyitä on täällä jo kerrottu, mut Espanjan yhteiskuntarakenne oli ihan hanurista. Kaupankäynti ei ollut vapaata. Piti olla lupa kuninkaanhovista ja sitten esim. Siirtomaat joutivat käymään kauppaa Espanjan kauppahuoneen kautta ja se oli kallista. Tähän väliin iskivät salakuljettajat, jotka ohittivat viralliset tiet. Hollanti aiheutti isot menetykset Espanjan kruunulle salakuljetuksilla.
Kaapparit tuhosivat vuosikymmeniä Espanjan siirtomaakaupunkeja ja kaappasivat laivoja tai upottivat niitä. Ensin ranskalaiset ja sitten englantilaiset. Uusien purtiloiden rakentamiseen tarvittiin paljon rahaa ja siirtomaiden suojeluun.
Ja espanja oli jatkuvasti sodassa joko Ranskan tai Englannin kanssa.
Sitten vielä ne huikeat tulot siirtomaista käytännössä valuivat muualle. Italiaan, Saksaan ja Ranskaan. Noi kauppiaat rahoittivat retkikunnat . Aateliset ja kuningashuone käytti tulot luksukseen kehittämättä valtakuntaansa.
Lopuksi vielä Espanjan sisäiset jännitteet heikensivät sitä. Kapinoita oli usein ja ne tuhottiin raa'asti.
Lopun lopun lopuksi eurooppalaiset kilpailijat Englanti, Hollanti ja Ranska saavuttivat laivojen rakennustekniikassa Espanjan ja ohittivatkin sen, joten merten suurvalta oli lyöty.
Noista kaikista voi etsiä tietoa miksi loppujen lopuksi Espanja "katosi" historian hämärään keskinkertaisena valtiona.
Entä Neuvostoliitto voimansa tunnossa melkein viimeisiin vuosiin.
Eli avaus oli tehty Espanjasta ja joku typerä trolli tunkee tähänkin keskusteluun vuosisatoja myöhemmin ja vain reilut 70 vutta kestäneen Neuvostoliiton.
Vaikka se palkka maksettaisiinkin siitä Neuvostoliiton mustamaalaamisesta, niin voisi sentään olla sotkematta koko palstaa sillä moskalla.
Entäpä Mansa Musan kuningaskuna Mali. Mietipä sitä!
..pohjimmiltaan syynä inkvisitio, katollinen uskonto. Espanian siirtomaat eivät ole menestyneet tänäkään päivänä, Engannin taas ovat. Koko ihmiskunta on rakennettu Englantilaisen sivistyksen mukaan jota fransmannit pikkuisen tukivat.
Espania ei kestänyt, koska henkinen sisältö puuttui kansakunnalta...
Kirkot on kyllä Espanjassakin katollisia, mutta uskonto on katolinen.
Ihmiskunta rakentuu hieman muustakin sivistyksestä kuin brittiläisestä kulttuurista. Ranskalaisillakin on hieman isompi rooli kuin pelkkä brittejen tukeminen. Espanjan kansakunnalta ei puutu henkistä sisältöä sen enempää kuin muiltakaan. Espanjalainen kieli ja kulttuuri voi hyvin ja kukoistaa, on jopa pienoisessa renessanssi-nousussa.
Vetelet mutkia suoraksi vähän turhan löysin rantein.
Inkvisitio nimenomaan piti yhteiskunnan pystyssä mädätysvoimia vastaan
On siellä myös avokattomalleja, käytännöllisiä kaikkein kuumimpina aikoina...
Helluntailaiset rukoilevat vain teltoissa, menee toiveet paremmin kankaan läpi Herralle.
Liity meihin enkeleihin.