Parasta ihmisessä

On hänen laupeutensa..mistä raamatusta tuo löytyy ja onko laupeus sama kuin rakkaus?

6

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sananalaskut 19

    • Anonyymi

      "Ihaninta ihmisessä on hänen laupeutensa" (San. 19:22). Rakkaus käsittää paljon enemmän kuin pelkän laupeuden. Raukkauden ominaisuuksista mainitaan ensimmäisenä pitkämielisyys (1 Kor.13:4), mikä on mielestäni aika lähellä laupeutta. Mutta laupeus puolestaan lienee enemmän kuin pelkkä pitkämielisyys. Laupeus on myös lempeä jne. Tällaisia ajatuksia tuli mieleen.

      Mutta kun tuo Sananlaskujen kohta sanoo, että laupeus on ihaninta ihmisessä, niin mitä sitten tarkoitetaan ihanalla? Esimerkiksi: "Uskon kautta pitivät Mooseksen vanhemmat häntä heti hänen syntymänsä jälkeen kätkössä kolme kuukautta, sillä he näkivät, että lapsi oli ihana" (Hepr. 11:23). Selvä asia on, että jokainen kolmen kuukauden ikäinen vauva on ihana. Siksi Mooseksen kohdalla tässä tarkoitetaan jotain muuta, kuin inhimillistä ihanuutta.

      Jeesuksesta ennustetaan: "Sinä olet ihmislapsista ihanin, suloisuus on vuodatettu sinun huulillesi, sen tähden Jumala siunaa sinua iankaikkisesti" (Ps. 45:3). Tässäkin puhutaan samasta ihanuudesta.

    • Anonyymi

      Herra katsoo taivaasta ihmislapsiin, onko ketään ymmärtäväistä; ketään, joka etsii Jumalaa.
      Mutta kaikki ovat poikenneet pois, kaikki tyynni kelvottomiksi käyneet. Ei ole ketään, joka tekee sitä mikä hyvää on; ei yhden yhtäkään.
      ( Psalmi 14:2-3)

      s-seutulainen

    • Anonyymi

      Sananlaskut 19: 21. Laupeus on merkitykseltään lähellä sanoja myötätunto, armo ja rakkaus. Se ei tarkoita vain fiiliksiä, vaan myös aktiivista toimintaa. Vrt. Jeesuksen vertaus laupiaasta samarialaisesta, joka pysähtyi ainoana ohikulkijana auttamaan ryöstettyä miestä.

    • Anonyymi

      Laupeus, ymmärtäisin sen hyvän tekemiseksi, kuten raamatussa on kertomus Laupiaasta Samarialaisesta.
      Raamatussa lukee myös, että vaikka teillä olisi kaikki maailman viisaus ja tieto niin ilman rakkautta TE ette mitään olisi.
      Ymmärrän tuon niin, että pelkällä laupeudenteoilla ei peritä taivasten valtakuntaa. Rakkaus on suurin ja Jumala on rakkaus.
      Rakkaus haluaa pyytteettömästi ohjata ihmisen Jumalan yhteyteen syntien sovituksen kautta Jeesuksessa Kristuksessa.
      Kuten raamatussa lukee Jeesuksen sanoin, että te valinneet minua vaan minä valitsin teidät että te menisitte ja tekisitte hedelmää.
      Jumalan rakkaus ilmenee siinä että hän antoi ainokaisen poikansa, ettei yksikään hukkuisi.
      Jumala rakasti ensin, ei ihminen. Ei ihminen ilman Jumalaa mene taivaaseen, vaikka hän olisi laupias.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      182
      5117
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3656
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      7
      3375
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      34
      3093
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      61
      2977
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2316
    7. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      104
      2266
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      29
      2127
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      75
      2105
    10. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      92
      2059
    Aihe