Vai että "meidän moka". Mikä moka? Eikö sananvapaus olekaan enään Jussukan prioriteettilistalla?
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/perussuomalaisten-halla-aho-myontaa-kohukirjan-julkaisu-oli-virhe-kyseessa-oli-meidan-mokamme-piste/7846486
HaIIa-aho uhriutuu ja nöyristelee
24
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Eihän yle ja hesarikaan kaikkea julkaise, vaan tiettyjä aiheita.
- Anonyymi
Persu uhriutuu jo varuilta, ennenkuin edes tietää mistä on kyse.... Median syy? Naisten?
Tässä kai pitää valita jäsenistöstä joko ääripää tai 'salonkikelpoisemmat'; toinen ryhmä suuttuu kuitenkin. Näyttää selvältä, mikä valinta oli. Samaa valintaa tapahtui Turtiaisen ja nuorisojaoston suhteen.
- Anonyymi
Niinpä - " jos yrittää olla kaikille mieliksi, ei ole kenellekään mieliksi."
- Anonyymi
Jussi ajelee kaksilla rattailla, koska ei ole itse vieläkään irtisanoutunut vanhoista lausunnoistaan, siis osoittanut minkäänlaista henkistä kasvua.
- Anonyymi
Voihan limaräkä, että tunkioharakatko puhuu henkisestä kasvusta, KIÄHKIÄH.
Kun koko ajan jatkuvasti kiskotte hornan onkaloista kaikkia riivaajia ihmisten sekaan. - Anonyymi
Vai henkistä kasvua.
Suomeksi pahimman laatuinen poliittinen korrektius on sitä, että puhutaa kivapuheita ja ummistetaan silmät ongelmilta.
Ongelmia kaikesta m@@h@nmuut0st@ tulee ilman muuta tulevaisuudessa.
Eikö monellakaan ole oma v@lk01nen r0tu tärkeää? Totta helvetissä pitää olla, sitä geenneett1stä piirrettämme emme halua menettää.
- Anonyymi
Se pruju vaikuttaa trollaukselta, jolla perussuomalaiset saadaan huonoon valoon ja salonkikelvottomaksi.
- Anonyymi
Kyllä Persut ovat itse tehneet itsensä salonkikelvottomiksi.
- Anonyymi
Jaa että teki niin tai näin niin aina väärin päin. Olisiko sitten pitänyt ylistää sitä kirjaa?
- Anonyymi
Ajattelin ylistää sitä kirjaa. Sitä ei nyt löydy Suomen perustan sivuilta, mutta löytyy muualta (jonkinlainen backup). Itse kopsasin aika nopeasti alkuperäisen version talteen tuosta Hankamäen kirjasta. Siinä on yli 400 sivua.
- Anonyymi
Huikean hauska huumoriveikko.
--
Halla-aho lähetti myös omassa puheenvuorossaan terveisiä iltapäivälehdille viime aikojen kohuista.
– Iltapäivälehdillä voisi olla valmis lööppipohja, jossa lukee: "Persu mokasi jälleen." Siihen alapuolelle sitten vain vaihdettaisiin nimi ja paikkakunta.
Puheenjohtajan heitto sai ihmiset nauramaan.- Anonyymi
Kappas, Halla-aho osui naulan kantaan. Sokeakin kana löytää jyvän.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kappas, Halla-aho osui naulan kantaan. Sokeakin kana löytää jyvän.
Eerolan vuosien takainen huumoripläjäys.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eerolan vuosien takainen huumoripläjäys.
Valitettavasti se ei ole huumoria.
- Anonyymi
Te nauratte kuin petolinnun perse. Saman näköisiäkin ja tapaisiakin ootte.
- Anonyymi
Maailman menoon kuuluu sekaisin meno, vaikkei tajuaisikaan nykyään. Pitkämielisyyttä ei voi varastaakaan uhriutuakseen.
https://yle.fi/uutiset/3-11400871 - Anonyymi
Lauantai-illan lukemiseksi persujen suuret käsienpesutalkoot.
"Onko tässä Suomen arkajalkaisin puoluejohto? Näin helposti perussuomalaisten pomot luikkivat karkuun, kun naisvihatohtorin tuotos iski tuulettimeen."
https://seura.fi/tolkun-henkilo/onko-tassa-suomen-arkajalkaisin-puoluejohto/- Anonyymi
Totta joka sana. Ajatelkaapa miten persut olisivat hoitaneet koronakriisiä. Meno olisi kuin Yhdysvalloissa ja jälki sen mukaista.
-
-
Suurinta tuhoa pamfletti tekee nyt puolueen johtamiskulttuurille. Tekstistä seuranneen kohun jälkiselvittely nimittäin osoittaa, miten osaamattomia kriisiajan johtajia perussuomalaisten kärkinimet ovat.
Koska puolueessa on paljon kurin, järjestyksen ja militaristisen menon ihailijoita, kerron tämän nyt sotaväkitermeillä suoraan:
Puolue uskoi kaatavansa vastustajansa terävällä mediahyökkäyksellä, uudella tutkimuksella joka saisi suomalaiset isot tiedotusvälineet epämiellyttävään valoon.
Kun näin ei käynytkään, vaan tekstistä alkoi löytyä kirjoittajan omituisia henkilökohtaisia vuodatuksia, hyökkäyskäskyn antajista ei löytynytkään vastuunsa kantavia kenraaleita.
Ylipäällikkökin luikki pakoon kuin käpykaartilainen, hyläten oudoksi luuseriksi osoittautuneen taistelijansa.
- Anonyymi
Ei olesananvapaus ristiriitaa jos Halla-aho pitää virheenä kirjan julkaisua.Kysehän on siitä että nuo kiistanalaiset mielipiteet ei ole perussuomalaisten kanta.Toki kaikki perussuomalaiset suo tutkijalle sananvapauden mutta hän ei voi puhua perusuomalaisten nimissä omia mielipiteitään.
- Anonyymi
Älä viitsi kiemurrella. Puoluejohto oli julkaisemassa kirjaa ja kirjoittajan mukaan sen sisältö oli täysin hyväksytty persuissa. Siitä irtauduttiin vasta kun kohu alkoi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä viitsi kiemurrella. Puoluejohto oli julkaisemassa kirjaa ja kirjoittajan mukaan sen sisältö oli täysin hyväksytty persuissa. Siitä irtauduttiin vasta kun kohu alkoi.
Siis "julkaisutilaisuudessa" ei tullut esiin kuin se mediakriittinen osuus mikä pitikin olla kirjan pääpointti.Luuletko että esim Halla-aholla on aikaa tutustua 400 sivuiseen kirjaan jonka tutkija oli tehnyt.Naiskäsitys siinä oli "tutkian" omia huomioita ,ei perussuomalaisten.Muutenhan puolueohjelmassa olisi jo tuonsuuntaisia viitteitä kuin tutkija nyt toi esiin,
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis "julkaisutilaisuudessa" ei tullut esiin kuin se mediakriittinen osuus mikä pitikin olla kirjan pääpointti.Luuletko että esim Halla-aholla on aikaa tutustua 400 sivuiseen kirjaan jonka tutkija oli tehnyt.Naiskäsitys siinä oli "tutkian" omia huomioita ,ei perussuomalaisten.Muutenhan puolueohjelmassa olisi jo tuonsuuntaisia viitteitä kuin tutkija nyt toi esiin,
Näin se menee enemmän olisin kiinnostunut median yksipuolisesta ja suorastaan harhaanjohtavasta uutisoinnista Suomessa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä viitsi kiemurrella. Puoluejohto oli julkaisemassa kirjaa ja kirjoittajan mukaan sen sisältö oli täysin hyväksytty persuissa. Siitä irtauduttiin vasta kun kohu alkoi.
Saatiinpahan sanottua ja paljastettua suvakkihyyssääjien asenteet kerralla just, niinkuin ne ovat.
Ilmankos siellä teidän porukoissa alkoikin jumalaton itkupotkurähinä ja itsensä korottaminen.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413908Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3533027Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt131937Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101665Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41109- 71964
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23821- 69793
- 44784