KIINNI. Kiinassa uusi aalto ja tauteja ihan stnasti. Nyt EI SAA PÄÄSTÄÄ ULKOMAALAISIA SUOMEEN.
Pian on taas rajat
Anonyymi
29<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Ja lukujen ei tartuntoja ole paljon yhtään. Vain 11 päivässä koko Kiinassa.
Onko ne taas raahannu niitä käärmeitä ja lepakkoja syötäväksi mikä niitä kinkkejä oikein riivaa ne ei ole mitään ihmisen ravintoa
Ne lepakonsyöjät pitäisi eristää tarpeeksi pitkään. Liian äkkiä aloittivat taas valtaisat eläinmarkkinat. Eikö siellä tosiaankaan ole tietoa elävien eläinten käsittelystä?
Miten kiinassa on voinut olla lääketiedekin jotain huippuluokkaa, vai onko se vaan luulopuhetta.
Kiinalainen lääketiede poppakonsteja. Syöttävät purkitettuja käärmeitä ja liskoja liemissä potilaille.
Eiköhän se lääketiedekin ole taattua alibaba laatua myymme teille täyttä roskaa
Suomessa epidemia on sammunut , kiitos sote-ministerin ja STM:n kansliapäällikön syvätieteellisen työn.
Kiina on kaukana, epidemia on Kiinassa ja Ameriikassa, ei STM:n enää tarvitse maskeista murehtia. Venäjällä epidemia on hyvin hallinnassa, koska siellä ei nykyisin kukaan kuole coronaan.
Sanoihan jo Tuntemattomassa vanha kapteeni, että sotaa ei tule, sota on kaukana, Balkanilla asti.
Corona on vielä kauempana, merte takana.
Ollos huoleton, STM:si valveilla on.
Työväenluokan ei tarvitse olla huolissaan, sillä SDP-johtoinen hallitus huolehtii, että apteekkarit ynnä muut koijarit eivät pääse luovimaan eikä rikastumaan, vaikka toinen, kolmas tai neljäs corona-aalto tulisikin.
Kyllä sieltä pian Euroopastakin lappaa väkeä Suomeen lomille. Voi hyvänen aika sentään, eikö olisi viisaampaa jokaisen maan asukkaan pysyä nyt kotimaassaan ja matkailla siellä. Varmaa, että syksyllä toinen aalto Suomessa ja pahempi kuin tämä! Mistä löytyisi nyt viisaita!
Tai sitten mitään toista aaltoa ei tule koskaan. Ei toinen aalto varma ole eikä se välttämättä ole edes näin paha. Typerät koronahysteerikot vain kuvittelee kaikenlaista.
Seuraava corona-aalto tulee ja Suomi näyttää maailmalle, että täällä ei mitään maskeja tarvita, jotka ovat Suomen korkeimman terveysviranomaisen STM:n mukaan jopa terveydelle haitallisia. Myös sote-ministeri on samaa mieltä, vaarallisia on mutta ei kiellettyjä.
SDP suojelee coronalta, ei täällä maskeja tarvita.
Suomen suljettuna säkissä elämisen lopputulos on korona sekä velkaperse.
"Suomen suljettuna säkissä elämisen lopputulos on korona sekä velkaperse."
-Täsmälleen näin. Suomen olisi tosiaan kannattanut ottaa vanhaan tapaan mallia Ruotsista, sieltä kun kaikenlaiset hapatukset ovat Suomeen uineet. Ruotsin mallilla olisimme välttäneet tosiaan tuon mainitsemasi pohjattoman velkaantumisen ja myös olisimme välttäneet koronauhrit Ruotsin tapaan.....
Kiina pitäisi sulkea kokonaan ilmatilasta alkaen.
Miksi Kiina?
Ruotsi on coronakuolleisuudessa per asukasluku maailman johtavin maa.
Ruotsin ilmatila pitäisi sulkea eikä Kiinan.
Suomeakin paremmin coronaepidemia on hoidettu esim. Ugandassa, missä ei ole yhtään tartuntaa.
Kannattaisiko STM:n lähettää korkea virkakunta Ugandaan tutustumaan menestyksekkääseen coronan torjuntaan?
Maailma ei tarvitse kiinalaisia roskatuotteita ne on ongelmajätettä
Ei meillä hätää ole. Oha meillä tukena turvana älykäs pääministerimme, hänellä rahaa kultaa, suitsuketta ja mirhaa puolusvoimat ympärillään ylhäisyydessään, twiittailee ylimielisesti alamaisilleen ehkä joskus iltaisella vilkuttaa ikkunasta sisämaahan päin siunaten Suomen kansaa. Kiitos kiitos luojalle että järjestit meille oman kuningattaren sekä hänen toimesta vielä saamme helkkarin moisen vekselin jotta pärjäämme täällä pohjoisessa muutaman miljoonan asukkaan valtiossa , ennen kaikkea tärkeää ettå selkä kipeänä voimme raataa töitä saadaksemme joskus hiukan jotain pientä suuhun pantavaa juotavaa myös itselemme kuin myöskin joutoa aikana teetetyltä ilmaiselta työltä saamme rakastella kilpaa matujen kanssa. Kiitos kiitos.
https://www.youtube.com/watch?v=yqrAPOZxgzU
ei kait eu;lle jäsenmaksuja kuitenkaan tarvi tänä vuonna? tästä velkataakasta mitä noi haahkat tuolla hallituksessa luovat, ei tulla ikinä selviämään
Eu:n jäsen maksut ovat vain harmittomia tahroja paperilla sillä meillä on älykäs pääministerimme , hänellä rahaa kultaa, suitsuketta ja mirhaa puolusvoimat ympärillään yksinäisessä ylhäisyydessään sekä narrinaan takamies ennenstään tunnettu velka-eemeli Saukki takkatulen lämmössä kaivamassa vanhasta nenästää räkä knölleröä koronan jäljiltä joten elämämme on turvattua rajatt kaupankäynti suljettuna säkissä poissa maailman yhteyksien kauheuksilta epidemian hirvistyksiltä. Suomi on siunattu valtakunta.
Joko sieltä on korona V2 tulossa, eikö Trumpin suosio ole vielä tarpeeksi laskussa?
Tai sitten sitä ei koskaan tule. Kiinassa on vain muutama hassu tapaus ja hysteerikot alkavat heti aivottomasti rääkyä.
Ruotsi Coronakuolleisuudessa johtava maa? Ei tasan ole, eika edes tule. Maat joissa on tollut tiukin karanteeni Euroopassa ovat myos johtajia koronakuolleisuudessa.
Hieno yhtalo, eiks ookin: Espanja ja Italia
Kiina aloitti taas toalitarisen uhonsa, se kuuluu kiinalaiseen systeemiin. Se alkoi Kiinasta ja levisi. Eurooppaankin. Totalitaarinen, kiinalainen henkilopalvonta. Valtio ennen kansalaisia periaate. Koronan vaarallisuudesta uhoaminen onkin oman asian hypetystä, kuten ne palkatut tutkijatkin uhosivat Suomeen kymmeniä tuhansia kuolleita.....No niin. Mutta. Korona on terveydenhuollon ongelma. Ei tavallisen kansalaisen.
Kerron miksi.
On täysin totta, etta esimerkiksi Suomessa käytännöllisesti katsoen ihan jokainen koronaan menehtynyt on ollut terveydenhuollon asiakas, asunut alun perin terveydenhuollon laitoksessa, ja vielä toinen jalka jo haudassa. Terveydenhuollon henkilöstössä puolestaan itsessään on eniten koronatartuntoja, melkein joka viides todettu tartunta on hoitoihenkilökunnalla. Silti palvelusuhteessa olevasta henkilökunnasta ei Suomessa ole kuollut yhtäkään. Tämän ilmoittaa THL rekisteri.
Kyse on siis terveydenhuollon sellaisesta ongelmasta, jossa he näkevät hoidokkiensa sairastuvan laitoksessaan. Sellaiseen tautiin josta ainakaan henkilökunta ei pidä. Kyseenalaista toisaalta on, onko miellyttävämpi kuolla koronaan, kuin kärsiä jokin muu tauti loppuun....Siitähän näissä on kyse, mutta se on eri asia.
Korona tekee terveydenhuollon työn hankalammaksi, koska se edellyttää hoitajilta huolellista suojautumista, jos ja kun virus halutaan pitää poissa esim. sairaaloista, niin ettei epidemioita synny...
Koronavalitus ja hypetys on alkuja tuolta, ja heidän asiansa hypettämistä. Korona todella hankaloittaa terveydenhuollon tavallisia tehtäviä. Vikana vain on, että he haluavat teettää kaiken ikävän muilla ihmisillä.
Rokotetta odotellessa terveydenhuolto voisi aivan hyvin itse keskittyä oman itsensä puhtaana ja viruksettomana pitämiseen. Se riittäisi aivan hyvin, vaikka siitä toki heille hiukan harmia ja vaivaa.
Etteivät edes häpeä!
Voisiko+syynä+olla+kuolemien+puutteeseen+se,+että+henkilökunta+on+alle+70+vuotiaita+ja+potilaat+yli.
Joku+sivullinen+tartuttaa+henkilökuntaa:+joko+uusi+potilas+tai+vaikka+maskia+pitämätön+ruokakaupan+asiakas+hyllyrivien+välissä.
Suojavarusteita+ei+riitä+sairaalan+ulkopuoliseen+käyttöön,+koska+niitä+ei+riitä+edes+ensiavun+henkilökunnallekaan.
Kuten+muistamme,+STM+jäi+K.+Varhilan,sd,+johdolla+pois+EU:n+yhteisi+stä+suojavarustetilauksista.+Oliko+syy+sitten+pelkkä+hölmöys+vai+ideologinen+tyhmyys,+mene+ja+tiedä.
Hoitohenkilökunta+voisi+välttyä+tartunnoilta+vain+siten,+että+muut+ihmiset+suljettaisiin++sisätiloihin+ja+heille+annettaisiin+ulkonaliikkumiskielto+24/7.
Lievempi+muoto+olisi+ulkona+taajamissa++maskin+käyttöpakko,+jolla+vähennettäisiin++terveydenhuollon+henkilökunnan+tartuttamista+kohdattaessa+kadulla+ja+kaupassa.
Tutkimuksien+mukaan+++(+ei+STM+)++maski+vähentää++muiden+tartuttamista+n.+15%-20+%:sti.
Niiden+pitäisi+hävetä,+jotka+eivät+käytä+maskia.
Samaa copy/ paste jaskaa taas...
Jos maskia pitäisi käyttää niin sitä tarvitsee ainoastaan julkisissa sisätiloissa kuten kaupassa ja julkisissa liikennevälineissä. En näe mitään hyötyä siinä, että sitä käytetään ulkona, ei edes taajamissa. Ulkona tartuttaminen on paljon vähäisempää ja etäisyyksiä on helpompi pitää.
Tosin tauti ei ole nyt ongelma, tauti on lähes kadonnut Suomessa (toistaiseksi). Joten maskipakon vaatiminen juuri nyt on täysin idioottimaista.
Ja maskiksi kelpaa vaikka kaulaliina tai jopa talouspaperi. Ei "oikeista" maskeista tarvitse maksaa senttiäkään.
Tarvii sanoa, etta meillä on ollut tavallisen fiksut ja hienot viranomaiset, jotka eivät ole lähteneet mukaan koronauhoon ja kansalaisten alistamiseen.
Toinen on tikanne monessa muussa maassa, joissa viranomaisten topeksintä kostetaan kansalaisille, ja heita pompotellaan ihan miten sattuu huvittamaan. Poliisivaltion olosuhteissa.
Kurjaa on siellä elämä.
Viruksen uskotaan muuttuneen yhä tarttuvammaksi
https://www.verkkouutiset.fi/koronavirus-on-muuttunut-entista-tarttuvammaksi-tutkijaryhma-uskoo/
Jos tulee toinen aalto, kasvosuojaimet käyttään kaikille, eikä suljeta yhteiskuntaa.
Voi jumalauta näitä kotivirologeja...
Ja edelleenkin, useimmissa maissa joissa on ollut maskipakko on myös suljettu yhteiskunta. Maskipakko ei estä yhteiskunnan sulkemista. Esimerkiksi ravintoloissa pitää syödä ilman maskia joten ne suljetaan pahimman epidemian ajaksi. Näin on tehty joka ainoassa maassa joissa epidemia on ollut paha ja on ollut maskipakko. Maskipakko ei estänyt ravintoloiden sulkemista ja ne avattiin vasta kun tapausten määrä oli romahtanut.
Ja käsien pesu on tärkeämpi asia kuin maski. Maski on vain lisä siihen. Tämä pätee jopa lääkäreihin, he puhdistavat käsiään joka välissä.