Suomen ja Saksan yhteistyö EU:ssa

Anonyymi

SUOMI ja Saksa näkevät edessään maailman, jossa vallitsevat mullistus ja epäjärjestys: geopoliittinen kilpailu lisääntyy, Kiinan esittämät vaatimukset kasvavat ja Venäjän pullistelu muuttuu aggressiivisemmaksi.

Kyber- ja tietoverkkoriskit lisääntyvät, ja se tekee kriittisestä infrastruktuurista entistä haavoittuvamman. Pyrkimyksiä välittää väärää tietoa tahallisesti valeuutisten avulla esiintyy koko ajan enemmän.

Tämän lisäksi kohtaamme kansainvälisen terrorismin ja ilmastonmuutoksen kaltaisia maailmanlaajuisia ongelmia, joiden seuraukset näkyvät nykyisin muun muassa Sahelin alueella sekä arktisella alueella.

Ympäri maailman leviävien tartuntatautien vaikutuksilta emme ole säästyneet Euroopassakaan, kuten koronaviruspandemia on tuskallisesti osoittanut.

8

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      KORONAVIRUSKRIISIN jälkeen meidän ei tarvitse tyytyä ainoastaan palauttamaan tilannetta entiselleen, vaan meillä on mahdollisuus katsoa eteenpäin ja nähdä kriisi mahdollisuutena Euroopalle.

      Näin ymmärrän myös heinäkuun ensimmäisenä päivänä alkavan Saksan puolen vuoden mittaisen Euroopan unionin neuvoston puheenjohtajakauden moton, joka on ”Yhdessä vahvempaa Eurooppaa rakentamassa”.

      Euroopan turvallisuus- ja puolustuspolitiikalle tämä tarkoittaa, että meidän tulee pystyä takaamaan Euroopan turvallisuus jatkuvasti, kriisistä riippumatta.

      Tähän yhteistyöhön luen nimenomaisesti mukaan myös Britannian – maa on edelleen kumppanimme ja liittolaisemme valitettavasta EU-erosta huolimatta. Euroopan turvallisuus on jakamaton.

      Yhteisen eurooppalaisen uhkakäsityksen määrittäminen ja prioriteettien yhteinen linjaaminen on erittäin tärkeää. Sen vuoksi meidän täytyy tiivistää EU:n ja Naton välistä yhteistyötä entisestään. Sotilaslääketieteen palveluita yhdistävä European Medical Command ja investoinnit koko Euroopan infrastruktuuria vahvistavaan sotilaalliseen liikkuvuuteen osoittavat, miltä yhteistyö voi näyttää konkreettisesti.

    • Anonyymi

      Saksa voisi palauttaa etu-pommerin takaisin Ruotsille, alueen oikealle omistajalle.

      • Anonyymi

        Kedeltähän Ruotsi sen mahtoi valloittaa?


    • Anonyymi

      Ihan hyvä, että EU:lla on Saksa lippulaivana ja Merkel sen kipparina.
      Kyllä koronastakin vielä toivutaan, vaikka EU-vihaajat kovasti hanttiin panevatkin.

    • Anonyymi

      Hauska tuo EU.

      President of the european parliament pokkana selitti Faragelle, että Itä-Euroopan kommunismin ja natsisaksan kukistuminen oli EU:n ansiota.

      Siinä tallenne parlamentin istunnosta:
      https://www.youtube.com/watch?v=i9n32e2LN6s

    • Anonyymi

      Kiina on EU:n kaveri. EU poistaa ihmisoikeusraporteista Kiinalle epämiellyttäviä osioita.

      • Anonyymi

        Ei vaan eu on kiinan vasalli.
        Konkurssikypsä eu tarvitsee kipeästi investointirahoitettuja hankkeita.

        Siksi ollaan hiljaa kiinan lukuisista epäkohdista.
        Ihmisoikeudet, ympäristö ja muu on sanahelinää.


    • Anonyymi

      Kaikki yhteistyö Euroopan maiden välillä on hyvästä, kunhan se on demokraattista ja toisiaan tukevaa. Harmi vain, että Velkaunioni tuli sotkemaan tätä hyvää työtä, johon demokratialla ja diplomatialla päästiin. Onko nyt hyvä, kun EU kuoli ja jouduttiin pakkoliittoon loisen kanssa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      113
      4802
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3493
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2420
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1538
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1473
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      39
      1349
    7. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      23
      1212
    8. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1202
    9. 165
      1079
    10. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1078
    Aihe