Onko Australia Jehovan todistajien järjestölle käännekohta?

YLE kertoi kesällä 2015, että Jehovan todistajat on salannut lasten seksuaalista hyväksikäyttöä Australiassa vuosikymmenien ajan. Jehovan todistajat on käsitellyt yli tuhat hyväksikäyttötapausta omassa piirissään vuodesta 1950 lähtien, eikä yhtäkään tapausta ole raportoitu poliisille.

Jehovan todistajien hallintoelimen jäsen Geoffrey Jackson joutui muutaman tunnin kuulusteluun Australiassa.

Loppuiko Australian pedofiilitutkinta tähän? Pääsivätkö seksuaalirikosten piilottajat ilman seuraamuksia? Ei.

Prosessi jatkuu yhä.

https://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_w784.html

6

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Yhyy. . meitä vainotaan " sanoivat peikkolapset ja heiluttivat suuria karvaisia käsiään.

      • Anonyymi

        Höhöö ja samaan aikaan jehovalafkan pomopamput kiertelee, venkoilee, punastelee ja vääntelee naamaa kuten Stephen lett broadkastingissiissa.

        Syy: Liian selvä kysymys, johon vastaaminen vaatii vähän selkärankaa.

        Johtopäätös: On aivan hyvä, että prosessi jatkuu.
        Se on kasvattava kokemus näille jehovien voidelluille ja muille kihoille siinä lahkossa.


      • Anonyymi

        Pilalla koko lahko. Missä muualla on näin paljon pedofiili asioita käsiteltävänä jatkuvasti vuodesta toiseen eikä loppua tule? Vaikka nämä haukkuu muita kirkkoja, niin eivät ole missään asiassa yhtään kummempia, päin vastoin, jopa pahempia.


    • Anonyymi

      Tästä ei varmaan tule ikinä loppua. Näitä asioita on veivattu jo 2000 luvun alusta asti, ainakin, muistelen.

      • Anonyymi

        Näitä riittää niin kauan kuin tuo lahko on olemassa! Riittää siksi, koska he eivät milloinkaan muuta 2 todistajan sääntöä..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näitä riittää niin kauan kuin tuo lahko on olemassa! Riittää siksi, koska he eivät milloinkaan muuta 2 todistajan sääntöä..

        Kahden todistajan sääntö se ettei ilmoiteta viranomaisille. Tämä käy kalliiksi ja ennenkaikkea tuottaa uhreja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      149
      2179
    2. 121
      1465
    3. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      336
      1270
    4. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1190
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      65
      1185
    6. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      3
      1181
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      141
      1159
    8. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1109
    9. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      99
      978
    10. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      977
    Aihe