Transportteri T5, millä koneella?

Anonyymi

Yhtenä vaihtoehtona on harkinnassa otsikon kulkine kevyeen yksityiskäyttöön, mieluummin Euro 6 kuin Euro 5 vuosilta, mutta en ole sen paremmin tullut seuranneeksi noiden mallien dieselkehitystä / konevaihtoehja.

Melko usein näkee jotakin 102-heppaista nuhapumppua. Mikähän noista dieselistä olisi suositeltava, eli mekaanisesti kestävempi vaihtoehto.

Pikaisesti nettiahkuja tehdessäni tuli melko suuri kirjo koppeja ja usein jopa 250tk - 350tk ajettuja joista osa / monikin oli kuitenkin ulkoisesti todella siistin näköisessä tikissä. Osa alle ilmoitettu 200tk, toivoen kilsojen olevan todellisia.

Noin yleisesti ottaen, käytetyn pakun hankinta on melko haasteellista, sillä suurin osa tulee tietty yrityskäytöstä ja käyttöolosuhteet ovat hyvin vaihtelevia, eikä nuo nykyiset Long Life "huollot" ole todelllakaan plussaa, automerkistä riippumatta.

Vaikutan keskeisemmässä EU:ssa, eli hintataso ilmeisesti hieman maltillisempi kuin Suomessa, eli laitoin kokeeksi hakuun kulkineet alle 10 000 euroa.

Uusista PSA:n pakuista paikallinen edustaja tajosi taannoin pyytämättä 24-32% alennusta listahinnasta ja optioista 50%, eli joidenkin käytettyjen hinta vs. uuden hinta vatii harkintaa sekin.

Ps. VW:n dieselgatesta ei sitten kannata kennekään innostua julistamaan, se on hyvin tiedossa ;-)

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

        https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
        Maailman menoa
        72
        4924
      2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

        Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
        Maailman menoa
        11
        3349
      3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

        Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
        Maailman menoa
        20
        2632
      4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

        🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
        Ikävä
        57
        1685
      5. Miksi pitäisit enemmän

        Minusta kuin siitä toisesta?
        Ikävä
        47
        1556
      6. Tämmönen höpsö

        Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
        Suhteet
        44
        1336
      7. Mitä meidän välillä

        Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
        Ikävä
        94
        1302
      8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

        Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
        Maailman menoa
        219
        1083
      9. Hiljaisuus

        Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
        Ikävä
        71
        995
      10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

        Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
        Sanaristikot
        51
        875
      Aihe