Lakiehdotukseni koskien ruotsin kieltä

Anonyymi

Suosittelen muuttamaan kansalaisuuslakia siten, että jokaisen joka haluaa saada Suomen kansalaisuuden tulisi asuttuaan viisi vuotta Suomessa, käydä läpi pakollinen suomen kielen koe. Asuttuaan viimeistään kymmenen vuotta, kansalaisuutta hakevan tulee käydä läpi pakollinen ruotsin kielen koe. Tämän jälkeen kansalaisuutta hakeva ulkomaalainen henkilö voi saada kansalaisuuden, jos muut ehdot täyttyvät. Lisäksi suosittelen muutosta virkamiesten kielitaitovaatimuksiin. Nykyisin esimerkiksi rajavartijan täytyy osata tyydyttävästi ruotsia ja hyvin suomea. Mutta jos ehdotukseni menisi läpi, vaatimukset olisivat seuraavat: hyvä ruotsin kielen taito ja hyvä suomen kielen taito.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaikuttaa siltä että Ruotsi olisi sopiva maa tälle laille. 😂

      • Anonyymi

        Ruotsissa on kohta enemmän maahanmuuttajia kuin ruotsalaisia - joten kannattaa varautua jo nyt syntyperäisten ruotsalaisten maastapakoon Ruotsista.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ruotsissa on kohta enemmän maahanmuuttajia kuin ruotsalaisia - joten kannattaa varautua jo nyt syntyperäisten ruotsalaisten maastapakoon Ruotsista.

        Ei ne käy Suomessa edes lomalla joten tuskin ne tänne ovat muuttamassakaan. Tosin Norja taisi jo ilmoittaa että kriisin sattuessa se ei päästä ruotsalaisia maahan. Silloin ei taida kauhean montaa suuntaa olla jäljellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3847
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      187
      3686
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2098
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1172
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      149
      1117
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1024
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe