Vaihteisto alkanut lievästi ujeltaa

Anonyymi

Onkohan Peugeotin 407 2,0 HDi manuaalivaihteisto tulossa tiensä päähän, kun nelosella moottorijarrutustilanteessa tekniikka hiukan viheltää tai ujeltaa 65-50km/h nopeusalueella. Hiukan myös kolmosella, mutta vitosella ja kutosella en ääntä ole huomannut. Auto on 377000km ajettu ja lähinnä maantieajossa. Ehjän makuinen auto muutoin kaikin puolin.

2

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaihteet 1-4 menee sivuakselin kautta. 5-vaihde on suora. 5-vaihteella pyörii vain pääakseli eli sivuakselin laakeri hieman ääntää.
      Pienestä ujelluksesta ei tarvitse vielä olla huolissaan. Minulla ääntänyt jo 5 vuotta. Se kutonen on rakennettu 5-vaihteen yhteyteen eli voima ei kulje sivuakselin kautta.
      Jotenkin näin. Korjatkaa jos ei ole.
      RMB54

      • Anonyymi

        Kiitokset poikkeuksellisen hyvästä ja asiantuntevasta kommentistasi!

        Oletko kysellyt hintaa korjaukselle?

        Vanhana koneinsinöörinä pelkään aina kuluneita laakerointeja. Tuon Peugeotin kaksilitraisen dieselin kanssa on kyllä syytä pitää laakerit ja rattaat kunnossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5607
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2066
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1717
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      998
    Aihe