Pitäskö lukita kaikki kirkkojen ovet?

Anonyymi

Sivistyneiden valtioiden lapsillakin on ihmisoikeudet ja siitä ovat vastuussa aikuiset!

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/0b5cac58-5edd-4d93-b2bb-5ec40b14de5d
"Vähintään kolme tuhatta lasta on joutunut seksuaalisen hyväksikäytön uhriksi Ranskan katolisessa kirkossa vuoden 1950 jälkeen, asiaa tutkinut komissio kertoi keskiviikkona AFP:n mukaan.

Luku saattaa komission mukaan olla vielä paljon suurempi.

Komission johtaja, virkamies Jean-Marc Sauve sanoo, että alustavien tietojen mukaan hyväksikäyttöön on syyllistynyt 1 500 papistoon ja muuhun kirkon henkilökuntaan kuuluvaa henkilöä.

Komissio perustettiin viime kesäkuussa ranskalaisten piispojen aloitteesta sen jälkeen, kun Ranskan katoliseen kirkkoon oli kohdistunut useita pedofiliasyytöksiä. Komissioon kuuluu lakiasiantuntijoita, lääkäreitä, historia-asiantuntijoita, sosiologeja ja teologeja.

Uhreja varten perustettuun puhelinnumeroon tuli viime vuoden aikana 5 300 yhteydenottoa.

Keskimäärin tapauksia on ollut yli 40 joka vuosi.

– Olen syvästi vakuuttunut, että uhreja on vielä paljon enemmän, Sauve sanoi tiedotustilaisuudessa.

Paavi Franciscus on vaatinut rikosten selvittämistä kirkossa. Viime vuonna hän teki linjauksen, jonka mukaan lasten seksuaalisesta hyväksikäytöstä tietävillä on velvollisuus ilmoittaa asiasta esimiehelleen. Tämän odotetaan paljastavan lukuisia uusia tapauksia.

Komission lopullinen selvitys valmistuu ensi vuonna. Selvitykseen tulee ohjeet hyväksikäytön ehkäisystä tulevaisuudessa.

Yksi paljon julkisuutta saanut tapaus viime vuosilta on 75-vuotias katolinen pappi Bernard Preynat, joka tuomittiin maaliskuussa viiden vuoden vankeusrangaistukseen poikapartiolaisiin kohdistuneesta seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Tuomio annettiin Lyonissa. Preynat myönsi ”hyväilyt”, joiden hän tiesi olevan kiellettyjä.

Seksuaalisen hyväksikäytön uhrit ovat kiitelleet Ranskan katolisen kirkon pyrkimystä läpinäkyvyyteen."

6

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siis, hyväksytte lasten kaltoin kohtelemiset.

    • Anonyymi

      Ilmeisesti uskovaiset hyväksyvät aloituksen sisällön esillä olleet laittomuudet Laillisiksi!
      SUOMEN Lain mukaan se on näin:
      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731
      Finlexin sisällön tuottaa ja sitä ylläpitää Edita Publishing Oy
      11 § (24.7.1998/563)
      Rikoksentekijän suojeleminen
      Joka saatuaan tietää rikoksen tehdyksi edistämällä rikoksentekijän pakoa tai hävittämällä todisteita estää tai yrittää estää rikoksentekijän saattamista vastuuseen rikoksesta, on tuomittava rikoksentekijän suojelemisesta sakkoon tai vankeuteen enintään yhdeksi vuodeksi.

      Mitä 1 momentissa säädetään, ei koske rikokseen osallista eikä 10 §:n 2 momentissa mainitussa suhteessa rikoksentekijään olevaa henkilöä, eikä rikosta, josta ei säädetä ankarampaa rangaistusta kuin kuusi kuukautta vankeutta."

    • Anonyymi

      Lasten kanssa työskentelevien taustat tutkitaan , kirkolle riittää kiitos jeesus kiitos kiitos jammu setä.

    • Anonyymi

      Kirkkohan se on syypää suomalaisten juoppouteen ja Suomen suureen pakolaismäärään ja valtakunnan heikkoon taloudelliseen tilaan.

      • Anonyymi

        Kirkon jeesustelulla luodaan paskaa, joka on ajan kanssa merkityksellistä.


    • Anonyymi

      Samalla logiikalla voidaan siis pistää kaikki isät ja opettajat vankilaan. Onhan heillä tilastollisesti 3x suurempi mahdollisuus hyväksikäyttää lasta kuin papeilla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      143
      1859
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      280
      977
    3. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      838
    4. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      78
      797
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      729
    6. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      10
      692
    7. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      671
    8. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      48
      656
    9. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      43
      640
    10. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      58
      634
    Aihe