Sivistyneiden valtioiden lapsillakin on ihmisoikeudet ja siitä ovat vastuussa aikuiset!
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/0b5cac58-5edd-4d93-b2bb-5ec40b14de5d
"Vähintään kolme tuhatta lasta on joutunut seksuaalisen hyväksikäytön uhriksi Ranskan katolisessa kirkossa vuoden 1950 jälkeen, asiaa tutkinut komissio kertoi keskiviikkona AFP:n mukaan.
Luku saattaa komission mukaan olla vielä paljon suurempi.
Komission johtaja, virkamies Jean-Marc Sauve sanoo, että alustavien tietojen mukaan hyväksikäyttöön on syyllistynyt 1 500 papistoon ja muuhun kirkon henkilökuntaan kuuluvaa henkilöä.
Komissio perustettiin viime kesäkuussa ranskalaisten piispojen aloitteesta sen jälkeen, kun Ranskan katoliseen kirkkoon oli kohdistunut useita pedofiliasyytöksiä. Komissioon kuuluu lakiasiantuntijoita, lääkäreitä, historia-asiantuntijoita, sosiologeja ja teologeja.
Uhreja varten perustettuun puhelinnumeroon tuli viime vuoden aikana 5 300 yhteydenottoa.
Keskimäärin tapauksia on ollut yli 40 joka vuosi.
– Olen syvästi vakuuttunut, että uhreja on vielä paljon enemmän, Sauve sanoi tiedotustilaisuudessa.
Paavi Franciscus on vaatinut rikosten selvittämistä kirkossa. Viime vuonna hän teki linjauksen, jonka mukaan lasten seksuaalisesta hyväksikäytöstä tietävillä on velvollisuus ilmoittaa asiasta esimiehelleen. Tämän odotetaan paljastavan lukuisia uusia tapauksia.
Komission lopullinen selvitys valmistuu ensi vuonna. Selvitykseen tulee ohjeet hyväksikäytön ehkäisystä tulevaisuudessa.
Yksi paljon julkisuutta saanut tapaus viime vuosilta on 75-vuotias katolinen pappi Bernard Preynat, joka tuomittiin maaliskuussa viiden vuoden vankeusrangaistukseen poikapartiolaisiin kohdistuneesta seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Tuomio annettiin Lyonissa. Preynat myönsi ”hyväilyt”, joiden hän tiesi olevan kiellettyjä.
Seksuaalisen hyväksikäytön uhrit ovat kiitelleet Ranskan katolisen kirkon pyrkimystä läpinäkyvyyteen."
Pitäskö lukita kaikki kirkkojen ovet?
6
197
Vastaukset
- Anonyymi
Siis, hyväksytte lasten kaltoin kohtelemiset.
- Anonyymi
Ilmeisesti uskovaiset hyväksyvät aloituksen sisällön esillä olleet laittomuudet Laillisiksi!
SUOMEN Lain mukaan se on näin:
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731
Finlexin sisällön tuottaa ja sitä ylläpitää Edita Publishing Oy
11 § (24.7.1998/563)
Rikoksentekijän suojeleminen
Joka saatuaan tietää rikoksen tehdyksi edistämällä rikoksentekijän pakoa tai hävittämällä todisteita estää tai yrittää estää rikoksentekijän saattamista vastuuseen rikoksesta, on tuomittava rikoksentekijän suojelemisesta sakkoon tai vankeuteen enintään yhdeksi vuodeksi.
Mitä 1 momentissa säädetään, ei koske rikokseen osallista eikä 10 §:n 2 momentissa mainitussa suhteessa rikoksentekijään olevaa henkilöä, eikä rikosta, josta ei säädetä ankarampaa rangaistusta kuin kuusi kuukautta vankeutta." - Anonyymi
Lasten kanssa työskentelevien taustat tutkitaan , kirkolle riittää kiitos jeesus kiitos kiitos jammu setä.
- Anonyymi
Kirkkohan se on syypää suomalaisten juoppouteen ja Suomen suureen pakolaismäärään ja valtakunnan heikkoon taloudelliseen tilaan.
- Anonyymi
Kirkon jeesustelulla luodaan paskaa, joka on ajan kanssa merkityksellistä.
- Anonyymi
Samalla logiikalla voidaan siis pistää kaikki isät ja opettajat vankilaan. Onhan heillä tilastollisesti 3x suurempi mahdollisuus hyväksikäyttää lasta kuin papeilla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2453115Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell181740Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.231443Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1301253- 1041248
- 761172
Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531062Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581045Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717967- 135962