syksyä ja talvea kohti mentäessä. Täytyykin alkaa jo kiillottamaan talvisaappaita.
Kohta ne päivät alkaa lyhentyä
20
65
Vastaukset
- Anonyymi
Ylihuomenna on kesä ohi.
- Anonyymi
Miksi synkistelet noin?
- Anonyymi
Helteet tosin jatkuvat syyskuuhun saakka.
- Anonyymi
Syyskuussa saa sitten taas alkaa odotella uutta kevättä.
- Anonyymi
Marraskuun rännät on jo ovella.
- Anonyymi
Lidlin vaellustossuja ei tarvitse puunata ja kulkevat mukana ympäri vuoden.
- Anonyymi
Parin kuukauden päästä alkaa räntäsateet.
- Anonyymi
Juu... ottiatuota... haeppa vinniltä ne sukset porstuvaan notta ovat siinä valahimina kun lunta tulloo. Ja potkukelkka kans.
- Anonyymi
Nyt saa talvitakkeja hyvin alesta.
- Anonyymi
Lentokoneetkaa enään pahemmin jätä paskaisia vanojaan taivaalle. Voi tulla kylmä talvi?
- Anonyymi
Tulis nyt vähän lunta, ainakin tänne eteläänkin. Olisi vähän valoisaampaa sitten, tulevana talvena.
- Anonyymi
sais tulla karanteeni olis kiva olla sisällä lämpimässä
- Anonyymi
Sellaista se on vuodenkierto.
- Anonyymi
Nyt on liian kuuma ainakin täällä eteläisessä Suomessa. Kämppä lämpiää vauhdilla koska aurinko posottaa tiiliseinään. Kaihtimet olen laittanut kiinni ja tuuletin hurisee.
- Anonyymi
Niinpä, puoli vuotta jouluun.Kannattaa alkaa ajoissa varautumaan, ettei tule joulustressiä.
- Anonyymi
Juu, viisas katsoo vähän matkaa eteenkin päin ja varautuu ajoissa.) Ja toden totta, nyt voi löytää monia talvivarusteita säästöhinnoin. Kesäkirpputorilta luistimet ja sukset ja talvihaalaritkin. Mallit löytävät uutta muotia 15-25 vuoden päästä taas olevia, nyt retrovaatteita, mutta kun vähän nokkaansa pidemmälle katsoo, iin tulevia muotivaatteita. Muotihan kiertää. Nyt ovat taas "vesitornit väärinpäin, housutkin taas muodissa. Missä ihmeessä hippimuoti viipyy?
Vanhoja hampurilaisia ei myydä, vaikka nekin kuulemma säilyvät taskussa muuttumattomina 20 vuotta. Armeijassa syötiin ensimmäisen maailmansodan aikaista vanikkaa.
"Sukuvika se on kun suksi ei luista, elämäni varrella sen huomata sain." -Näin juhannuksena. "Kokoo nyt koko kokko kokoon" ja päästä aivot vapaalle. Niin on hyvä. Pääsisäismämmin syöntiin on vielä pitkä aika. Nyt pitää ottaa rennosti yksi kuukausi ja laskea hyttysiä, tehdä perhosretkiä tammukkapuroille, ihanille Suomen järville ja harreja ja lohia täynnään oleville virtaaville kirkasvetisille joille. Nyt pitää ottaa kännykällä ja kameroilla luontokuvia "pörriäisistä ja kiiltomadoista", linnusta ja muista luonnonihmeistä. Tuhansia järviä ja kymmeniä tuhansia jokia ja lukemattomia saaria jauimarantoja on vielä valloittamatta. Kaikkia Suomen kauniita kukkasia ja lintuja ei vielä kaikkia tunnista. Yliopistossakin piti tunnistaa vain 165 lajia. Paatsamaa en tunnistanut varvun ja lehtien perusteella. Joten oppimista elämä kaikki.
Iloja on kesällä löydettävissä miljardeista aiheista, kuin pehmean hiekan jyviä varpaiden väleissä upealla uimarannalla ja makkaran tuoksu grillinuotiolla ja tietenkin mustikkaviinerin ja mansikkajäätelön kesäinen maku yhdessä vahva-aromisen kahvikupposen ja omien ajatusten äärellä.
Syksy on lähellä ja kaukana. Kesä ei ole nyt puoliksi tyhjä, eikä puoliksi täysi, asenteesta riippuen. Ei, nyt on se kesä, josta talvella vain unelmoimme. Marini lausahdus "Nyt on aika mennä mökeille", ei toteudu kaikkien kohdalla. Mutta tänä juhannuksena Luojan lahja meille kaikille on aurinko, uimarannat, tuuli ja raikkaat vedet, metsäiset polut ja mahdollisuus taas pitkästä aikaa luoda uusia ystävyyssuhteitakin. Jos olet ujo, nyt sinun eitarvitse olla ujo, ole rohkea. Sinä olet yhtä hyvä kuin kuka tahansa meistä. Jumalan kuva ja sinä ansaitse ja saat hankituksi tänä kesänä ystäviä. Jos ei muuten löydy ystävää, kysy kirkon diakonilta ja kerro huolesi. Varmasti ystävä löytyy.
Minäkin rukoilen, että Korkein katsahtaisi sinun puoleesi laupeutensa silmillä ja ohjaisi elämäsi kulkua parhain päin! - Anonyymi
Kesät tulee ja menee. Koskaan niistä ei ehdi nauttimaan kun jussina joutuu elämään. Huomenna on heinänniittoa silmänkantamattomiin eikä se homma lopu näin parhaimman kesän aikana milloinkaan. Tämä on minun osa. Mulle on siksi sama onko joku muu vuodenaika.
- Anonyymi
Toki tykkään kesästä mutta muut saa siitä nauttia, minä en. On minulla vapaata aikaa joitakin hetkiä mutta tarkoitan viikkojen lomaa jolloin ei tarvitsisi tehdä muuta kuin olla vaan.
- Anonyymi
Välillä sitä tuumaa, että pitäkää kesänne.
- Anonyymi
Onneksi valtio jakaa rahaa köyhälle kirkolle korona kurimuksessa.
Otetaan vaan lisää velkaa ja nostetaan veroja, jotta kirkko pärjää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6668084Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672336Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332286- 1471868
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi281393Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511252Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1141244Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.70938Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65862Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7802