Ihmetystä herättää tuo ikirudan sulaminen?

Anonyymi

Kuinka "ilmastonlämpeneminen" voi olla muka noin tarkasti rajattua? Punaisen näköinen lämmin alue on vain juuri ja juuri Siperian ikiroudan kohdalla, mutta eipä juuri sen ulkopuolella?
Taas herää kysymys, että lämmitetäänkö aluetta tuolla Haarp säänmuokkauksella?
https://yle.fi/uutiset/3-11408533

19

55

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mietippä että jään sulaminen vie tuhottomasti lämpöä. Sulatappa jäätä kattilassa ja katso sähkötaulusta mittarin vilinää. Siperia olisi tuon mukaan tosi kuuma paikka ilman jäätiköitä.

      • Anonyymi

        Saa sitä lämpöä jonku aikaa ollakki!

        ” Permafrost is more widespread and extends to greater depths in the north than in the south. It is 1,500 metres thick in northern Siberia ...”

        Elikkäs: Siperiassa ton ikiroudan paksuus on 1,5 kilsaa. Aurinko lämmittää vaan sitä maanpintaa. Nyt kaikki isin pikku kotifyysikot laskemaan et kuinka nopeesti 1,5 kilometrin korkuinen jääkuutio sulaa lämmittämällä vaan sitä sen yläpintaa! :)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saa sitä lämpöä jonku aikaa ollakki!

        ” Permafrost is more widespread and extends to greater depths in the north than in the south. It is 1,500 metres thick in northern Siberia ...”

        Elikkäs: Siperiassa ton ikiroudan paksuus on 1,5 kilsaa. Aurinko lämmittää vaan sitä maanpintaa. Nyt kaikki isin pikku kotifyysikot laskemaan et kuinka nopeesti 1,5 kilometrin korkuinen jääkuutio sulaa lämmittämällä vaan sitä sen yläpintaa! :)

        "Permafrost is more widespread.... "

        Tämä oli uutta ja yllättävää, se että ikirouta onkin noin hiivatin paksua.

        Kiitos!


    • Anonyymi

      Vieläks sä jaksat ottaa tosissaa noi ilmastokysetus-”uutiset”? :/

      Ja johtuisko ”Siperian poikkeuksellisen kuuma kevät” ja kartan punotus mitenkään siitä, et tääl pohjolassa oli sit vastaavast poikkeuksellisen KYLMÄ kevät, jollonka ilmastokartanväärentäjille on ollu helppoakin helpompaa laittaa koko Siperia helottamaan? :/

      • Anonyymi

        Kartta on TARKOITUKSELLA skaalattu sinne punaisen puolelle.


    • Anonyymi

      Neukut vaan päästää kylmän sodan aikana kaappaamansa ufot ja alienit takaisin kotiin. Ufot on olleet naftaliinissa jo niin kauan että pitää esilämmitellä moottoreita senkin edestä, jossa Pohjois-Korean ydinkokeet tulevat suureksi avuksi heidän suoriattessaankin niitä Siperian aavikoilla auttaen näin samalla ufojen moottoreiden lämmityksessä.

      Eli ei mitään nähtävää. Ihan normaalia toimintaa.

    • Anonyymi

      Siperian on mannerilmasto heivaa kovien talvipakkasten ja lämpimien kesien välillä - mikään ei ole muuttunut.

    • Anonyymi

      Luulen, että ilmastonmuutos tässä on kyseessä. On huono juttu, että just Siperian ylle kuuma ilma ankkuroituu kuukausien ajaksi.
      Vapauttaako se metaanikaasua ilmaan?

      • Anonyymi

        Mannerilmasto on ja pysyy ..


    • Anonyymi

      Jänkhä juttu kyl sekin, et ketään pilipalitoimittajaa ei SE fakta kiinnostanu julkistaa edes uutisen verran, et toi koko Toukokuu oli vastaavasti epätavallisen KYLMÄ koko Pohjois-Euroopassa?!

      Mut eihä se o yhtään mediaseksikästä, koska keskiarvoista poikkeavaa kylmyyttä ei voi mitenkään lobata ilmastonmuutokseen liittyväksi, eihän vaan? :)

    • Anonyymi

      Voisiko ao. olla jotain tekemistä ilmiön kanssa. Puhutaan kyllä niin suurista määristä lämpöä ja mustaa savua taivaan tuuliin, jotta varmaan jotain osatekoa on kiihtyneeseen sulamiseen. Lämpö menee täysin harakoille ja kaikki mustuu, niin taivas, hanget kuin jäätikötkin.

      "Niinistö yrittää taivuttaa Trumpin: musta hiili leviää pohjoisille alueille aina Iranista ja Irakista, mutta Venäjä on pahin saastuttaja

      Maailma poltti viime vuonna kaasukenttien ”ylijäämäkaasua” ilmakehään 149 miljardia kuutiometriä, lähes 60 kertaa enemmän kuin Suomi kuluttaa kaasua vuodessa."

      https://www.talouselama.fi/uutiset/niinisto-yrittaa-taivuttaa-trumpin-musta-hiili-leviaa-pohjoisille-alueille-aina-iranista-ja-irakista-mutta-venaja-on-pahin-saastuttaja/5d30fc38-d3dc-30eb-97c3-7fcb5bd5665c

      • Anonyymi

        Kuka sen tavaran ostaa - se saastuttaa.

        Tupakoitsija on syyllinen tupakankasvatukseen.


      • Anonyymi

        No ituhippi sit varmaan laskis ekotekona sen kaiken kaasun pöllähtämään suoraan ilmakehään, että maailma pelastuis? :) Siis sen kaasun, jonka joukossa on iso osa metaania, joka on 4 kertaa PAHEMPI kasvihuonekaasu kuin hiilidioksidi! :)

        Ja joka räjäyttäis hyvässä lykyssä sen koko prkl öljykentän taivaan tuuliin jos 100 km säteellä siitä ykskään työntekijä pitäis tupakkatauon! :/


    • Anonyymi

      Se on sillä tapaa että sieltä vapautuu kaikenlaisia tuntemattomia kaasuja kun suo Siperiassa sulaa. Suossa kun mätänee kivikautisia dinosauruksia, mammutteja ja lohikäärmeitä. Lisäksi erilaisia viruksia ja muita härpäkkeitä nousee höyryn mukana ilmakehään. Se on maapallon tuho tuo.

      • Anonyymi

        Juu.
        Tollaset yli kilometrin syvyset suot on hyvin yleisiä nimenomaan Siperiassa.


    • Anonyymi

      Kyllä se siperian sulamislämpö tulee maan sisästä, jos syvemmältä sulaa.

      • Anonyymi

        Samaa lämpöä kuin Yellowstonessa!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Samaa lämpöä kuin Yellowstonessa!

        Juu. Joka nyt sit yht äkkiä ja tuosta vaan sit jostain syystä sattui pöllähtämään sinne Siperiaan?
        Apropoo! Jos se Siperia olis kuten Yellowstone, niin: Mites hitossa se ikirouta on sinne ikinä kyenny muodostumaankaan!?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juu. Joka nyt sit yht äkkiä ja tuosta vaan sit jostain syystä sattui pöllähtämään sinne Siperiaan?
        Apropoo! Jos se Siperia olis kuten Yellowstone, niin: Mites hitossa se ikirouta on sinne ikinä kyenny muodostumaankaan!?

        Ikirouta on ylivuotinen jää ja kun on tarpeeksi monta vuotta kulunut niin siinähän alkaa jo olemaan laajalla alueella routaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      81
      4620
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      176
      3627
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      63
      2062
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1125
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      140
      1050
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      979
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      26
      891
    Aihe