Ohisalo: Me olemme teitä varten.

Ohisalo sanoo ruotsalaislehden haastattelussa, että me suomalaiset olemme teitä (ruotsalaisia) varten. Kyllä pistää halvalla meitä suomalaisia.
952
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

On taas melkose skitsofreenista hallituspolitiikkaa!?

Liikkumisrajoituksia, käsidesiä, turvavälejä, kauppoja ja ravintoloita kiinni, suositellaan maskipakkoa, kaikki kynnelle kykenevät etätöihin, mitälie, ettei VAAN se korona leviä!!

MUTTA HEI! Samaan hengenvetoon: Tuodaan RUÅTSISTA ihan vitunmoinen liuta koronaan sairastuneita tänne Suomeen sairastelemaan, ja levittelemään koronaa! :) Eikä tartte ees maksaa mitään, Gunnar, vaan pistetään suomalaisveronmaksaja kustantamaan tämäkin aivopieru! :)

O Tempore O Morons! :/

Äänestä
  • Kuka niin on sanonut? Miksi tänne pitäisi ketään tuoda?
    Ja jos sairaita tuodaan, niin eristettynä.

    Äänestä

Suomi on kaikkia muita varten paitsi suomalaisia. Rahat jaetaan pitkin maailmaa jos joku älyää pyytää, osa pyytämättäkin. Tuodaanko sieltä uhanalaiset nyt suomeen tautia levittämään?

Äänestä

Todennäköisesti sieltä on tulossa matuja kun tuo on taas niin kiimoissa.

Äänestä
  • Se on just näi! Mantuja sieltäkin haalitaan

    Äänestä

Suomi on auttavainen ja edistyksillisin olle aina ensimmäisenä ja tiukimmin sanktioin EU:ssa.
Suomi on demarien mielestä rikas, jonka vuoksi Suomi auttaa köyhenpiä EU:n maia ja EU:n ulkopuolella.
Suomi on rikkaampi kuin esim Ferrareita, Lamborghineja ym. valmistava Italia.

Vaikka Suomi on niin hirveän rikas, niin miksi suomalaiset ajavat EU:n vanhimmilla ja kalleimmilla autoilla, maksavat hurjasti korkeampas veroa eivätkä saa sen kummoisempia sosiaalisia etuuksia, jos ovat tavallisia, rehellisiä ja varsinkin työssäkäyviä, kuin muutkaan eurooppalaiset?
Jopa huonompia.

Miksi Suomessa joukkokulkuväline-junien nopeudet ovat samaa luokkaa kuin Keski-Euroopassa 50-luvulla?
Miksi joukkokulkuvälinebussit ostetaan käytettynä muualta EU:sta?
Miksi kotimainen lentoyhtiö lopettelee lentämistä kotimaassa ja niillä vähäisilläkin jäävillä reiteillä antaa turvaohjeet englanniksi?

Miksi tiet ovat kuoppaisia kinttupolkuja vaikka yksityisauton omistajilta peritään EU:n kovimmat maksut?

Selitykseksi ei riitä apteekkarien korkea ansiotaso, jota hallitus pyrkii pienentämään.

Äänestä

Laittakaa piikkilanka aita Tornion rajalle. Sieltä ne taas vyöryy.

Äänestä

Narsistiset poliitikot pelaavat hovipelejään ja muu kansa maksaa nämä kasvojenkohotukset, tulee mieleen ranskan vallakumous ja Guillotine.

Äänestä
  • Suomen sisäministeri = kaikki Suomeen ja rahat ulos.
    Onko Ohisalo täysin tööt? Suomalaisten asioita hänet on valittu hoitamaan. Ei koko maailman.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ohisalo sanoo ruotsalaislehden haastattelussa, että me suomalaiset olemme teitä (ruotsalaisia) varten. Kyllä pistää halvalla meitä suomalaisia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu