todellista määrää ei tiedetä.
"THL:n kesäkuussa julkaisemassa kouluterveyskyselyssä 80 tyttöä tai naista vastasi, että heidän sukuelimensä on silvottu.
Ympärileikatuista naisista 51 ovat syntyneet Suomessa. Ulkomailla syntyneitä, Suomessa asuvia ympärileikattuja tyttöjä oli vastanneissa 18. Heistä raportoivat yleisimmin somalialaissyntyiset tytöt.
Kouluterveyskyselyyn vastasi yhteensä yli 35 000 tyttöä tai naista, jotka opiskelevat ammattioppilaitoksissa ja lukioissa. Kohderyhmään kuuluvista ainoastaan 70 prosenttia vastasivat kyselyyn, eikä peruskoululaisille esitetty samaa kysymystä.
Suomessa syntyneiden ympärileikattujen tyttöjen luku voi siis todellisuudessa olla suurempikin."
"THL:n kesäkuussa julkaisemassa kouluterveyskyselyssä 80 tyttöä tai naista vastasi, että heidän sukuelimensä on silvottu.
Ympärileikatuista naisista 51 ovat syntyneet Suomessa. Ulkomailla syntyneitä, Suomessa asuvia ympärileikattuja tyttöjä oli vastanneissa 18. Heistä raportoivat yleisimmin somalialaissyntyiset tytöt.
Kouluterveyskyselyyn vastasi yhteensä yli 35 000 tyttöä tai naista, jotka opiskelevat ammattioppilaitoksissa ja lukioissa. Kohderyhmään kuuluvista ainoastaan 70 prosenttia vastasivat kyselyyn, eikä peruskoululaisille esitetty samaa kysymystä.
Suomessa syntyneiden ympärileikattujen tyttöjen luku voi siis todellisuudessa olla suurempikin."
Vastaukset 83
Vanhimmat
Tuo kaikki pitää hyväksyä kuuluu uuteen kulttuuriin
Hyväksy sinä, mitä hyväksyt, meidän muiden ei tarvitse. Tyttöjen ympärileikkaus on kielletty laissamme ja sietäisi kieltää poikienkin osalta.
Ja koska noita tapahtuu noinkin monta, niin: Kuinka moni niistä sit on tuomittu, ja millasia tuomiot on ollu? Parisataa sakkoa? Joka IIIIIHAN takuulla ehkäsee tollaset silpomiset! :/
Naurettavaa pelleilyä! :/
Siihen ei saa puuttua millään tavalla muslimi naiset ovat erittäin tyytyväisiä elämäänsä
Perinnekulttuurien piirissä ei juuri kantaväestön laeista piitata, ellei ole aivan pakko. Ja ruotsi on hyvä esimerkki siitä mitä seuraa kun ei ole mitään oikeata pakkoa - feministimedia ja hallitus pitävät siitä huolen. Tytöt edelleen pakkonaitetaan serkuilleen ja siveyttä vahditaan tarkkaan koko yhteisön voimin.
Eivät rikokset sillä lopu, että laki ne kieltää. Senhän näkee jokainen. Se ei tarkoita, että rikokset pitää hyväksyä, tai että laki olisi turha. Rangaistusasteikkoa voisi monen mielestä nostaa. Toisaalta tasaisin väliajoin tehtävä tutkimus suomalaisten oikeudentajusta yllättäen kyllä osoittaa, että aika hyvin ne tuomiot kuitenkin noudattelevat yleistä oikeuskäsitystämme.
Ja senkin mitättömän sakon maksaa veronmaksajat.
Perinnekulttuuriset tavat loppuis ku seinään, jos laadittais laki, et silpomisesta kiinnijääneeltä otetaan kansalaisuus posi ja karkotetaan maasta! :/
Mut koska tätä ei tehdä, niin mä nään asian siten et silpomisella on valtiovallan hiljainen hyväksyntä. Loput on sit pelkkää hyvesignalointisössötystä! :/
Aivan samoin kun jonku Ohisalon mörtsinaamaiset ”tuomitsen jyrkästi” sössötyksetkin.
Rikastaa suomalaista kulttuuria monet Muslimi naiset ovat olleet tyytyväisiä operaatioon ovat erittäin onnellisia
Kun poliisi perusti ryhmän tutkimaan viharikoksia, asetettiin minusta tärkeä kysymys: mistä saadaan arabian ja somalinkielisiä poliiseja?
Siis silpominen tulee ankarasti sanktioilla kieltää. En käytä koskaan sanaa "ympärileikkaus", koska se antaa väärän kuvan tapahtumasta: ikään kuin jotain ylimääräistä "leikattaisiin" pois.
Silpominenhan on oikeasti raaka väkivaltainen ja traumatisoiva alkukantainen rituaali, jossa tervettä lasta tai nuorta kohdellaan julman väkivaltaisesti ja revitään tervettä kudosta ja lihaa pois kuin teurastettain jotain eläintä.
Sukuelinten silpominen on ihan käypä ilmaus. Mainitsemistasi syistä tosiaan neutraalihkoa ympärileikkausta parempi.
Näin on valitettavasti asiat.
Mainitsisitkos muutaman nimeltä?
Musliminaiset niitä operaatioita tekevät niin ilmeisesti ovat tyytyväisiä kun sen poikasilleenkin haluavat tehdä.
Vaikea uskoa, että murhaaja tai raiskaaja saisi suuren enemmistön mielestä sen minkä ansaitsisi tai mikä olisi "järkevää", mutta sen verran passiivisiksi lehmänhermoisiksi suomalaiset ovat aika ajoin paljastuneet tässä viimeaikoinakin jatkuvalla syötöllä niin en varsinaisesti ihmettelisi vaikka noinkin olisi.
Suomen lakihan ei kiinnosta kuin pakon edestä(jota ei siis ole) ihmistä, jolla on omat paremmiksi arvioimansa arvot ja kulttuuriperimänsä sekä yhteisönsä määrittämä vahva identiteetti - ja joka kaiken lisäksi pitää kantaväestöä muutenkin vähemmässä arvossa. Ja näinhän asia myös useimiten on.
Itse toivoisin, että moisia kulttuureja ei istutettaisi suomeen ylipäätänsä lainkaan, mutta siinäkin taidan olla vähemmistössä. Että allahu akbar vaan.
Myös persujen pitäisi oppia hyväksymään monikulttuurisuus, se on rikkautta.
Laki ei valitettavasti estä rikoksia. Näkeehän sen jokainen. Rikolliset tahtovat ne oikeutuksensa löytää. Olisi hienoa, jos jotenkin pystyisimme kitkemään rikolliskulttuurin sekä tänne syntyneistä että muulla tavoin saapuneista, mutta nykytiedon valossa se ei vaikuta mahdolliselta. Se on kuitenkin sentään hyvä, että maassamme kukin vastaa itse omista rikoksistaan, ja vain omistaan. Ainakin lain edessä.
Toiko oli sun vastaukses kysymykseen mainitse joku nimeltä? :)
Lääkitys?
Kummasti ”nykytiedon valossa” monissa muissa Euroopan maissa on onnistuttu minimoimaan, tai jopa täysin ehkäisemään, haittamaahanmuutto? :)
Esmes Virossa ei taida juurikaan olla silpomis, maturaiskaus, tai muutakaan kehitysmaalaisrikollisuusongelmia?
Missä maassa tarkalleen ottaen on kyetty poistamaan rikollisuus? Niin, ei missään. Siitähän minä puhuin.
No kerropa sitten, millaisilla keinoilla itse estäisit silpomiset?
Taannoin joku Lähi-idän tutkijanainen syytti, että Suomi ei ole pystynyt suojelemaan tyttöjä silpomiselta. Olisi tietysti voinut samantien kertoa, kuinka oli ajatellut tämän tehtäväksi.
Syytöksiä syytösten perään. Eiköhän se kuitenkin ole niin, että perheet ihan itsenäisesti, ilman valtion apua, päättävät tänne tullessaan seurata tämän maan lakeja?
Ja jotta lainkuuliaisuudesta voisi vakuuttua, pitää tytöt ja nuoret naiset pakottaa tietyin väliajoin lääkärintarkastukseen, jolloin se ehkä toimisi jonkunlaisena pelotteena.
Jos silpomista tällaisissa tarkastuksissa havaittaisi, syyllinen esiin ja tuomiolle. Kovalle sellaiselle. Useimmitenhan syyllisiä ovat omat vanhemmat.
Kaikki vain valittavat ja syyttelevät, mutta kukaan ei ryhdy toimeen asioiden muuttamiseksi.
Heillähän on vähän erilainen lakinsa
Miten sanktioit, ellet tiedä asiasta mitään?
Eikös Ruotsissa entinen ministeri puuttunut asiaan loukkasi syvästi maahanmuuttajien Joukkoa
Minulla ei ole valtaa eikä osaamista taikoa mitään rikosta olemattomiin sen enempää kuin sinullakaan. Sepä se olisi hienoa, jos siihen kykenisin.
Ei, Suomi ei ole kyennyt suojelemaan rikosten uhreja, vaan niitä tulee eri rikoslajeissa jatkuvasti lisää. Ei toisaalta ole realistista kuvitella, että mikään valtio siihen kykenisikään. Silti töitä asian eteen tietysti pitää tehdä, ja tehdään.
Kyllä se muuten itseasiassa melko tehokkaasti niitä ehkäisee. Mutta tässäkin on eroja; se mikä hillitsee kantaväestön lehmänhermoista työssäkävijää ei välttämättä paljoakaan hillitse kunniakulttuurin kasvattia kun tämä triggeröityy omista kulttuurisista kipupisteistään ja arvottaa väkivallankäytön riskit pienemmiksi saavutettujen etujen rinnalla.
Ja tätähän ollaankin nähty euroopassa melkoisesti...
Ratkaisu: jokainen kunniakulttuuria toteuttava karkoitukseen ja kunniakulttuurin saapumisen rajoittaminen maahan kokonaan. Niille kyllä löytyy sopivampia kotimaita kuin suomi.
Siellä missä ei ole matuja ei ole matuille yksinomaan tyypillistä rikollisuuttakaan.
Toisissa kulttuureissa kunniaväkivalta ei edes ole rikos. Ja toisissa kulttuureissa uskonnon lait ovat jo lähtökohtaisesti ristiriidassa meidän oikeuskäsitystemme kanssa.
Rajat siis kiinni tällaisilta sosiopaattisilta vaikuttajilta, emme tarvitse sellaisia mihinkään, koskaan, ikinä.
Rikoksia tehtiin maassamme tämän vuoden tamm-maaliskuussa 1230 keskimäärin päivää kohden. Kyllä siinä työsarkaa on, hillitsemisessä.
Onhan talitinttikin tyytyväinen elämäänsä linnunpöntössä..varmaan vähän riippuu ääoosta, että mihinkä on tyytyväinen.
Toivottavasti sinullekin on silti juolahtanut mieleen, että poliisin sekä sanktioiden olemassaolo rajoittaa kyllä sitä rikollisuutta melko lailla, niin voit lopettaa tuon tyhmän leikkimisen. Et voita sillä mitään, et edes retorisia voittoja, jos sellaiseen tähtäät.
Niin tässähän oli tosiaan kyse siitä, että jonkun mielestä nämä tyttöjen ympärileikkaukset pitäisi sallia. Minun mielestäni ei, eikä lakimmekaan salli. Silti tiedämme kaikki, että rikoksia tapahtuu laista huolimatta. Minä en nyt oikein tiedä, mikä sinun vääntösi tässä asiassa on, mutta joo, on hyvä, että emme hyväksy väkivaltarikoksia ja että ne kielletään laissamme. Silti on tärkeää tehdä jatkuvasti töitä rikosten ennaltaehkäisemiseksi, sillä kuten tilastot kertovat, työtä riittää.
Varmaan itsekin tajusit, että vastasit sarkastiseen mustaan huumoriin?
Kunniakulttuuririkollisuuden mahdollistaa kuitenkin sen puolesta vaalityötä tekevät ihmiset, jotka väittävät ettei mitään vaan voida asioille tehdä ja että tällainen kehitys olisi vain pakko hyväksyä osana väistämätöntä monikulttuurista(islamisaatiota, feminismiä ja kehitysmaalaistumista) kehitystä.
Minä kun olen sitä mieltä, että tarvitaan vain tarpeeksi tahtoa sen rajoittamiseksi ja kitkemiseksi. Laillisia keinoja kun on jo nytkin siihen olemassa, mutta niitä ei poliittisen ilmapiirin takia haluta vain käyttää. Ja uusiakin voitaisiin kehittää.
Eiköhän se ollut pikemminkin väsähtänyt olkiukko. Muihin olkiukkoihin en tässä enää kiinnostu vastaamaan. Todettakoon siis, että olemme siitä yhtä mieltä, että rikollisuuteen voidaan vaikuttaa ja siihen tulee pyrkiä. Eikä väkivaltarikollisuutta ole mitään syytä hyväksyä, kenenkään tekemänä.
Voihan se sinun silmissäsi olla sitäkin, mutta ainakin vasemmistomme ja feministiemme mielestä moista ihan käytännössä tulisi silti saada maahamme lisää ja rutkasti, ilmeisesti ihan vain aatteellisista syystä.
Monikulttuurin puolesta kun kampanjoivat ilman sanaakaan kritiikkiä islamia tai kunniakulttuuria - tai tiettyjen etnisten valtavaa yliedustusta seksirikoksissa - kohtaan.
Sanoo muslimimies, pakko olla onnellinen. Varmaan myös pakkonaimisesta ja kurituksesta. Julkisin varoinhan ne komplikaatiot hoidetaan että silleen.
Mitä näille naisille tapahtuisi jos eivät viitsisi enää tehdäkään. Ei se ole naisten valinnassa oleva asia.
Ulos maasta vaan.
Monet muslimi naiset puolustaa omia tapojaan haluaa kulttuurin jatkuvan myöhemmin uudessa maassaan
musliminaiset eivät olekkaan samalla tavalla jalkavälinsä vietävissä- kuin Suomalaiset naiset.
Klitoriksella ei ole muuta tehtävää, kuin nautinnon tuottaminen, joten sen voi huoletta leikata pois
Juu ei!
Kuten Dubain prinsessa Haya! Suoraan alenevassa polvessa itse Mohammedin jälkeläinen. Joka karkas engelsmanni-henkivartija-rakastajansa kanssa Dubain sheikin hovista Englantiin olemaan vietämättömissä jalkovälistään! :)
btw: Mitäs sille tapahtu ettei musliminainen saa ottaa ei-muslimi miestä?
Sittenkö saa, jos on prinsessa, ja sukua Muhamedille?
Muslimi nainen on muslimi Miehen omaisuutta eikä häneen saa koskea väärän uskonnon edustaja
”Paitsi jos on prinsessa, ja sukua Muhammedille?”
... ja jotka aiheuttaa somalitytsyille VERIHIKOILUA! :P :D
Operaatiota tulisi laajentaa siten että niiltä leikattaisiin myös munasarjat.
Hyvä idea!
Ja koska elämme tasa-arvon luvatussa maassa, niin ehdotan että operaatio laajennetaan koskemaan myös poikien kiveksiä! Tuplavarmistus on aina kaksinverroin parempi!
Tämä saattais omalta osaltaan hillitä myös jossain määrin kyseisen kansanryhmän puskissa tapahtuvaa kulttuurivaihtoa?
Hauska kuulla. Jos saisin päättää niin teettäisin jokaiselle muslimille "Kolumbialainen kravatin".
Tämäkin on varmaan suomalaisten vika. Minkä me voimme sivistymättömille, naisia epäkunnioittavalle muslimi kulttuurille. Vaikka se onkin rikos, niin tekevät sen salassa. Tai lähettävät tytöt lomailemaan kotimaahansa. Me saamme sitten maksaa seuraukset terveysmenoina veroeuroista. Tätä se monikulttuurisuus on kivoja pelihetkiä ja eksoottista ruokaa, kuten Ylen toimittaja sanoi.
200 miljoonaa silvottua Afrikassa:
https://thl.fi/fi/web/maahanmuutto-ja-kulttuurinen-moninaisuus/maahanmuutto-ja-hyvinvointi/maahanmuuttajien-seksuaali-ja-lisaantymisterveys/tyttojen-ja-naisten-sukuelinten-silpomisen-estaminen/tyttojen-ja-naisten-sukuelinten-silpominen-eli-ymparileikkaus
Siinä riittää maailman lääkäreille korjausleikattavaa. Ja meillä kyllä terveydenhoidon resurssit ovat jäissä eikä leikkaukseen pääse liikuntakyvyttömät vanhuksetkaa enää. Hus on tukossa.
Juu siin voi kyl useempikin plastikkakirurgi joutua raapimaan päätään että miten korjausleikata naiselle uus klitoris sen poisleikatun tilalle!? :/
Totta. Mutta leikattavaa silti riittää, koska tytöt ovat silvottu pahimmillaan niin, että reikä on raollaan sen verran että kk-veri mahtuu ulos. Saat uskoo, mitä tuntuu, kun sinne tunkeutuu jonkin jorma tai pitäis saada lapsi synnnytettyä.
Kidutusta ilman ilamn puudutusta.
Juu oon mä (valitettavasti) noita joskus muinoin lukenu et kuinka luovia noi afrikan ihmeet on osannu ollakaan tonki kidustuskeinon suhteen, et ... ei ois tarvinu noin tarkasti ees muistuttaa! Kiitos! :/
Niiden lähimmiltä sukulaisilta eli sioilta otetaan pala paksusuolesta ja siitä veistellään semmonen.
Ei se ainakaan näyttäis niiden lisääntymistä haittaavan.
Jos kysymys olisi suomalaisen tavallisen perheen tyttölapsista, niin jokainen tyttölapsi vietäisiin perheeltä lastensuojelulain perusteella huostaan silpomisen estämiseksi. Mutta kun kyse on muslimeista niin ei voi kun rrassissmi. Eikö muslimitytöillä ole siis ihmisarvoa samalla tavalla kuin suomalaisilla tytöillä? On sitä lastensuojelunlain nojalla vähemmästäkin syystä varastettu lapset perheistään suomessa.
Sinä sen sanoit.
Mainittakoon, että tietämäni mukaan silpomisia ei tehdä Suomessa vaan lomareissuilla alkuperäisessä kotimaassa, jonne lähdetään sukuloimaan tai lomamatkalle.
Juu. No entäs sit jos tehtäis laki joka kieltää alaikäisen viemisen maasta pois? Jo ihan vaan senkin takia, et nää vanhemmat sai turvapaikkansa sen takia et se niitten kotimaa on liian vaarallinen. Ja ei kait se nyt saatana o MITENKÄÄ soveliasta antaa KENENKÄÄN roudaa skidejään jonnee sotatoimialueille!?
https://www.youtube.com/watch?v=IGU3hV5xCv4
Että tommosia sotatoimia.
Viidakosta tulee kaikki pätevimmät alapäägirurgit. Meillekkin.
Kyl ne hoitelee ton yläpääkirurgiankin melkosella ammattitaidolla kun nyt näitä lukemattomia Readingin, Turun, Bataclan, Hebdon yms yms. juttuja kuulee!? :/
Inhottavan sairas kulttuuri, missä silvotaan lasten alapäitä, omien vanhempien suostumuksella!!!
Natsien vihapuhetta kaikki
Onhan se näin suomalaisena vaikeaa ymmärtää että joku suomalainen voi tykätä tuollaisista paskakulttureista ja jopa puolustella niitä.
Keksi jotain uutta.
... ei sunkaa suostumuksella, vaan VAATIMUKSESTA!?
Heti voivat viranomaiset puuttua, kun loppuu se rasismi-sanan viljely tässä maassa.
Niin kauan kuin sitä jauhamista jatketaan, viranomaiset sulkevat silmänsä mokoman asian edessä.
Ja mitä se oikeastaan meille kaikille kuuluukaan, sehän on noiden äitien asia kun haluavat lapsiaan satuttaa.
Jos he välittäisivät lapsistaan, yksikään tyttö ei joutuisi sellaisen teon kohteeksi.
Syitä on lueteltu tähän silpomiseen monia. Mutta kaikkia maita, joissa tätä tehdään yhdistää sivistymättömyys ja barbaria!
Täysin uskomatonta touhua ja muslimi-ukoilla ei tietenkään ole mitään osuutta asiaan. Suomalaiset miehet eivät ikinä hyväksyisi tollasta tyttärilleen ja silti ne on suomalaiset, joita haukutaan, hoh hoijaa.
Ketä se haittaa?
Ainakin minua. En halua elää sellaisessa maassa, jossa tuollainen on normaalia tai hyväksyttävää. Sitä paitsi, sellainen joka tulee vieraana kunnioittaa toisen kodin tapoja ja lakeja, mutta sellainen joka pelkästään kusee niiden päälle, tulee valloittajana. Ja sellaisesta tulisi antaa sille myös hyökkäävän valloittajan kohtelu.
Nämä ihmiset jotka harrastavat näin brutaalia tapaa eivät kuulu Suomeen.
Siitähän päättävät loppupelissä äänestäjät itse. Jos äänestät kokoomusta, kepua, demareja, vasemmistoa, vihreitä, sveduja.. => saat monikulttuuria, islamisaatiota, seksirikollisuutta, kunniakulttuuria jne.
Silpokoot. Mitä se meille kuuluu?
Muttakoot takas kotimaihinsa silpoon.
Olet hyvällä asialla Ilkka Luoma! Mielestäni silpominen on häpeällisintä uskomusperinnettä. Kerrotaan, että monet isoäiditkin suorittavat lapsenlapsiensa silpomista.
Toivo Lång 82v. Inkeroinen
Todettu että on hyvä konsti naispuolisten alistamiseen.
Tämä nyt on sitä rikkautta?
Femakon mielestä tuo on oikein ja luonnollista, jos silpojalla on suojaväri tai suojauskonto.
Mukana silpomassa on myös vihervasemmiston kannattajia.