miksi venäjä kielisiä uutisia ennen 17 uutisia usein?
nämähä ei mitenkä pitemmä ajan kansaa kuten ruotsi ollut joilla ihan omat kanavatkin SUOMESSA aamu ja ilta ohjelmineen joista ei tietenkä löydy suomeksi teksitiystä!
nämä eri afrikan kansat , ainakin somalia jo alkaisi venäjän tapaan hiljalleen tarvita oman uutis kanavan? uskon että se "uskomaton" päivä ei kaukana voi olla..
nämähä ei mitenkä pitemmä ajan kansaa kuten ruotsi ollut joilla ihan omat kanavatkin SUOMESSA aamu ja ilta ohjelmineen joista ei tietenkä löydy suomeksi teksitiystä!
nämä eri afrikan kansat , ainakin somalia jo alkaisi venäjän tapaan hiljalleen tarvita oman uutis kanavan? uskon että se "uskomaton" päivä ei kaukana voi olla..
Vastaukset 4
Vanhimmat
somalia uutisia ehkei siten välttämättä kun nämä tuntuu melko hyvin kyl suomea oppivan hmm.. hmmm..
no yle ne tästä jatkokehittelee ja analysoi markkinat.. rahakkaat talk showtkin kohta pyörii ja oma kanava ihan laittaa, rahakkaat vihreät oksat siis kutsuu, mutta ei suomalaisia enää
Näin Yle perusteli vuonna 2013 lähetykset aloittaessaan:
"”Uudella uutislähetyksellä Yle tähtää julkisen palvelun parantamiseen ja Suomessa olevien venäjänkielisen väestön parempaan palvelemiseen. Suomalaisesta näkökulmasta tehtyjen uutisten julkaiseminen venäjän kielellä on muutenkin osoittautunut hyväksi palveluksi, jolla on ilahduttavasti kiinnostusta myös venäläisessä mediassa”, sanoo Yle Uutisten uutispäätoimittaja Jouni Kemppainen.
Tällä hetkellä Yle tekee venäjänkielisiä uutisia seitsemänä päivänä viikossa verkkoon ja radioon.
Venäjänkielisten uutisten lisäksi Yle tekee joka päivä viittomakieliset uutiset televisioon ja verkkoon. Englanninkielisiä uutisia tehdään televisioon viidesti viikossa. Lisäksi Yle tarjoaa uutisia saameksi ja selkosuomeksi.
Suomessa asuu noin 55 000 syntyperältään tai juuriltaan venäläistä. Lisäksi Suomessa käy vuosittain useita satoja tuhansia venäläisturisteja. Yksin joulun aikana heitä kävi pääkaupunkiseudulla jopa 130 000."
http://vintti.yle.fi/yle.fi/tv1/juttuarkisto/tv1-tiedottaa/yle-tv1-aloittaa-venajankieliset-uutiset-toukokuussa.html
Suomessa asuvista kielellisistä vähemmistöistä venäjänkieliset ovat toiseksi suurimpana vähemmistönä heti ruotsinkielisten jälkeen. Kolmantena ovat saamelaiset. Venäjänkielisiä on asunut Suomessa aina.
Kielen asema on parantunut mm. uutisten ja muiden tv-ohjelmien myötä.
ei ole totta "venäjänkielisen väestön parempaan palvelemiseen."
onko venäjällä sitten suomen kielinen uutinen ennen pää uutisia,?
tuo valtava määärä ulkomaisten palvelua, tulee ihan maan petturuus tyyppinen ajatus mieleen? täysin törkeäähän haaskausta tuo on.
eikö tämä jouni ole se aina vaikean oloinen ollut, niinku jatkuva ummetus olisi tyyppi? toivottavasti avanne paikoillaan ees