mielenkiintoinen kysymys?

Anonyymi

miksi venäjä kielisiä uutisia ennen 17 uutisia usein?
nämähä ei mitenkä pitemmä ajan kansaa kuten ruotsi ollut joilla ihan omat kanavatkin SUOMESSA aamu ja ilta ohjelmineen joista ei tietenkä löydy suomeksi teksitiystä!

nämä eri afrikan kansat , ainakin somalia jo alkaisi venäjän tapaan hiljalleen tarvita oman uutis kanavan? uskon että se "uskomaton" päivä ei kaukana voi olla..

4

59

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      somalia uutisia ehkei siten välttämättä kun nämä tuntuu melko hyvin kyl suomea oppivan hmm.. hmmm..

      no yle ne tästä jatkokehittelee ja analysoi markkinat.. rahakkaat talk showtkin kohta pyörii ja oma kanava ihan laittaa, rahakkaat vihreät oksat siis kutsuu, mutta ei suomalaisia enää

    • Näin Yle perusteli vuonna 2013 lähetykset aloittaessaan:

      "”Uudella uutislähetyksellä Yle tähtää julkisen palvelun parantamiseen ja Suomessa olevien venäjänkielisen väestön parempaan palvelemiseen. Suomalaisesta näkökulmasta tehtyjen uutisten julkaiseminen venäjän kielellä on muutenkin osoittautunut hyväksi palveluksi, jolla on ilahduttavasti kiinnostusta myös venäläisessä mediassa”, sanoo Yle Uutisten uutispäätoimittaja Jouni Kemppainen.

      Tällä hetkellä Yle tekee venäjänkielisiä uutisia seitsemänä päivänä viikossa verkkoon ja radioon.

      Venäjänkielisten uutisten lisäksi Yle tekee joka päivä viittomakieliset uutiset televisioon ja verkkoon. Englanninkielisiä uutisia tehdään televisioon viidesti viikossa. Lisäksi Yle tarjoaa uutisia saameksi ja selkosuomeksi.

      Suomessa asuu noin 55 000 syntyperältään tai juuriltaan venäläistä. Lisäksi Suomessa käy vuosittain useita satoja tuhansia venäläisturisteja. Yksin joulun aikana heitä kävi pääkaupunkiseudulla jopa 130 000."

      http://vintti.yle.fi/yle.fi/tv1/juttuarkisto/tv1-tiedottaa/yle-tv1-aloittaa-venajankieliset-uutiset-toukokuussa.html

    • Anonyymi

      Suomessa asuvista kielellisistä vähemmistöistä venäjänkieliset ovat toiseksi suurimpana vähemmistönä heti ruotsinkielisten jälkeen. Kolmantena ovat saamelaiset. Venäjänkielisiä on asunut Suomessa aina.
      Kielen asema on parantunut mm. uutisten ja muiden tv-ohjelmien myötä.

    • Anonyymi

      ei ole totta "venäjänkielisen väestön parempaan palvelemiseen."

      onko venäjällä sitten suomen kielinen uutinen ennen pää uutisia,?

      tuo valtava määärä ulkomaisten palvelua, tulee ihan maan petturuus tyyppinen ajatus mieleen? täysin törkeäähän haaskausta tuo on.

      eikö tämä jouni ole se aina vaikean oloinen ollut, niinku jatkuva ummetus olisi tyyppi? toivottavasti avanne paikoillaan ees

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      42
      5851
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4585
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4352
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4131
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      91
      3735
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      61
      3255
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2443
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2339
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2079
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1209
    Aihe