...totalitarismia vastaan!
Mediakentältä löytyy valtava määrä ovelasti luotua materiaalia, jotka saavat tietyt eriäviä mielipiteitä esittävät näyttämään jopa erehdyttävän hyvin oikeasti vaaralliselta tai muuten uhkaavalta, ja samalla materiaalin levittäjät "oikeamielisiltä". Varsinkin eu-kriittisyys on yksi vainotuimpia asioita. Eu-kriittisten maalittaminen varsinkin "venäjämielisiksi" on eu-mielisten suosikkikeino. Sitten tulee "natsimielisyys", sitten "fasistit". Ja tietenkin juuri nämä, mahdollisimman negatiiviset asiat on valittu päärooliin.
Ihmettelen siis suuresti moni asioita, jotka on yleistynyt sivistyneessä Suomessamme:
- miksi kaikkien pitäisi olla pääpiirteittäin samaa mieltä saadakseen elää rauhassa?
- miksi ajattelua pyritään yhdenmukaistamaan johonkin tiettyyn muottiin?
- miksi mielipiteitä ja asenteita pyritään yhdenmukaistamaan tiettyyn muottiin?
- miksi yhdenvertaisuus ei koske niitä, jotka esittää "väärän" mielipiteen?
- miksi eri mieltä olevia maalitetaan?
- miksi eri mieltä olevia vaiennetaan ja sensuroidaan?
- miksi eri mieltä olevista levitetään valheita ja huhuja?
- miksi tällaista harjottavat tahot pitää itseään hyvänä ja oikeutettuna?
- vaikka he ottavat mallia totalitaristisista maista, muistuttaen yhä enemmän itse venäläismielisiltä tai Kim Jong un-mielisiltä???
Yritetäänkö tässä valkopestä omaa radikaalia ideologiaansa, joka muuttuu yhä enemmän totalitarismia muistuttavaksi???
Sano jyrkkä EI Suomen kansalle vaaralliselle totalitaritarismille!
Onneksi meillä on Perussuomalaiset, järjen ääni totalitarismia vastaan.
Tässä yksi esimerkki mielipidemanipuloinnista: https://yle.fi/uutiset/3-10800713
Tolkun kansa yksi kaikkien ja kaikki yhden puolesta...
18
56
Vastaukset
- Anonyymi
"miksi kaikkien pitäisi olla pääpiirteittäin samaa mieltä saadakseen elää rauhassa?"
https://www.talouselama.fi/uutiset/lastensuojeluilmoitukset-ja-tutkijoiden-kimppuun-hyokkaaminen-ovat-vaarallinen-tie-vihan-lietsonnassa-
perussuomalaisilla-poliitikoilla-on-iso-rooli/54a22ae4-a6c3-4c69-ac78-7598e6960abe
"miksi eri mieltä olevia maalitetaan?"
"miksi eri mieltä olevia vaiennetaan ja sensuroidaan?"
https://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/4195520-tutkijoihin-kohdistetun-vihapuheen-tavoite-on-hiljentaa-perussuomalaiset-maalittavat-nyt-tieteentekijoita
miksi eri mieltä olevista levitetään valheita ja huhuja?
https://yle.fi/uutiset/3-10800713
"miksi tällaista harjottavat tahot pitää itseään hyvänä ja oikeutettuna?"
Sanoppas sinä se:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16388410/kansan-puolustaja- Anonyymi
No sanonhan minä....
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16388410/kansan-puolustaja
- persuvastaista tyypillistä valehtelua, liioittelua ja paskan sokerointia
https://yle.fi/uutiset/3-10800713
- vaikuttaa päällisin puolin hyvältä asialta, jossa puhutaan ikävistä ilmiöistä, mutta rivien välistä paljastuu myös se ajattelun ja mielipiteiden yhtenäistäminen, ja negatiivisella tavalla: lietsomalla vihaa, eriarvoisuutta, ehdottomuuksia jne. ja jyrkästi. Eli näin muodostuu kaksi ongelmapesäkettä, jotka ovat toistensa kaltaisia. Molemmathan uskovat ja väittävät tekevänsä oikein.
https://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/4195520-tutkijoihin-kohdistetun-vihapuheen-tavoite-on-hiljentaa-perussuomalaiset-maalittavat-nyt-tieteentekijoita
- "Tietokantayhteys epäonnistui"
https://www.talouselama.fi/uutiset/lastensuojeluilmoitukset-ja-tutkijoiden-kimppuun-hyokkaaminen-ovat-vaarallinen-tie-vihan-lietsonnassa-
perussuomalaisilla-poliitikoilla-on-iso-rooli/54a22ae4-a6c3-4c69-ac78-7598e6960abe
- Hakemaasi sivua ei löytynyt.
- Anonyymi
Hyvä linkki: "Tuoreen arvion mukaan miljoonat ihmiset eri puolilla Eurooppaa altistuvat valeuutisille ja vihapuheelle. Amerikkalaisen Avaaz-kansalaisjärjestön tekemästä tutkimuksesta(siirryt toiseen palveluun) selviää, että vääristeltyä tietoa levittävät erityisesti äärioikeistoa ja EU-vastaisia puolueita tukevat tahot."
Siis Suomessa persut ovat pahimpia väärien tietojen levittäjiä!- Anonyymi
Annatko nyt ensin esimerkkejä, mitä vääriä tietoja Persut on EU:sta levittänyt, ennen kuin leiskut. Arvioidaan sitten sitä sijoitusta pahimpien listassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Annatko nyt ensin esimerkkejä, mitä vääriä tietoja Persut on EU:sta levittänyt, ennen kuin leiskut. Arvioidaan sitten sitä sijoitusta pahimpien listassa.
Lue Suomen uutisia ja sen kommenttipalstoja. Siellä väitetään mm että:
- EU on eurokommunistinen
- EU pyrkii väestön vaihtoon
- EU:n tavoitteena on islamilaistaa Eurooppa
- EU:n tavoitteena on valtioiden sisäiset sodat
-EU on uusi Neuvostoliitto
.... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lue Suomen uutisia ja sen kommenttipalstoja. Siellä väitetään mm että:
- EU on eurokommunistinen
- EU pyrkii väestön vaihtoon
- EU:n tavoitteena on islamilaistaa Eurooppa
- EU:n tavoitteena on valtioiden sisäiset sodat
-EU on uusi Neuvostoliitto
....Pyysin esimerkkejä vääristä tiedoista. Nuo on mielipiteitä, sekä päätelmiä, EI vääriä tietoja. Eli et pysty toimittamaan esimerkkejä???
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pyysin esimerkkejä vääristä tiedoista. Nuo on mielipiteitä, sekä päätelmiä, EI vääriä tietoja. Eli et pysty toimittamaan esimerkkejä???
Pahimman luokan valehtelija, vääristelijä ja vittuilija = vasemmistoradikaali
- Anonyymi
Kuinka moni "valheuutinen" on lavastus valheuutiseksi? Tästäkin olisi hyvä olla tilanteen hermolla, ettei lähde perseily ihan totaalisesti lapasesta. Nimittäin kuka tahansa voi feikata mitä tahansa ja aiheuttaa sellaisella tahallisesti joillekin ongelmia. Esim. Soinin kimppuun hyökännyt venkula oli vasemmistoradikaali, joka oli hankkinut, tai itse askarrellut SOO-takin. Mikä motiivi oli teolla? Juuri niin, lavastaa tilanne, jotta saisi vahvistettua vihaa tiettyjä ihmisiä kohtaan. Alkaakin oikeasti näyttää siltä, että mitkään natsifasistirasistit yms. eivät olekaan se todellinen ongelma, vaan vasemmistoradikalismi. Meihän kaikki Suomen kansalaiset kyllä tiedetään, mihin sellaiset ihmiset pystyy!
- Anonyymi
Se on kumma juttu...
Voit olla harekrishna-joogalentäjä, ja täysin tyytyväinen Suomen sananvapaustilanteeseen...
Voit olla ufotutkija & henkiparantaja, ja edelleenkin täysin tyytyväinen Suomen sananvapaustilanteeseen...
Voit olla bonapartisti, futuristi, irredentisti... Ei ongelmaa...
Mutta jos olet persu... Ai ai ai... Sattuu... Suomi on ihan mahdoton diktatuuri! Mitään ei saa sanoa!- Anonyymi
Se on kumma juttu...
Voit olla vasemmistoradikalisti, ja täysin tyytyväinen levittämiisi valheisiin
Voit olla persuvihaaja, ja täysin tyytyväinen aiheuttamaasi häiriöön
Mutta se, mitä et voi koskaan olla, edes vahingossa, on asiallinen, sivistynyt ja älykäs.
- Anonyymi
Mistä lähtien vasemmistoradikaalit on alkaneet ihailemaan Hitleriä? Olin kyllä siinä uskossa, että kaikki kiihko ja isänmaanrakkaus kohdistuu Marxiin, Leniniin ja Staliniin.
- Anonyymi
Samaa mieltä. Ei anneta perseilylle valtaa!
- Anonyymi
Kivittäjiä paapotaan, saiko edes vahinkorvaus syytettä ja sakkoja ?
- Anonyymi
Aloituksessa on listattu kaikki ne asiat joiden tiimoilta persut ovat - todistettavasti - itse olleet itseenemmän tai vähemmän esillä.
Tältä palstalta löytyy useita aloituksia, joissa persut kehuskelevat olevansa milloin suoraselkäisiä, milloin umpirehellisiä, milloin kansan asialla, milloin mitäkin.
Jos on rehellinen, niin ei sitä tarvitse muille tiedottaa tai erikseen korostaa - se kyllä huomataan.
Tämä persujen vääntökääntö-ideologia on kieroa kuin paskakikkare sekä erittäin ala-arvoista.
Luuletteko te oikeasti, ettei kukaan huomaisi valhettanne?- Anonyymi
Tiedoksi sulle, että suomenuutiset -paskaa ei lue kukaan normaaliälyinen ihminen.
- Anonyymi
Oikeistopopulistit tarvitsevat politiikalleen aina vastakkainasettelutilanteen, koska se ei muuten toimi alkuunkaan. Miksi persut ovat lähes poikkeuksetta poikkiteloin muiden puolueiden kanssa? Sitä on helppo yrittää naamioida muka tolkun ihmisten tai kansan tahdon mukaiseksi vaikka todellisuudessa enemmistö suomalaisista on pitkältikin eri linjoilla kuin itseään ainoana Suomen ja suomalaisten puolustajina pitävät persut. Hankalaan tilanteeseen joutuessaan taas persut pyrkivät joko kieltämään osallisuutensa tai äärimmäisimmässä tapauksessa persuille kiusallisen asian tapahtumisen. Tuoreimpana tapauksena puolueen ajatuspajan tohtori Hankamäen uuden kirjan julkistaminen. Persut kompuroivat totaalisesti omaan näppäryyteensä.
https://areena.yle.fi/audio/1-50554128
On melkoista kiemurtelua persuilta väittää vastaan, että puolueen populistiset teemat sekä poliittiset toimintatavat eivät olisi yhteneviä NSDAP:n kanssa. - Anonyymi
Sitkeää on persuja tekovihaavilla venkuloilla yritys saada jotain aikaan. No, pääasia lienee, että itse uskovat valheisiinsa ja saavat päivittäisen mentaalisen masturbointinsa.
- Anonyymi
Kunpa vasemmistolaisuus kuihtuisi kokonaan pois. Tolkku löytyy ihan muualta kuin sieltä tunkkaisesta laidasta, jossa edelleen vaikuttaa taannoiset ihmisarvon vastaiset ihanteet.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial151730Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1401712Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3041352Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221098Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101086- 132984
- 285965
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3935- 10915
- 77897