Kuskit pääsivät pakenemaan raketti-istuimella.
Alkukesän aikana on tipahtanut siis neljää erilaista amerikkalaista hävittäjätyyppiä; F-22 Raptor ja F-35A Lightning II toukokuussa, F-15C Eagle ja nyt tuo F/A-18F Super Hornet kesäkuussa.
Alkaa olla Jas Gripenin elkeitä koneissa.
Alkukesän aikana on tipahtanut siis neljää erilaista amerikkalaista hävittäjätyyppiä; F-22 Raptor ja F-35A Lightning II toukokuussa, F-15C Eagle ja nyt tuo F/A-18F Super Hornet kesäkuussa.
Alkaa olla Jas Gripenin elkeitä koneissa.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Meidän on ostettava Gripenit paljon halvemmalla ja tietysti kokonaisedullisemmin sillä emme tarvitse amerikkalaisia sukellusveneitä. Gripenit pysyvät taivaalla
Eihän ne Gripenitkään taivaalla pysy, mutta ei harmita niin paljoa kun putoavat.
Olen samaa mieltä, SAAB on paras vaihtoehto, lisäksi SAAB on väläytellyt työllisyys mahdollisuuksilla jos kaupat syntyvät, synergia edut ovat kiistämättömät. Ei Hornet myöskään välttämättä huono vaihtoehto ole, pääasia ettei mistään eurovaltiosta kuten Ranskasta hommata koneita.
Mopoja ei kannata hommata. Saabeilla menee sotimisaika a-tarvikkeiden noutamiseen tukikohdista. Ei ole toimivaa sodankäyntiä laajassa Suomessa, tai rajojen ulkopuolella, kun käydään lähettämässä Jasmi vaikkapa naapurin tonttiin.
Ruotsihan on eu-valtio - ei mitään sieltä.
Niillähän ei ole edes kunnon valuuttaa käytössä, vaan pelkkiä saastaisia kruunuja.
Kruunu on aina euroa parempi.
Heh, vähän rankempaa huumoria :-D
Voisimme ostaa Saabeja 96:n moottorilla. Tai puhallettavia Saabeja, kun niiden pelotevaikutus on isompi.
Omalla vai Fordin moottorilla?
Täytyy nyt vain pidättää hengitystä ja toivoa ettei sotaa tule, notta Amerikan hirmulinnut pysyvät taisteluvalmiudessa.
>>Saabeilla menee sotimisaika a-tarvikkeiden noutamiseen tukikohdista.
Ottakaa rauhallisesti höyrypäät. Idän karhua ei kannata toista kertaa ärsyttää hyökkäämään. Se yksi kerta vei niin paljon rakkaita alueita.
Siksi toiseksi, en käsitä miten nuo kuumat porrvarit olisivat jälleen innokkaita järkkämään toisen suurvallan intressejä niin, että sen eteen työnnetty rintama kulkisi jälleen kerran suomessa.
Vittu että idiootteja. Mutta samahan se on se perimä, sieltä 30-luvulta. Ikävä kyllä.
Jos länsiliittoutuneet eivät olisi avustaneet massiivisesti asetarvikkeilla ja ruokatynnyreillä stalinin rutaletta, niin eivät olisi rosvonnu tuumaakaan suomen aluetta, vaikka hyökkäsivät kaikella valheen voimalla valmistautumattoman ja rauhaa haluavan kansan kimppuun tappaen ja pommittaen siviilejä pikkulapsineen pelloilleen.
On siinä muka suurvalta. Kaikkea muuta, ja vieläkin valehtelevat ja syyttävät muita kansoja.
Mitä vittua. Tästä on poistettu asiallinen kommentti, jossa puolustettiin Suomen itsenäistä puolustuskykyä. Onko ylläpitoon pesiytynyt ns. Pietarin toIIo, hybridisodankävijä?
Venäläiset käytetyt koneet olis edullinen vaihtoehto silloin ei harmittaisi niinkään paljon jos sellainen halpis mig tippuisi.
Toisaalta purjelentokoneeseen voisi teipata suomi-konepistoolit siipien alle
olisi viherhippien mieleinen EKO-torjuntahävittäjä. Se olisi niin jumalattoman hidas ettei nopea hävittjä saisi sitä ristikkoon. Lisäksi täysin äänetön niin kuin Ninja.
Venäläisiltä ei pidä ostaa ainuttakaan konetta, kun niihin on voitu piilottaa kauko-ohjattava tuhojärjestelmä.
Ja miettikäähän vähän kuinka paljon siellä on lentokoneitten raatoja pitkin siperiaa, joista eivät kerro yhtään mitään.
ootko käyny katsomassa niitä raatoja ihan siperiassa asti, vai vetäisitko faktan ihan lonkalta.
Kaikkien maiden pitäisi luopua tälläisistä täysin turhista hankinnoista, kukaan ei tarvitse mitään sotakoneita. Järjettömän kalliita hankintoja, varsinkin mitä pienempi maa kuten suomikin.