Eskimot tekevät itselleen hallaa

Anonyymi

Mielensäpahoittajia kuten muutkin omituiset. https://yle.fi/uutiset/3-11414905

Olen pitänyt grönlantilaisia ihan täyspäisinä, mutta tällainen muutti mielipiteeni heistä. Samoin olen joskus lapsena pitänyt N-ihmisiäkin normaaleina, kun aapisessa luki N niinkuin nee........ Valittajat ja ulisijat eivät ansaitse kunnioitustani.

Kun minä menen vaikkapa Saksaan, minua saa aivan mielellään kutsua vieraslajiksi. Sehän on totuus. Olen eri kulttuurista.

5

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mielestäni nimi eskimo tuleekin poistaa tuotteista. Se antaa noille liikaa ja liian positiivista näkyvyyttä. Puhdistus on asiassa tarpeen.

      • Anonyymi

        Juuri niin. Kaikista lakuista, riiseistä ja muista tuotteista valittajien kuvat pois. Huonoa mainosta tuotteille vaan. Itse osta tuotteet ilman valittajien kuvia ja viittauksia sellaisiin.


    • Anonyymi

      Tyyppi ei edes tiedä, mitä rasismi on ja tarkoittaa.

    • Anonyymi

      Kaikkien tuotteiden pakkaukset tupakka-askien kaltaisiksi - ja heti!

    • Anonyymi

      Nimi ESKIMO antaa stereotyyppisen sympaattisen vaikutelman reippaasta ja sympaattisesta kansasta. Kun kaikesta päätellen mielikuva on täysin virheellinen. Ei sellaisia eskimoita ole olemassakaan. On vain iniseviä inuiitteja.

      Stereotyypittävä jäätelönimi saa mennä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4138
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3067
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2330
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1338
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      901
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe