Pesukone on laitettu nyt päälle. Aamukahvi juotu. Ajattelin tehdä lohikeiton. Jospa kävisi tänään rannalla. Jyskissä oli tarjouskuvaston mukaan halpoja ulkotuoleja, voisi käydä ostamassa pari kappaletta.
Suklaakonvehteja ei ole tänään mennyt yhtään kappaletta. Olen juonut vain kahvia ja vettä. Ai niin. Kävin suihkussa. Saako joka päivä käydä suihkussa kyselee ymmärtämätön.
Suklaakonvehteja ei ole tänään mennyt yhtään kappaletta. Olen juonut vain kahvia ja vettä. Ai niin. Kävin suihkussa. Saako joka päivä käydä suihkussa kyselee ymmärtämätön.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Jos kyllästyy toiseen ihmiseen, tuleeko julkisesti tämä häpäistä, kertomalla muille ettei enää jaksa kuunnella kyseisen henkilön ilmanaikuista höpötystä? Miksi ei olisi vain voinut kertoa niinkuin normaalit ihmiset tekevät.
Tehdäänhän kuten toivoisimme itsellemme tehtävän?
Kaikille mielenkiinnosta värähteleville. Puutarhatuolitarjous oli sotkassa, ei jyskissä. 39,90. Ei ekologisia. Jotain polyrottinkia.
Jeesus tulee kuin varas yöllä. Aamulla herätessäni huomasin varkaiden mellastaneen yöllä parvekkeellani. Onneksi en herännyt. Jeesuksen tullessa haluan tosin olla valmis, koska hän ei ole varas, vaikka tuleekin yhtä yllättäen kuin varas.
Miksi te uskovat sitten käyttäydytte kuin varkaat?
Vanha virsi. Kukaan ei ole täydellinen
Joku varas saattaa ehkä käyttäytyä, kuin uskova. Mutta uskova ei voi olla varas. Kuitenkin missä synti on suureksi tullut, siellä armo on ylenpalttinen. Me olemme osoituksena Jumalan suuresta armosta, kun hän armahti meitä suuria syntisiä. Taivaassakin loistamme kuin tähdet Jumalan kirkkautta hänen kunniakseen.
Niinhän te toistatte mantraa, ulkoa opittuja fraaseja. Totuus on toinen.
Niinhän te toistatte, ulkoa opittuja fraaseja, uskovien suulla, toinen toisianne opettaneet.
Oliko sun parvekkeelle kiivetty ja viety jotain? Useinkin talojen ensimmäisissä kerroksissa on tämä ongelma. Jopa toisissa kerroksissa, jos eka kerros on maan pinnalla.
Asuin talossa, 2. kerroksessa. Eka kerros oli maan pinnalla. Naapurit siis vaan kävelivät alakerran pensasaidankin läpi "pihalle" jutustelemaan naapurin kanssa. Kylä se alatasannekin on toisen ihmisen koti, eikä sinne kävellä, ellei kutsuta! Asukas puolialasti huoneessaan huomasi yhtäkkiä jonkun seisovan "pihallaan" koputtelemassa parvekeoveaan.
Tällaisia moukkia. Yleensä asunnoissa on myös ulko-ovi ja ovikello. Sitä käytetään.
Mä tiedään erään muka uskovaisen "perheen": he ovat pyhittäneet varastamisen muka "Herran siunauksiksi". Heillä on muilta ihmisiltä, myös sukulaisilta varastettua tavaraa nurkat täynnä, mutta he vain "kiittävät Herraa kun heitä on Herra niin siunannut".
Heidän mieleensäkään ei tule, että tavaroilla on myös oikeat omistajansa, joille ne olisi jo aikaa sitten kuulunut ja kuuluisi edelleen palauttaa. Heidän syntinsä on todella suuri ja parannuksen aika on jo mennyt ohi, rikosuhreistaan jo useiden kuoltua.
Maan pinnalla asun. Joten ei tarvinnut kuin avata portti ja astua sisään. Onneksi tällainen on erittäin harvinaista.
Kerro lissee.
No, jos sinä tietäisit, että ensi yönä kotonasi käy varkaita, tuskin saisit illalla unta. Samoin Jeesuskin kehotti valvomaan joka aika, koska emme tiedä milloin hän tulee. Hänen tulonsa on yksi silmänräpäys, ja sitten se on ohi. Jumalan tahto on kuitenkin, että odotamme Jeesusta ilolla emmekä pelolla. Kunhan vain on Jeesuksen verellä pesty sydän.