Äärikonservatiivien merkitys on enää marginaaliviihdettä

Äärikonservatiivit tyyliin Tapio Puolimatka, Päivi Räsänen, kirkon vanhoilliset, hihulahkot jne kuvittelee että heillä olisi jokin erityisoikeus tulla kuulluksi jokaisella foorumilla ja jokaisessa keskustelussa. Ja että heidän mielipiteensä ylipäätään kiinnostaisi ketään muita kuin heitä itseään.

No, valtaosaa ei äärikonservatiivien mielipiteet kiinnostaa edes sen vertaa kuin lehdenmyyjän tarjoussoitto.

Äärikonservatiivien merkitys onkin supistunut siihen viihdearvoon, jolla heidän ylilyönneilleen naureskellaan. Ja naurajia on vähän, koska niin harvaa nuo kenttäpiispan ja vastaavien ylilyönnit edes kiinnostaa.

ps USA:ssa Korkein Oikeus muutti perustuslain tulkintaa ja pari konservatiivia tulkitsi liberaalien tavoin, että lainsuoja koskisi myös seksuaalisia vähemmistöjä.
Ainoa joka siitä tykkäsi huonoa oli Aa-kerhon pj. Muita asia ei edes kiinnosta, kuin korkeintaan positiivisessa mielessä

14

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pysäkille ovat jääneet reppanat. Suosittelen shamaanirummutuksen implementointa hurmostanssiin ja päästään nykyaikaan. Varastihan kristinuskon pakkokäännyttäjät ugrilaisten ja saamelaisten pyhät paikat ja juhlat Juhannusta myöten.

      • Kristityillä ei ole paljon omia perinteisiä juhlia, paitsi Halloween, mutta sekin on Suomessa lähes tuntematon.


      • Pe.ku kirjoitti:

        Kristityillä ei ole paljon omia perinteisiä juhlia, paitsi Halloween, mutta sekin on Suomessa lähes tuntematon.

        Tässä yhteydessä voi puhua vieraslajista, jota on onneksi saatu kitkettyä kansallisperimästämme ja ollaan palaamassa luonnonuskoon sen alkuperäisessä merkityksessä luonnon kunnioittamisessa.

        Kypäräpappi vielä yritti, mutta veti sotahuutonsa pois, mutta entisaikojen pakkokäännytykset ei saa koskaan unohtua ja se vaino, jonka kristinusko toi tullessaan Suomeen. Vainottujen ääni ei sammu!


      • >> Pysäkille ovat jääneet reppanat. <<

        Niin ovat, mutta käyttäytyvät, kuin istuisivat eturivissä kutsuttuina kunniavieraina.


      • a-teisti

        Pysäkille, jolta viimeinen bussi on kulkenut puoli vuosisataa sitten.


      • a-teisti kirjoitti:

        Pysäkille, jolta viimeinen bussi on kulkenut puoli vuosisataa sitten.

        Paremminkin kuin lakkautettu rautatieasema jolle vievät kiskotkin on jo purettu. Siellä ne konsut kuitenkin seistä pönöttää laiturilla seuraavaa junaa odottaen. Jota ei enää ikinä tule.


    • Anonyymi

      Ei ne liberaaleja olleet vaan antikonservatiivisia fundamentalisteja.

    • Anonyymi

      Raamattu on 2000v vanha kirjoitus ja kuvittelet sen muuttuvan ajan kuluessa.
      Raamattu on ainoa uskovaisten väline kaikki muu on ajan hömppää.

      • Anonyymi

        Yksi Jumalan ilmoitus Raamattu.
        Yksi Pyhä Henki sitä uskoville kirkastamassa.

        Ja yli 3000 opillisesti ristiriitaista kristillistä lahkoa...Mistähän moinen johtuu?


    • Kyllä aavikkopiispan sekoilu aika hyvin tuntui kiinnostavan miehen kentsuaseman takia. Puolustusvoimien kannalta olisi kyllä ollut parempi ettei olisi kiinnostanut ketään.

      • Aika mitätön häslinki siitä syntyi, vaikka aineksia olisi ollut isompaankin julkisuuteen.


    • ”…kuvittelee että heillä olisi jokin erityisoikeus tulla kuulluksi jokaisella foorumilla ja jokaisessa keskustelussa.”

      Näin se on, vaikka ovat yksi pieni alakulttuuri. Mutta tämä on näiden uusoikeistolaisten menetelmä, jolla he pyrkivät ottamaan valtaa itselleen. Ei suomessa ole ihan mennyt vielä läpi.

      • Anonyymi

        Herran pelko on viisauden alku. Mutta missä sitä on?


      • Puolimatka kirjoitti muistaakseni jopa kirjan "Tieteen avoimuuskoe" tai jotain sinnepäin.

        Päivi on ollut enemmän jalat maassa ja on puhunut vain uskonnon- ja sanavapaudesta(an).

        Sitten on nuo ilmeisesti kreationistiset fundamentalistit, jotka näkee lopunajan merkkejä, lähestyvää aitouskovien vainoa, uhkaavia vankilatuomioita jne.

        Mielenkiintoista on se, että nuo eri tasoisiin vainoihin, sensuuriin, vähättelyyn ym. uskovat hajanaiset ryhmät ovat keskenään kovin solidaarisia keskenään, vaikka uskovatkin yhtä aikaa varsin erilaisiin todellisuuksiin.

        Täytyy kyllä myöntää, että kaikkensa yrittävät ja ovat ahkeria, siitä heille papukaijamerkki.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      167
      4015
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      381
      2949
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2249
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      50
      2160
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      16
      1864
    6. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      11
      1785
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      167
      1391
    8. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      93
      1263
    9. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      2
      1256
    10. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      96
      1134
    Aihe