Äärikonservatiivit tyyliin Tapio Puolimatka, Päivi Räsänen, kirkon vanhoilliset, hihulahkot jne kuvittelee että heillä olisi jokin erityisoikeus tulla kuulluksi jokaisella foorumilla ja jokaisessa keskustelussa. Ja että heidän mielipiteensä ylipäätään kiinnostaisi ketään muita kuin heitä itseään.
No, valtaosaa ei äärikonservatiivien mielipiteet kiinnostaa edes sen vertaa kuin lehdenmyyjän tarjoussoitto.
Äärikonservatiivien merkitys onkin supistunut siihen viihdearvoon, jolla heidän ylilyönneilleen naureskellaan. Ja naurajia on vähän, koska niin harvaa nuo kenttäpiispan ja vastaavien ylilyönnit edes kiinnostaa.
ps USA:ssa Korkein Oikeus muutti perustuslain tulkintaa ja pari konservatiivia tulkitsi liberaalien tavoin, että lainsuoja koskisi myös seksuaalisia vähemmistöjä.
Ainoa joka siitä tykkäsi huonoa oli Aa-kerhon pj. Muita asia ei edes kiinnosta, kuin korkeintaan positiivisessa mielessä
Äärikonservatiivien merkitys on enää marginaaliviihdettä
14
100
Vastaukset
Pysäkille ovat jääneet reppanat. Suosittelen shamaanirummutuksen implementointa hurmostanssiin ja päästään nykyaikaan. Varastihan kristinuskon pakkokäännyttäjät ugrilaisten ja saamelaisten pyhät paikat ja juhlat Juhannusta myöten.
Kristityillä ei ole paljon omia perinteisiä juhlia, paitsi Halloween, mutta sekin on Suomessa lähes tuntematon.
Pe.ku kirjoitti:
Kristityillä ei ole paljon omia perinteisiä juhlia, paitsi Halloween, mutta sekin on Suomessa lähes tuntematon.
Tässä yhteydessä voi puhua vieraslajista, jota on onneksi saatu kitkettyä kansallisperimästämme ja ollaan palaamassa luonnonuskoon sen alkuperäisessä merkityksessä luonnon kunnioittamisessa.
Kypäräpappi vielä yritti, mutta veti sotahuutonsa pois, mutta entisaikojen pakkokäännytykset ei saa koskaan unohtua ja se vaino, jonka kristinusko toi tullessaan Suomeen. Vainottujen ääni ei sammu!>> Pysäkille ovat jääneet reppanat. <<
Niin ovat, mutta käyttäytyvät, kuin istuisivat eturivissä kutsuttuina kunniavieraina.a-teisti kirjoitti:
Pysäkille, jolta viimeinen bussi on kulkenut puoli vuosisataa sitten.
Paremminkin kuin lakkautettu rautatieasema jolle vievät kiskotkin on jo purettu. Siellä ne konsut kuitenkin seistä pönöttää laiturilla seuraavaa junaa odottaen. Jota ei enää ikinä tule.
- Anonyymi
Ei ne liberaaleja olleet vaan antikonservatiivisia fundamentalisteja.
- Anonyymi
Raamattu on 2000v vanha kirjoitus ja kuvittelet sen muuttuvan ajan kuluessa.
Raamattu on ainoa uskovaisten väline kaikki muu on ajan hömppää.- Anonyymi
Yksi Jumalan ilmoitus Raamattu.
Yksi Pyhä Henki sitä uskoville kirkastamassa.
Ja yli 3000 opillisesti ristiriitaista kristillistä lahkoa...Mistähän moinen johtuu?
Kyllä aavikkopiispan sekoilu aika hyvin tuntui kiinnostavan miehen kentsuaseman takia. Puolustusvoimien kannalta olisi kyllä ollut parempi ettei olisi kiinnostanut ketään.
Aika mitätön häslinki siitä syntyi, vaikka aineksia olisi ollut isompaankin julkisuuteen.
”…kuvittelee että heillä olisi jokin erityisoikeus tulla kuulluksi jokaisella foorumilla ja jokaisessa keskustelussa.”
Näin se on, vaikka ovat yksi pieni alakulttuuri. Mutta tämä on näiden uusoikeistolaisten menetelmä, jolla he pyrkivät ottamaan valtaa itselleen. Ei suomessa ole ihan mennyt vielä läpi.- Anonyymi
Herran pelko on viisauden alku. Mutta missä sitä on?
Puolimatka kirjoitti muistaakseni jopa kirjan "Tieteen avoimuuskoe" tai jotain sinnepäin.
Päivi on ollut enemmän jalat maassa ja on puhunut vain uskonnon- ja sanavapaudesta(an).
Sitten on nuo ilmeisesti kreationistiset fundamentalistit, jotka näkee lopunajan merkkejä, lähestyvää aitouskovien vainoa, uhkaavia vankilatuomioita jne.
Mielenkiintoista on se, että nuo eri tasoisiin vainoihin, sensuuriin, vähättelyyn ym. uskovat hajanaiset ryhmät ovat keskenään kovin solidaarisia keskenään, vaikka uskovatkin yhtä aikaa varsin erilaisiin todellisuuksiin.
Täytyy kyllä myöntää, että kaikkensa yrittävät ja ovat ahkeria, siitä heille papukaijamerkki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4618278Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1165697Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1164711Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2184613Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli364519Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s554033Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603900Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan793772Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava453715SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1153582
