Kartan äärivanhoillisia. En viihdy heidän seurasssaan. Jonkin verran karttelen myös vanhoillisia, koska heidänkään seura ei niin suuresti vedä.
Karttamisesta
Anonyymi
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jehovan todistajissa on kuppikuntia, kuten muissakin porukoissa. Joissakin Jehovan todistajien kuppikunnissa otetaan kuppia ihan kirjaimellisestikin.
Teokraattisuuden eli kansanomaisemmin sanottuna pipon kireyden suhteen todistajissa on aste-eroja. Jotkut ovat täysiä kiilusilmiä, jotkut hieman maltillisempia (mutta silti tosissaan mukana), ja paljon on heitäkin, joille uskonto on lähinnä perheen ja suvun vuoksi omaksuttu elämäntapa, eikä välttämättä kovin syvästi itse omaksuttu vakaumus. Ja sitten on niitä, jotka roikkuvat mukana karttamissäännön takia, täysin tietoisena siitä, että homma on huuhaata.
Näin voimme jakaa Jehovan todistajat karkeasti neljään kategoriaan:
- kiilusilmät (sinun luokituksessasi: äärivanhoilliset)
- teokraattiset (vanhoilliset)
- kulttuuritodistajat
- kaappiluopiot
Taitaa pitää paikkansa tuo luokitus. Äärivanhoilliset ovat todella raskaita. Heidän seurassaan ei jaksa olla. Hyvä jos pystyy hengittämään. Vartiotornissa on paljon äärivanhoillisuutta. Kuvatkin ovat aika ahdistavia usein. Siksi luen mieluummin vain Herätkäätä, jos luen Jt kirjallisuutta.
Ovatko äärivanhoilliset ainoat, jotka säästyvät elossa Harmagedonissa?