Kuortanelaismies hakenut vy Fennian konkurssiin maksamattomien eläkerästien vuoksi.
Voiko eläkesäätöt tosiaan kadota kuin tuhka tuuleen?
Onko Sanna Marinin hallitus mitenkään suojannut työläisten työkyvyttömyysläkkeet vai onko ne tosiaan Kojamon, ent. VVO, keinottelijoiden ym. käsissä.
Narsistien omaisuutta?
Voiko eläkesäätöt tosiaan kadota kuin tuhka tuuleen?
Onko Sanna Marinin hallitus mitenkään suojannut työläisten työkyvyttömyysläkkeet vai onko ne tosiaan Kojamon, ent. VVO, keinottelijoiden ym. käsissä.
Narsistien omaisuutta?
Vastaukset 25
Vanhimmat
Suomessa voi jättää korvaukset näköjään maksamatta vaikka ne on moneen kertaan jo tuomittu maksettaviksi
Miksi maksaa kotivakuutusta tai vakuutuksia yleensä koska jos joitain pitäisi saada niin aina löytyy joku pykälä ettei voi korvausta maksaa, päätin et nyt loppui kotivakuutus, ja vain pakollinen liikkennevakuutus jota maksan.
Ei liikennevakuutuskaan ole mikään pakollinen! ;)
Ei poliisi koskaan rasåtsioissakaan kysy et ”Ajokortti, ja liikennevakuutus” :D
Sit toki kysyy, jos sattuu mälli. Mut siin vaihees voi esittää somalia, ja sanoo vaan et ”minu ei olla”! Saapienet sakot, ja thäts it. (Ja hyvös lykys turpaan silt jonka auto vahingoittu siinäkolarissa, mut: Pikkuvikoja? :D :/ )
Ei ei...kantsuu sanoo somppuäänellä : "Mä halu vaa pilluu, e mitä muuta"....niin poliisi päästää heti menemään.
Onhan suomessa ennenkin mennyt eläkeyhtiöitä konkurssiin. Joskus 1990 laman jälkimainingeissa meni yksi ja tuttu menetti kaikki eläkesäästönsä. Yhtiötä menee ja tulee, en sellaiseen sitoisi ikinä rahojani, omistajat voi maksella itselleen sellaset palkat ja osingot, että firma kaatuu, tai joku muu syy.
Höpö höpö!
Eläketurvakeskukselta saa kyllä eläkkeensä, vaikkei työnantaja olis laistanu koko työeläkemaksunsa. (Ellei kyseessä ollut sit joku vapaaehtoinen eläke, joten: Mitäs läksit!)
Ei mikään ole varmaa, maailmassa on nähty niin monenlaista kuprua ja huijausta.
Ja+99+%+huijatuksitulotapauksista+huijatut+ovat+ansainneet+huijatuksitulemisensa+ihan+omaa+typeryyttään+tai+tietämättömyyttään!+:/
Kova on tahti Marinin hallituksen alkutaipaleella kun tätä tahtia kaatuu firmoja...
Hauska tapahtuma ja mies teki oikein.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000006553982.html
Hauskasta voi toki olla montaa mieltä? :/
Mut ehdottomasti hatunnosto tolle ukolle, joka ei suostunu kyykyttymään suuryrityksen perseilyn edessä!
Sehän oli Fennia jättänyt VUOSIKAUSIA eläkkeet maksamatta! Tämä on mahdollista vain Suomessa
Olikos se vy Fennia, joka lähti vy Ilmarisen kanssa vasemmistolaisen ay-liikkeen vuokrabisnekseen mukaan.
Tietäähän sen miten siinä käy. Vasemmistolaiset sosialistit vievät eläkeläismummujen säästöjen lisäksi myös eläkeyhtiöiden eläkevarat.
Mihin vasemmistolaiset niitä rahoja tarvitsevat, kun valtio maksoi mm. Antti Rinteen 2470 euron kk- palkan korotukset, Pirkko Työläjärven Concorde-lentoliput ja uusien valtioneuvoston bemarien erikoisnahkapenkit?
Jättäkää nuo pilipaliyhtiöt omaan vakuutusrauhaansa.
Sama linja jatkuu Fenniassa, ei vastata viesteihin ja vetkutellaan päätöksiä. En voi sanoa mitään hyvää kyseisestä firmasta, en yhtään hyvää....
Kovan aseen otti mies käyttöön. Ja aivan oikein toimi, ellei saatavaa olisi maksettu hänelle 7 vuorokauden kuluessa olisi eläkeyhtiö todella asetettu konkurssitilaan.
Juuri yksi tuleva kanta-asukas oli ajamassa pskan aborininaalin päälle Lahdessa 40 km nopeusalueella. Tyhmänä olin tunkemassa jonon 15 metrin väliin lähes kävelyvaudin kadulla, kun auringossa paahtunut lisäsi vauhtiaan.
Pitäkää sateenvarjoa mukana, jotta voitte lyödä tuulilasin paskaksi väistäessänne auton alta paetessanne. Nämä perkeleen pellet voivat ajaa päälle syytettä saamatta, mutta yritäpä samaa. Ihmisen oikeus on vihata ketä haluaa.
Fenniassa on suomen kalleimmat vakuutukset. Vakuutuslaskuri antaa aina ylivoimaisesti kalleimmat hinnat. Autovakuutuksessakin satojen eurojen ylihinnan.
Vaikuttaa kyl kohtalaisen ahneelta lafkalta!? :/ Onneks ei ole (eikä tule) yhtään vakuutusta sieltä!
Just lueskelin uutisia siitä, ja löyty sellai et Fennia teki vahvan tuloksen v. 2019.
Ja samana vuonna anto fudut yli sadalle työntekijälleen!? :/
Paska firma!
Älkää hyvät ihmiset ottako ainakaan mitään tapaturma- tai vapaa-ajan tms vakuutuksia Fenniasta. Mitään ei korvaa, jos olet jo yli 25 vuotias. Vakuutuslääkäri kirjoittaa sellaisen paperin, että syynä tapaturmaan oli iästä johtunut rappeuma tai keksitty vanha vika. Turha maksaa vakuutuksia vuosia tai vuosikymmeniä.
Melko vaikeaa tai jopa lähes mahdotonta on korvausten hakeminen ja saaminen Fenniasta. Luultavasti kyseessä on vakiintunut käytäntö joka toimii samaan tapaan muissakin vakuutusyhtiöissä. Vakuutusyhtiö käsittelee hakemuksia lähinnä omasta näkökulmastaan eli miten se voi välttää tai rajoittaa korvausvastuutaan. Vakuutusyhtiö voi selvänkin asian päättää tai muuttaa omaksi edukseen eikä joudu vastuuseen tai syytteeseen petoksesta. Ketju on vahva vakuutuslääkäri, korvaushakemusten käsittelijät, juristit toimivat vakuutusyhtiön palkkioilla. " Sen lauluja laulat jonka leipää syöt" tai sitten ei.
Tilannetta voi sanoa jopa rappioksi joka on niin vakiintunut että siinä toimivat eivät edes tiedosta tai ainakaan tunnusta toimivansa puolueellisesti toimeksiantajansa eduksi.
Vakuutusyhtiö on sopimusosapuoli eli on tavallaan jäävi korvauspäätöksen tekemiseen itseään sitovassa/koskevassa asiassa. Korvauspäätös tulisi tehdä puolueettomasti eli muualla kuin vakuutusyhtiön konttorissa vakuutusyhtiön edustajien toimesta.
Hetken vielä pohtivat, onko tällainen edes mahdollista. Eikö nyt enää mitään keinoa jäänyt, ettei olisi tarvinnut maksaa.
Mies on siis hakenut Fenniaa konkursiin, mutta ei tämä konkurssihakemus ole johtanut mihinkään. Fennia on maksunut miehelle kuuluvat eläkkeet. Lukekaan ne jutut ennekuin alatte melskaamaan täällä, voi hyvä tavaton sentään!
No johti se konkurssihakemus siihen, että mies sai rahansa.
Edes oikeuden päätös ei vaikuttanut vaan Fennian yritys ja tarkoitus oli jättää korvaukset maksamatta. Vakuutusyhtiö oletti että vakuutuksenottajan keinot on käytetty ja asia on loppuun käsitelty vakuutusyhtiön eduksi. Konkurssihakemus oli täysi yllätys ja suuri häpeä ja epäluottamus yhtiölle.